Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Jambo - 10.11.2018, 17:12:56
-
Nää on vähän uusia tuttavuuksia, sukulaismies toi mulle tutkittavaks tommosen pullaposken, oliskohan 2006 tai 2007 vuotinen.
Tähän on sukuloinen vaihtanut laturin kun ei kuulemma ladannut. Nyt antaa yli 16 volttia laturin navoista mitattuna, mutta ei anna virtaa :idiot2:
ICarsoft 906 näyttää alternator currentiksi 0 ja herjaa mittaristossa latausvaloa ja sähköjärjestelmää.
Pitänee mitata vielä pihtivirtamittarilla tuo lataus. Jännite kuulostais äkkiä poskettomalta, mutta minkälainen lataussäädin näissä on?
Ohjaako näissä laturia joku hienostuneempi äly?
-
Oikea laturi ??
Väärän mallinen laturi saattaa tehdä nuita yllätyksiä..
-
Tarkistin tossa pajalta lähtiessä auton iän. 2006 rekisteröity, joten voiskohan ton vuotisessa olla montaakin eri mallista laturia ???
-
Kyllähän näissä laturinkin on jo väyläohjattu
-
Just soittelin auton omistajalle ja kerto että Volvoxilta oli purkulaturin hakenut ja vaihtaessa jo silmäillyt että hiukan erinäköinen alkuperäiseen nähden. Lähdetään siis etsimään oikeanlaista laturia :)
Ei olis äkkiä tullut mieleen
-
Tänään tuli oikealla numerolla laturi ja sen vaihdolla ongelma korjaantui :)