Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Masa6 - 17.12.2018, 20:21:24
-
Apua tarvitaan. D5 on tehoton alakierroksilla <3000rpm. Vikakoodiksi ilmoittaa 0x010117 Mass or Volume Air Flow Circuit Range/Performance. Vaihdoin uuden ilmamassamittarin (Bosch). Ongelma ei sillä ratkennut, eli jostain muusta siis johtuu. Sama vikakoodi tuleen edelleen. Mistä voisi alkaa vikaa kaivamaan?
-
Kun vikakoodin vaikka suomentaa niin maffin vaihto olisi ollutkin turhaa. Maf siis näkee nyt liikaa menevän ilmaa lävitseen eli vaihtoehtoja on siis ahtovuoto, ahtimen siivet jumissa tai EGR jäänyt auki.