Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Torpedo - 03.10.2011, 17:52:50
-
Tarkoituksena olisi asentaa otsikonmukaiseen malliin putkilämmitin. Onko kenelläkään kokemusta tuollaisesta? Millaisista malleista/merkeistä tietoa? Vaikuttaako kylmäkäynnistykseen mitenkään negatiivisesti kun jäähdytysnestettä lämmitetään mutta itse kone on kylmä?
-
Itellä D5:ssa on calixin letkulämmitin ja teholtaanhan tuo ei todellakaan ole vanhan hyvän lohkolämmittimen tasoinen. Toki parempi kun säteilylämmitin mutta tuossa koneessa ei lämmöt nouse niin paljoa että sekottaisi kylmäkäynnistystä.
Tuo letkulämppäri ei ole asennettu päävesiletkuihin vaan on koneen takana pienemmässä letkussa johon siis tarkoitettu asennettavaksi.
Olikohan mitään jeesiä :)