Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Taavi.H - 10.11.2018, 15:40:47
-
Tällaista lähdin selvittelemään, mutta syytä ei nopeassa tsekkauksessa selvinnyt. Narahdus kuuluu jarrutettaessa. Kokeilin myös peruuttaa ja sitten jarruttaa, ääntä ei kuulunut, paitsi kun auto lopulta pysähtyi, sama narahdus kuului.
Ääni ei siis mielestäni tule jarruista vaan jostain tuennasta / iskarista. Ääni paikallistuu selkeästi oikean takarenkaan suuntaan. Autossahan on BC Racing alustasarja.
Ääntä on vaikea kuvailla muuten kuin narahdukseksi, joten kuvailuani parempi on että kuuntelette itse. Kas tässä, kaksi eri nauhoitusta peräkkäin joissa molemmissa painan kolme kertaa jarrua lyhyesti:
https://vocaroo.com/i/s0nENXb1UKF6
Auto myös piti samalta suunnalta pientä kolahtelua montuissa aiemmin, mutta kiristettyäni kuvassa punaisella "nuolella" merkittyä mutteria, kolina loppui mutta narahtelu jäi:
(https://i.imgur.com/1aWHzbW.png)
Tarkistelin siis ettei oikean takapyörän tuennassa ollut mikään selvästi löysällä eikä puslissa/nivelissä näkynyt mitään selvää vikaa. Kiristin tuon mutterin ja arvelin että olisiko vika ollut tuossa, mutta narahtelu jarruttaessa siis jäi. Kun en autoa nosturille nyt saanut, vaikea tarkemmin tutkia asiaa kotikonstein.
Hyviä ideoita mikä tuon äänen aiheuttaa?
-
Ääni on vähänkuin holkki pyörähtäisi kumin sisällä. Mites tukivarsien helat..
-
Ääni on vähänkuin holkki pyörähtäisi kumin sisällä. Mites tukivarsien helat..
Tämä olisi ihan järkeenkäypä selitys asialle.
Ei heloissa näkynyt mitään päivänselvää vikaa, mutta tuo minun tsekkaus oli lähinnä tasoa "koetetaan nyt päivänselvät ongelmat saada pois laskuista".
-
Tsekkasitko iskarien yläpään tukikumit ?
-
Tsekkasitko iskarien yläpään tukikumit ?
En. Iskarien yläpäätä en katsonut lainkaan. Ja nyt kun miettii, niin sehän olisi ollut se helpoin kohde tarkastaa. :D
Tuo olisi myös kohde, joka sopisi siihen että ääni kuuluu niin selvänä ja voimakkaana auton sisälle.
Pitääpä tarkistaa miltä näyttää kumi.
-
Ettei olisi iskarin yläpää antanut vielä enemmän periksi mitä Juha aikanaan jo väliaikaisesti korjasi? ???
Takapäästä kuuluneelle narinalle löytyi myös syy. Iskunvaimentajan yläpään kumi on ilmeisesti antanut sen verran periksi, että iskunvaimentajan mutteri otti koriin kiinni.
Pikakorjauksena tein hieman tilaa mutterille ja nyt natina on poissa.
(https://uusitorppa.kuvat.fi/kuvat/Omat%20autot/VOLVO%20V70%20D5%20AWD%20MAN%20-05/20170320_084630.jpg?img=medium) (https://uusitorppa.kuvat.fi/kuvat/Omat%20autot/VOLVO%20V70%20D5%20AWD%20MAN%20-05/20170320_084630.jpg)
-
Ettei olisi iskarin yläpää antanut vielä enemmän periksi mitä Juha aikanaan jo väliaikaisesti korjasi? ???
Hyvä että joku kaivelee esiin vanhoja juttuja! :D
Tuossahan se syy ja selitys on kuvien kera! :D
-
Nyt kun ääntä tänään tarkemmin kuuntelin niin selvä tapaushan tuo on, eiköhän se tuo yläpään kumi ole syyllinen.
Kuvan ja bc racingin tietojen perusteella tässähän on ihan alkuperäistä tuo iskarin yläpään kiinnitys, bc racingin sarjassa ei edes tule mukana mitään tuohon liittyvää.
Joten en liene ihan väärässä jos oheisen kuvan osaa numero 5 lähden kyselemään tiskiltä. Kannattaisiko jotain muuta samalla uusia? Molemmin puolin homman meinasin joka tapauksessa tehdä sekä suorittaa samalla alustan UPgraden eli nostaa hivenen ylöspäin. :D
(https://i.imgur.com/iIke55s.png)
-
Hyissaa.... :-X
60€ pyysivät kappaleelta tuosta kumista sinisellä.
Noh, vaihdettava se on, ei auta...
-
Hyissaa.... :-X
60€ pyysivät kappaleelta tuosta kumista sinisellä.
Noh, vaihdettava se on, ei auta...
Taidan kuitenkin päätyä Skandixiin osatoimittajana:
http://www.skandix.de/en/spare-parts/suspension-steering/shock-absorbing/suspension-strut-bearing/supporting-ring-suspension-strut-bearing-rear-axle-upper/1050551/
Tuolla hinnalla voisi uusia molemmat puolet koska kuitenkin ajattelin molemmat sieltä irti ottaa ja nostaa takapäätä vähän ylöspäin.
EDIT: 28€ toimituskulut, hmmm.... >:(
EDIT2: Skruvatilta löytyy myös, https://www.skruvat.fi/Jousijalan-tukilaakeri-taydellinen-P289157.aspx