Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Adi - 20.10.2018, 21:01:12
-
Tehdäänpä uusi topic,kun en nopeella haulla löytänyt vastausta kysymykseeni..
Potilaana 740 -91 B230F & LH 2.4
Ilmeni tänään mystinen oire,auto kun käy tyhjäkäynnillä jokusen minuutin,syttyy moottorin häiriövalo ja diaknostiikka pönttö vilkuttaa koodia 2-2-1.. " Seos liian laiha osakuormalla"
Valo sammuu,kun antaa olla moottorin sammuksissa tovin,eikä toistaiseksi ole syttynyt ajon aikana,vaan sitten kun pysähtyy ja antaa käydä tyhjäkäyntiä n:5min.
Mistä lähteä vikaa etsimään? Noin vuosi sitten vaihdettu Lamda anturi,Katti,Bensapumppu ja polttoaine suodatin.
-
Imuvuoto?
Tarkista kaikki alipaineletkut ja imuputket.
Laskemalla vettä imusarjan juureen voi testata onko siellä vuotoa, käynti huononee selvästi, jos sieltä vuotaa.
Myös brakecleaner tms syttyvä toimii tuossa, mutta tulipalovaara on aina mahdollinen.
-
Imuvuotoa ei ilmene,suihkutettu bräkleenillä ja Shellin startti sprayllä kaikki mistä voisi vuotaa,ei tulosta..
Kävin tänään mätänetistä hakemassa boschin uuden Lambda anturin,huomenna vaihdan sen. Pohdin mielessäni että mites,voiko viallinen bensapaineen säädin aiheuttaa moista ongelmaa? jos se päästää ns liikaa läpi?
-
Voihan se aiheuttaa, jos ei nosta bensanpainetta.
Irroittamalla sen alipaineletkun ja tulppaamalla sen pitäisi seoksen rikastua, lambdan johdoista voi helposti mitata konehuoneen liittimeltä.