Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Hetuz - 17.01.2019, 20:37:45

Otsikko: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 17.01.2019, 20:37:45
V70 2.4 -04, ajettu 310000 km. Hylky tuli katsastuksessa päästömittauksessa.

Mittausarvot:

CO% 0,40
CO2 14,20
HC ppm 46
O2 0,80
Lambda 1,019

Mikähän tuohon vois olla syypää? Pakokaasua tulee putkesta normaalia enemmän, varsinkin kiihdyttäessä puskee ihan kiitettävästi usvaa. Risteyksissä odotellessa tyhjäkäynnilläkin sen verran usvaa, että vaimolla nolottaa. :) pakokaasu on tasaisen harmaata, mielestäni normaalia muuten, mutta sitä on reilusti. Öljyt ja nesteet pysyy siellä missä pitääkin ja ovat normaalin värisiä.

Vikamuistissa oli koodi P0106: Ohjearvoalueen ulkopuolella - Korkeustunnistin / imusarjan painetunnistin. Tuohon vikaan puhdistin ilmamassamittarin, kaasuläppäkotelon ja painetunnistimelle menevän alipaineletkun vaihdoin uuteen, letku oli rispaantunu/haljennut imusarjan nipan puolelta. Vikakoodi nollattin, eikä ole 3 viikon ajojen jälkeen uusiutunut.


Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 18.01.2019, 07:46:28
Niin, jäi mainitsematta, että tulpat, ilmansuodatin ja öljyt oli vaihdettuna jo ennen mittausta.
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Kraft - 18.01.2019, 08:20:14
https://www.jagrullar.se/forum/viewtopic.php?f=19&t=53006&start=20 | Ruotsin puolella samaa vikaa etsitty, syylliseksi paljastui viallinen lambda, tässä tapauksessa taidettiin puhua ensimmäisestä lambdasta.

Jos ei toinen kotimainen taivu niin google translate hoitaa käännöksen tarvittaessa.
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 18.01.2019, 09:56:48
Jos lambda on viallinen, eikö sen pitäis herjata sitä? Jotenkuten svenska taipuu, täytyy lueskella kun paremmin aikaa.
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 18.01.2019, 09:58:38
Pystyykö nuo lambdat mittaamaan jotenki?
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: kupari s40 - 18.01.2019, 15:14:29
Ykköslambda eli se säätävä voi vanhetessaan tulla iästään tai karstasta hitaaksi jolloin säätö laahaa jäljessä . Mitä lähempänä yhtä arvo pysyy on sitä parempi. Lukijalla ainakin tuota säätöä itse välillä seurannu kun lukija ollut kiinni omassa tai emännän autossa.
Valo syttyy jos ei pysty säätämään enää alueelle tai esilämmityspiiri sökö josta tulee oma koodi.

Kakkoslambda vain haistelee katin jälkeen seosta muttei säädä mitään. Omassa tuo kakkos eli haisteleva välillä herjaa esiämmitystä muttei kiire vaihtaa kuin sitten leimalle.

Omassa ykköslambdan vaihdonkin jälkeen piti käydä lenkillä ajamassa ylimääräinen 2km 3000rpm että puhdistu ja lämpeni kunnolla katti, suoraan vietynä pomppasi mittarissa CO ja kierroksilla, tyhjäkäynnillä pysyi juuri ja juuri arvoissa..
Emännän käyttänyt leimalle mennessä suoraan noin kierroksilla ajaen kuumaksi ja katti puhtaammaksi kun hän ajaa lähinnä pätkäajoa. Puskee hyvin harmaata savua kun karsta palaa ja hajunkin haistaa.
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 18.01.2019, 18:00:54
Eli tuo ykköslambda antaa myös arvon, jolla polttoaineensyötölle menee tieto? Olisko nyt mahdollista, että sen takia seos olis rikkaalla. Sen verran googletellu, että se ainakin nostaa tuota CO arvoa...
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: kupari s40 - 18.01.2019, 19:40:11
Kyllä, ykköslambda ohjaa seosta.
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 27.02.2019, 23:14:20
No nyt on leima lapussa. Kampikammion huohotus oli viturallaan. Vaihdoin öljyloukun ja sen alimmaisen tiivistenipan. Aiemmin vaihdoin etummaisen lambdan, mutta sillä ei ollut merkitystä. Pöyhyt pakoputkesta normaalilla tasolla, kun tuo huohotus tuli kuntoon. Ilmeisesti katti vetelee viimeisiään, kun CO% arvo oli alle raja-arvon 0,18 ( 0,20 sallittu ), mutta kuitenkin noin kohollaan.

Kahteen kertaan piti jumpata loukku esille. Ensimmäisen purkamisen jälkeen vain puhdistin letkut ja huiluttelin loukun sisällä jarrucleaneria, paineilmalla kuivailin. Ei mitään vaikutusta huohotukseen. Purin uudestaan ja hain Wetteriltä uuden orkkis öljyloukun ( 139 eur ) ja sen tiivistenipan ( 14 eur ). Vanhan nipan tiivistepinta oli ilmeisen kuoleentunut, halkaisija ero varmaan 2 mm ja kumi ihan lintassa. Tarvikkeena en ihan helposti löytänyt tuohon mun kulkineeseen sopivaa. Vanhan öljyloukun Volvo varaosanumero oli 8699157 ja uuden loukun, ilmeisesti pelkkä muuttunut osanumero 31319991. Jopa punnitsin uuden ja vanhan loukun, jotta voisi päätellä onko vanhan sisällä kuinka paljon kovettunutta öljykanahkaa. Uus painoi 501 g ja vanha 505 g. Joten tuskin minkään vertaa. Puhaltamalla ilma kulki myös tismalleen samalla tavalla loukun läpi ja yhtä kevyesti. En tiedä onko tuossa sinisessä pyöreässä osasa joku kalvo. Pitäis aukaista tuo vanha, niin näkis vähän sen anatomiaa. Laitoin kuvan tuosta, minkälainen loukku on.
(https://i.ibb.co/sCdpnQM/DSC-1926.jpg) (https://ibb.co/sCdpnQM)
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Hetuz - 28.02.2019, 10:19:10
No niin, avasin öljyloukusta tuon pyöreän osan. Jonkin sortin kalvoventtiilihän sieltä löytyi. Se oli muurautunut jumiin öljykarstan johdosta. Purkista tuleva kanava on sen verran pieni, että tuskin saa lioteltua venttiiliä puhtaaksi sen kautta ihan helposti, että alkaisi toimimaan ilman jumittelua.


Tuohon kalvolle tulee lyhyt letkunpätkä imusarjan päässä olevalta magneettiventtiililtä ( Volvo 08631288 ahtopaineen magneettiventtiili ). Erillistä alipaineletkua loukulle ei tule, ainakaan vaparissa. Tulleeko alipaine sitten tuon venttiilisysteemin kautta?
(https://i.ibb.co/HGPZjpG/DSC-1928.jpg) (https://ibb.co/HGPZjpG)

(https://i.ibb.co/Jsk4bDG/DSC-1933.jpg) (https://ibb.co/Jsk4bDG)

(https://i.ibb.co/xHkSD6b/DSC-1934.jpg) (https://ibb.co/xHkSD6b)
Otsikko: Vs: V70 2.4, CO% koholla, Ei leimaa.
Kirjoitti: Janari - 03.03.2019, 01:20:29
Tuli vähän myöhässä... mutta pisti silmään, että ekassa mittauksessa happi näyttää olevan verrattaen ylhäällä 0.8, kun normaali on alle 0.1. Kielii vuodosta jossakin imu tai pakopuolella ja vikoodikin on vähän siihen suuntaan viittaava.  Paljonko jälkimmäisellä mittauskerralla oli happea (02- arvo siis). Liika happi lambdalla rikastaa seosta ja sitä kautta tuottaa taas häkää. Jos co-arvo on luokkaa 0.4 ylitys on verraten pieni... rikkoontunut lambda-anturi tai öljyn palalaminen moottorissa antaa co-arvoksi jotakin 2.0 tai yli ja syttyviat taas nostavat hc arvoa