Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: arska11 - 30.01.2019, 20:42:16
-
Morot!
En tiedä mihin tämä olisi pitänyt laittaa, että mahdollisimman moni näkisi tämän tekstin, mutta asiaan...
Tuli siis hommattua tuommoinen Vidan softa ja siihen se lukija obd2 palikka, mutta ongelmana on se, että softa ei tunnista lukijaa ollenkaan lukuisista yrityksistä huolimatta.
On siis asennettu softakin uudestaan ja se toimii kyllä nyt moitteetta.
Tiedän että täällä on useammallakin hepulla Vida, niin kysynkin nyt, että olisiko jonkun mahdollista kokeilla omalla softallaan tuota meikäläisen lukijaa, että saisi varmuuden lukijan kunnosta ennenkuin lähetän sen korjattavaksi/vaihdettavaksi??
Toki maksan postit edestakaisin, jos ei sitten sattuisi Pirkanmaalta, läheltä Tamperetta löytymään apua?
Asian kanssa on tapeltu jo kauan, niin olisin kiitollinen jos joku voisi jeesata piakkoin?
-
Turussa sais testattua mikäli täällä päin käyntiä.
-
Turussa sais testattua mikäli täällä päin käyntiä.
Kiitos tarjouksesta, mutta ei taida olla ny käyntiä toisel puol jokkee ;)
-
Mikä softa PC:ssä? Win 7?
Jotain tällaista ongelmaa - ratkaisu kerrottu videolla.
-
Sun dice ajurit ei ole asentunut kunnolla.
Itsellä ollut samoja ongelmia välillä. Helpommin päässy ku ottanu kaikki tarvittavat softat ja ajurit ulkoiselle kovolle ja windows uusiksi.
Välillä vaihtanu kovalevyy kannettavasta ja laittanu siihen winukan+vidan. Tyhjentänyt käytön jälkeen kun lakannut toimimasta.
-
Mikä softa PC:ssä? Win 7?
Jotain tällaista ongelmaa - ratkaisu kerrottu videolla.
Win 7 on.
Siis mikä video, kun ei näy mitään...
-
Sun dice ajurit ei ole asentunut kunnolla.
Itsellä ollut samoja ongelmia välillä. Helpommin päässy ku ottanu kaikki tarvittavat softat ja ajurit ulkoiselle kovolle ja windows uusiksi.
Välillä vaihtanu kovalevyy kannettavasta ja laittanu siihen winukan+vidan. Tyhjentänyt käytön jälkeen kun lakannut toimimasta.
Kone on täysin putsattu kaverini toimesta ja win+kaikki mahdolliset uudestaan asennettu, mutta ei ainakaan vielä ole kunnossa...
-
Luulen obd-kapulan olevan kunnossa niinkuin itse ohjelmistonkin.
Syynä ongelmiin on Microsoftin .NET Framework ohjelmisto. Se tulee koneelle automaattisten päivitysten kautta, kun windows asennetaan. .NET Framework on tarpeellinen ohjelmisto, mutta tässä tapauksessa se EI saa olla uudempi kuin .NET Framework 3.5! Vida ei toimi uudempien kanssa luotettavasti jos ollenkaan. Ongelma näkyy juuri siinä, ettei Vida löydä yhteyttä obd-lukulaitteeseensa.
Ainut keino saada tuo toimimaan on asentaa Win7 uudestaan ja kytkeä automaattiset päivitykset pois päältä ja päivittää manuaalisesti listalta kunnes tulee päivitys .NET Framework 3.5. Tämän jälkeen tulee huolehtia, ettei uudempia .NET Framework päivityksiä asenneta koneelle ikinä! Uusin taitaa olla nykyään 4.7.2.
Tämän jälkeen Vidan uudelleen asennus ja uskoisin laitteen toimivan.
-
Win 7 on.
Siis mikä video, kun ei näy mitään...
Sorry, ajatus taisi katketa töissä
https://www.youtube.com/watch?v=pom7gs1Qov0
Videolla ohje Win 7 rekisterin muutokseen. Tuo edellinen ohje auttaa myös mutta itsellä oli ongelma, että Vida vaatii vanhaa ja Bemarin softa uutta. Molemmat toimii kun tekee tuon videon ohjeen mukaan.
-
Tuo video-ohje on kyllä aivan ylivertainen ja helppo! Pääsee huomattavasti helpommalla kuin uudelleen asennuksen kautta! Olisipa tuo ollut silloin kun itse painin samaisen ongelman kanssa kauan sitten... ::)
Sellaisen eron kyllä huomasin videon ohjeen ja oman koneeni välillä, ettei NetFramework löytynyt Wow6432Node:n Microsoft-valikon alta vaan suoraan ensin valikossa olevasta Microsoft kohdasta ???