Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit > Projektipäiväkirjat
855 Teeviis "Rotta Sleeper"
Makru:
Tommone viritys projekti ollu jo jonkin aikaa vireillä, mutta nyt vasta uskaltautunut kirjottelemaan siitä. Autohan oli ehjä ja hieno kun sen ostin, mutta eihän se semmoisena ole pysynyt.. Virittely sai alkunsa ihan perus lastuttamisesta, vapaavirtaus suodattimesta ja omatekoisesta loppuputkesta. Sitten koneesta meni kiertokangen laakerit ja kampiakseli oli aikalailla entinen. Autohan on italiantuontimalli 2l t5 joten päätin sitten hommata kokonaan toisen motin ja se oli sitten 2.3l. Tämäkin motti oli vähän siipeensä saanut eli yhdestä kiertokangesta oli mennyt laakerit joten kampura meni hiottavaksi ja tuli uusi kanki sekä uudet runko- sekä kiertokangen laakerit. Samalla sylinterit tuli hoonailtua ja kantta vähän viilailin.
Ahdinkin päivittyi kiinalaiseen, malliltaan wr480. Putkistoa tietenkin piti muuttaa eli tilan puutteen vuoksi downpipen ekat kaksi mutkaa 2.5" (turbon lähtö 2.5"), jonka jälkee 3" kahdella läpivirtaavalla vaimentimella ja kylkiputki takaoven jälkeen :D .
Alustalle ei tehty muuta kuin madallusjouset vaihdettu joista vielä takaa otettu pois pari kierrettä per jousi.
Suunnitelmat tietenki on kovat, niin kuin asiaan kuuluu..
- mega 2 3 levyllä pitäis tilata heti kun rahat antaa periksi
- isommat suuttimet
- cop:it eli joka tulpalle omat puolat
- keruu säiliö konehuoneeseen sekä toinen bensapumppu siihen (bosch -044 tai walbro 255)
- e85
- h-profiilit... maksaa..
- vanhat tukivarret joihin uretaani puslat
- isommat levyt eteen (302mm) mistä niitä satulan kannattimia saa!?
- hx40 super ja sitä varten joko itsetehty pakosarja tai valmis
semmosta.. auto on oikeasti sitten ruma, sitä ei tarvii kertoo, ei vaan kiinnosta toi ulkonäkö tällä hetkellä, panostan moottoriin sekä alustaan. Rumia kuvia piakkoin..
tomimikael:
No show, all Go! S*
Makru:
Tässä niitä tulee..
Eli ton näkönen oli kun ostin parisen vuotta sitten..
Ja tollane nykyilme..
Ja täältä näkee lisää kuvia vulvusta: https://picasaweb.google.com/117318504063966443766/Default?authkey=Gv1sRgCI7e8eS6wt20ZQ
Makru:
Alkuviikosta oli uus moottoriremontti jo lähellä.. Motarilla öljynpainevalo syttys yllättäen. Ei muuta kun moottori sammuksiin ja rullasin pientareelle ja konepelti auki. Koko konehuone täynnä öljyä.. Oli öljynjäähdyttimen letku sitten päättäny irrota. Ei muuta ku takas paikkaan ja öljyt koneeseen ja matka jatkus. Säikähdyksellä taisin selvitä, kun ainakaan mitään ääniä oo alkanu kuulua ::)
Leksi:
Mikä tän auton tarina on? Kolariko? :-\
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta