Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Jaywalker - 18.11.2018, 09:54:42
-
Morjesta.
Kaverin puolesta kyselen, kun häntä kiinnostaa V70 tuolla 3.2 kutoskoneella.
Ajelee suht paljon niin kylillä ku maanteillä. Ei sen väliä, kuluttaako bensaa paljon vai vähän, kaikki kuitenkin kuluttaa mitä tankkiin tunkee. Aikoo muuttaa tulevaisuudessa ison meren taa, ja tuommoisen ajatteli sinne mukaansa hankkia.
Lähinnä se, että kuinka kestävä tuo kone on? ajaako sillä 500000km helposti?
Minkälainen se on huoltaa ? jakopään rempat ym..
Vaihteiston kesto ym ym.
Kiitos, mikä tahansa tieto/kokemus on tähän enemmän kuin tärkeää.
-
Vaihteisto tuossa on sama kuin muissakin, Aisin 6 vaihteinen. Tuossa taitaa olla jakopää ketjulla, jotekin tämmöinen mielikuva jäänyt.
-
Itselläni oli S80 3.2 AWD. Eipä siinä ihmeempää ollut, kun ajoin 240tkm lukemaan. 180tkm kohdalla apulaitehihna uusiksi, 240tkm oli laturin kumikytkimen (parin kympin holkki) vaihto. Jakopää tosiaan ketjulla. Ihan pirteä kone, kun muisti kierrosta antaa. Mitään ei ylimääräistä mennyt normi huoltojen lisäksi.