Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Roderiq - 27.07.2018, 15:26:51
-
Jahas. Päivää näin uutena jäsenenä.
Meikäläisen Ruotsintuonti (Volvo V70 1.6D 80 kW, 2011) toimi hyvin muutaman viikon. Auto kävi viikko takaperin Sampalla, kielipaketti vaihdettiin Se -> Fin. En usko, että vika tähän kielipaketin vaihtoon liittyy, mutta se tarina...
Pari päivää tämän jälkeen olin matkalla töihin. Varoitusvalot syttyi ja teksti "DSTC vaatii huollon". Auto hyytyi aivan, sammui 120 kmh vauhdista. Kun virrat otti pois, auto lähti käyntiin ja pysyi käynnissä, mutta ajamaan lähdettäessä vika toistui ja moottori sammutti itsensä. Ei siinä muuta kuin tilaamaan Sjöberg paikalle ja hinaten auto pajalle. :(
Autoon vaihdettiin pa-suodatin eilen. Lähdin ajamaan ja vajaan 20 kilsan jälkeen sama episodi uusiutui. Neljännen virrat pois + uudelleen käynnistyksen jälkeen sain auto bussipysäkille. Auto jäi siihen ja Sjöberg taas paikalle. >:(
Vikakoodeja edellisellä kerralla oli:
ECM-P019200 (PA-jakoputken painetunnistimen tulo matala)
ECM-P245809 (hiukkassuodattimen regeneraation kesto)
Tällä hetkellä kilometrit noin 171 tkm. Selailin vanhoja kuitteja, niin edellinen omistaja on 166 tkm:ssä, eli n. 2 kk sitten, vienyt auton nilkuttaen pajalle. Tällöin vaihdettu:
- DPF (eli hiukkassuodatin)
- DPF:n paineanturi
- Pakokaasujen lämpötila-anturi
- Polttoainesäiliö
- Lisäainesäiliö
Tekstistä "vika uusiutui" päätellen edellisellä omistajalla on ollut jotain aiempia murheita. En tiedä, onko termit oikein, kun käänsin itse ruotsin kielestä nuo. Tuo on vienyt auton saatesanoin pajalle, että "Ei kierrä enempää kuin 3000 rpm. Vika tullut takaisin."
Mitään hyviä veikkauksia, vai paalaanko p*skan? :)
/Roderiq
-
Ostitko liikkeestä? Jos ostit niin kannattaisi reklamoida. Tai vaikka purkaa kauppa jos se enää mahdollista. Vähän haiskahtaa että myyty viallisena
-
Harmillista, että yhteiselo Volvon kanssa lähti yskien käyntiin. Tuo, että sammuu kesken ajon liittyy luultavasti joko polttoaineen saantiin tai vikaan jarruissa. Ilmoitusteksti veisi vianhakua jarrujen suuntaan. Tarkastaisin ensiksi abs-antureiden johdot etupyöristä. Sitten akkukotelon alla on tyypillinen vikapaikka, josta johdot hankautuvat poikki.
-
Moottorin sammuttaa vain tuo polttoaineen raju paineen lasku. Siitä tuo herja jakoputken paineesta sekä DSTC:stä. Pa-suodatin vaihtoon ja jos ei auta niin jokin suutin vuotaa. Vakio-ohjelma pitää olla tai ainakin varmistaa, että homma ei johdu siitä.
-
Pa-suodatin vaihtoon
Kertoman mukaan vaihdettu eilen. Jopa polttoainesäiliökin hiljattain vaihdettu.
-
Kertoman mukaan vaihdettu eilen. Jopa polttoainesäiliökin hiljattain vaihdettu.
Sitten joko suutin tai ohjelma.
-
Jotain isompaa ongelmaa siinä on polttoainepuolella ollut tai sitten vaihdettu turhaan osia. Itsellä hyytyi samalla koneella V50 pariin otteeseen ja molemmilla kerroilla oli vikakoodina alhainen polttoaineen paine. Suodattimen vaihdolla korjaantui itsellä, mutta saa kyllä aika tiheään sen näissä vaihtaa. Voisiko vaikuttaa kun Redlinen dieselpolttoaineen lisäaineen laitoin niin siitä ei pitkästi mennyt kun eka kerran hyytyi. Irrottaako tankista sitten jotain ja tukkii suodattimen tms.
-
Tämä kone ei ilmaa itseään, enkä usko, että polttoaineen saantiongelma on todellinen. Tämä ei käynnisty enää omin voimin, jos diesel loppuu.
Mielestäni sähköissä on jotakin häikkää, kun herjaa tuota DSTC:tä. V70 ei lähde käyntiin, jos jarruvika on aktiivinen. Sitä en tiedä varmaksi, sammuttaako ajosta jarruvian takia. Tiedän tämän siitä, kun kerran yritin ottaa ajonvakautusta pois jäärataa varten. Otin ABS:n sulakkeen irti, mutta eipäs käynnistynyt enää.
-
Nuo herjaa aina DSTC:tä kun tulee tuo polttoaineen painevika. Tuossa vikatilassa on kaksi tasoa, ekassa tiputtaa tehot ja sytyttää em. valot. Jos paine tippuu rajusti niin moottori sammutetaan ja menee hetki ennenkuin käynnistyy uudelleen.
Kymmeniä ja kymmeniä noita tutkinut ja kaikissa sama toiminto. Polttoainepuolella 100% varmuudella vika.
-
Ihan hyviä veikkauksia teillä, kiitos.
En pääse oikein itse tsekkaamaan noita ABS:n johtoja, auto jäi 40 km päähän (Tikkurilaan) huoltoliikkeen pihaan ja kesälomakiireiden johdosta pajalla mennee loppuviikkoon, että ehtivät katsomaan. PA-suodatin tosiaan nyt vaihdettiin, se ei ollut kallis. Auton mukana hanskalokerossa oli käyttämätön suodatin, niin sitten seuraavaksi voi vaihtaa sen.
Motarin varressa odotellessa kun virrat otti pois päältä ja odotti vähän aikaa, kokeili uudestaan, niin sain auton käyntiin. Ja jos tuolla ei ajanut, se hyrskytti tasaisesti eikä tarvinnut kärsiä melkein 30 asteen helteestä kun ilmastointi puski viileää ilmaa. Mutta joka kerta kun yritin lähteä ajamaan, niin alkoi 10-100 metrin sisään herjaamaan DSTC:stä ja sammutti moottorin.
Huoltoliikkeen kaveri soitti ja sanoi, että olivat ehtineet vilkaisemaan vikakoodit nopeasti ja polttoaineiden paineista tai paineanturista herja. Tuo meni hieman ohi, mutta noin muistelen.
Toivottavasti ei ole korkeapainepumppu, tuolla on vissiin hintaa.
-
Niin juu. Ruotsin puolelta tuntuu saavan entistä helpommin auton mukaan omilla kilvillä. Mutta pirulaiset olivat merkinneet kauppakirjaan, että "Ingen garanti. Bilen exporteras.", että se siitä takuusta. Jos itse pystyisi tehdä normaalin kaupan ruotsalaisella henkilötunnuksella, niin takuukin olisi kaiketi voimassa.
/Roderiq
-
Oliko tämä nyt liikkeestä ostettu vai miten? Vaikka kauppakirjaan onkin merkattu että ”ei takuuta” niin onhan eu jäsenvaltiossa kuluttajallakin nyt sentään jotain oikeuksia jos liikkeen kanssa asioi
-
Vaikka kauppakirjaan onkin merkattu että ”ei takuuta” niin onhan eu jäsenvaltiossa kuluttajallakin nyt sentään jotain oikeuksia jos liikkeen kanssa asioi
Kuluttajansuoja pätee EU:n sisällä, kun tuote myydään liikkeestä vientiin ilman takuuta, kuitenkin tietyin varauksin.
https://www.mrf.se/blog/2017/05/10/var-juridikexpert-svarar/
-
On liikkeestä ostettu. Arlandastad Bil oli liike. Kaikki dokumentithan ovat olemassa: kauppakirjat ja ruotsalaiset rekisteröintitodistukset (keltainen + sininen paperi).
/Roderiq
-
Kun on kerta tankki vaihdettu, niin onkohan tuohon tankattu jossain vaiheessa bensaa?
-
On liikkeestä ostettu. Arlandastad Bil oli liike. Kaikki dokumentithan ovat olemassa: kauppakirjat ja ruotsalaiset rekisteröintitodistukset (keltainen + sininen paperi).
/Roderiq
Ensin kannattais ottaa yhteys myyjäliikkeeseen ja selvittää asia heidän kanssaan, kuten se tehdään suomessakin ostetusta.
-
En tiedä. Hämmästelin vaan tuota 2000 euron remppaa toukokuulta.
Edellinen omistaja oli mennyt Volvon kanssa nilkuttaen pajalle (Mekonomen). Tekstissä oli, että "Vika uusiutui. Kone ei kierrä enempää kuin 3000 RPM." Tässä vaiheessa sitten tuohon tungettiin iso kasa osia. Ihmettelin, miksihän sekä lisäainetankki että polttoainetankki oli uusittu. (Samalla siis kuin DPF, DPF:n anturi, jne.) Siinä yhteydessä oli mennyt Marselilta herne nenään ja Volvo vaihtoon.
Kyllähän tuo toimi itselläni moitteitta parisen tuhatta kilsaa. Vuoden takuun antaa osille ja työlle Ruotsin Mekonomen, missä vaihdettiin osat. Mekonomen toimii muuten myös Suomessakin.
/Roderiq
-
Kaksi viikkoa pajalla kesken kesälomakiireiden.
Eipä tuolla löytynyt vikaa. Veikkailtiin kahden aiemman hyytymisen syyksi dieselin syöttöjärjestelmän paineanturin vikaa. (Tai jotain sinne päin). Mutta eipä tuolta laskuakaan tullut.
Jäädään odottelemaan, josko vika uusiutuisi. Vaihdoin tässä yhteydessä akun uudempaan, ennen talven pakkasia.
(https://thumb.ibb.co/dX2UgU/lolvo.jpg) (https://ibb.co/dX2UgU)
/Roderiq
-
Onko auto pelannut? Löytyikö syytä tuohon sammumiseen?
Itsellä 2,0d tekee samaa ja vikaa ei tunnu löytyvän.