Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: kimmoh - 02.09.2018, 19:08:45
-
Onkos tämmöistä tullut vastaan, nimittäin nopeusmittari alkaa 80km/h nopeudessa seilata hieman ylös-alas, n.5km/h haarukassa. Vähän kuin vaijerivetoisessa mittarissa kun vaijeri alkaa jumia, siihen tyyliin. Mittarivika (konkat?) vai mikähän?
-
Mittaristo tai sitten perän anturin johdot menossa poikki.
-
Konkat vaihtoon ennenkuin ehtivät oksentamaan sisuksensa piirilevylle...sen jälkeen on edessä hankalampi urakka...
-
Juu, konkat tekee ton, muutama ysin mittari tutkailtuna/korjailtuna.
Jossain tapauksissa tekee myös sen, että mittari alkaa tippua kyydistä. Lukema vaan laskee vaikka pidät vauhdin samana.
Myös lukeman jumittaminen. esim. Lukema ei nouse yli 80km/h.
Kaikki nämä oireita paskana olevista/menevistä konkista.
-
Juurikin noin.
Ja haluan painottaa, että konkat kannattaa vaihtaa ajoissa (ennenkuin mittari lopettaa toimintansa kokonaan). Koska silloin on luultavasti jo konkkien elektrolyytit vuotaneet ja tehneet tepposia muille komponenteille/piirilevylle.
On kokemusta asiasta. Tappelin aikani toimimattomaksi menneen mittarin kanssa, kunnes luovutin ja ostin täältä käytetyn, mutta toimivan mittariston. Siihen sitten vaihdoin konkat saman tien kun niitä nyt sattuneesta syystä on ylimääräisiä ostettuna..