Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: kupari s40 - 25.02.2019, 16:04:55

Otsikko: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023 on Ratkaistu
Kirjoitti: kupari s40 - 25.02.2019, 16:04:55
Eli tuli laatikko huolla heti niin kun luin koodit jotka turbiinin nopeusanturin tieto puuttuu sekä TCM>ECM välillä kaapelivika. Auto toimii kuitenkin kuulemna nomaalisti, itse ei kerennyt sillä ajaa testiajoa ja nyt syttynyt kuittaamisen  jälkeen herja uudelleen

Keskiviikkona aloitetaan 17 jälkeen kunnon hallissa tarkistamalla akusta kunto, jännite sekä latautuu ja sitten tuonne laatikon puolelle, emäntä ja auto nyt toisaalla asunto+ koiravahtina 10.3 asti niin mun haettava se työn alle ja mulla aikaa vain ke ilta.

Kysymys lähinnä onko tuo tcm  missäpäin niin putsaa liittimet alkuun sekä tuo turbiinin nopeustunnistin vois putsata. Nopeuttaa  hommaa jos saisi tietoa missäpäin fyysisesti on ja mitä tarviaa purkaa edestä.

Laatikko vaihettu edellisellä omistajalla 100tkm ajettuun käytettyyn noin 2,5v sitten ja huuhdeltu kunnolla sekä uudet öljyt joilla ajettu nyt noin 25tkm.  Katellaan myös johtosarjakin mikäli olisi jäänyt rempan jälkeen pahaan kohtaan ja hiertynyt jostain.

Kiitos etukäteen jos joku infoa paikoista tai ollu vastaavat koodit niin mitä syynä löytynyt.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla koodit P0717 ja P1618
Kirjoitti: Mustalaatikko - 25.02.2019, 16:19:19
Muistista heitän että se TCM on vaihdekepin yhteydessä mutta tämä tieto kannattaa tarkistaa jostain, itse olen reissussa niin arvailen vaan.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: kupari s40 - 27.02.2019, 21:27:32
Akku 100A ja 80% varaus joten vikaa ei siellä.
TCM ja ECM siinä konehuoneessa  pissapojan täyttöputken ja ohjaustehostin säiliön välissä.  Putsattu noista samoin kuin laatikoita lähtevät liittimet.  ECM/TCM pohjat nostettu myös telineestä ja katsottu alta johtoja eikä pikakatselulla  ainakaan nirhautunutta kohtaa näkynyt.

Ei vaikutusta putsauksilla mihinkään. Sen verran ajoin että eteenpäin totesin vain kolmonen on päällä eikä manuaalipuoli toimi ollenkasn. Nollauksen jälkeen noin 20-30m kerkeää ajaa ja syttyy moottorin vikavalo sekä vaihdenäytön p/n ja numerot muuttaa viivaksi mittariin, sitä ennen pihalla pientä käyttöä edestakaisin näyttää mittaristossa kyllä kaikki vaihteet myös manuaalipuolen.
Nyt kerkesin lukea kunnolla ja löytää tuon tcm-0023 koodinkin.

Mun  tietämys automaateista loppuukin siihen,  viisaampi jos osaisi kertoa miten edetä. Järkeä vaihtaa anturi, tcm boxi vai eliminoitua pystyykö jotain muuta jotenkin muuten.

Mitään muuta ei herjaa ja mittaristossa kaikki muuten näyttää oikein mm abs häviää startin jälkeen ,
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: Mustalaatikko - 28.02.2019, 11:57:29


Googlella tcm-0023:lla kun etsii niin TCM ei saa kierroslukudataa ja selityksiä on monenlaisia

esim. tuo http://www.volvoxc.com/forums/showthread.php?18599-Light-at-the-end-of-the-tunnel (http://www.volvoxc.com/forums/showthread.php?18599-Light-at-the-end-of-the-tunnel)
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: Mustalaatikko - 28.02.2019, 12:08:30
Mut jotenkin kyllä tuntuu mekaanisemmalta vialta nuo oireet, TCM:n yhteyskatkos itsellä ei estänyt ajamista.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: kupari s40 - 28.02.2019, 14:40:23
Kiitti.
Toimii siis niin että parkki, vapaa, pakki ja muuten 1-2 vaihtaa kunnes  vikavalo päälle ja kolmonen päälle. Ilmesesti geartronic tehty niin että kolmonen päällä vikatilantessa.
Yrittää nollata akulta kengät irti ja jos sulake tcm jossain on. Kattoo ettei jäänyt joku bitti poikittain.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: kupari s40 - 28.02.2019, 20:26:01
Saatu räjäytyskuva ja koodin kuvaus volvolta niin täsmää auton toimintaan mm manuaalipuoli puuttuminen, kovemman pakin ja d päällelaiton tuomana pikku jysäytyksenä. Lyö tcm suojamoodin  päälle tässä anturien nopeustiedon puuttumisen tilanteessa ja vain kolmonen eteenpäin käytössä.

Putsaa anturit ja liitin. Nuo on parina ja niiden johtohaarat yhdistyvät jonkun verran ennen liitintä. Mitata kuulemma noita saa vain oskilloskoopilla.
Kysytty niin anturipari maksaa 200€ sinisellä.

Annoin pirkkavolvon käyttöön emännälle ja s60 jättää seisontaan ettei polta kolmosella luistaessa kaupunkiajossa laatikkoa. Onneksi on vielä Saba käytössä niin pystyy töitä tekemään.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: Mustalaatikko - 28.02.2019, 23:11:52
Voi se sitten ehkä olla vain sähkövika, itsellä suojamoodissa kyllä kanssa D ja R päälle ryskyi mutta en varovaisessa ajossa tajunnut oliko pakkokolmonen. Ei tuo kolmonen varmaan nopeasti mitään riko, sehän vastaa perus winter-moodia.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: kupari s40 - 01.03.2019, 15:43:32
Näin tuossa kuvauksessa ja myös käytännössä meillä on. Näkee moottorin kierroksista vaihteistonkin hyvin kun lähdöissä paikaltaan ylömäessä nousee 2200-2500rpm ennenkuin liikkuu ja motaripätkällä minkä joutuu ajaa ei tunnu vaihdot eikä tipu kertaakaan kierrokset vaan nousee kokoajan nopeuden lisääntyessä. Manuaalipuoli ei mitään vaikutusta mihinkään

Johdot voi mitata anturien liittimeltä lähtien jos tietäs tcm boxista pinnin mihin nuo tulee, anturin toiminnan vain oskilloskoopilla.
Voi olla että anturipari kokeillaan kun pelkällä ruuvilla kiinnitys noissa, sen jälkeen mun kyvyt  tehdä fyysisen vajaalkuntoisuuden vuoksi ei riitä kahden käden hommiin. Pahin tietysti jos ei korjaannu anturilla että  vastakappale mitä anturi lukee on rikki.

Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: kupari s40 - 02.03.2019, 16:46:20
Nuo anturit on identtiset  ja johdot riittää niin vaihdettiin päittäin. Tulos oli ettei mikään vaihde  ei pakki eikä d toiminut ollenkaan.. Kääntö takaisin niin turvamoodi on päällä mutta vaihteet ottaa.
Tilataan anturipari.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: Mustalaatikko - 02.03.2019, 19:56:21
Hyvä jos sillä selviät. Onko vaikea operaatio?
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023
Kirjoitti: kupari s40 - 03.03.2019, 18:19:43
Ei vaikea ja hyvin esillä.
Liitin pystyssä ja näkyvillä ilmanputsarin vasemmalla puolella pellissä. Anturit kiinni yhdellä pultilla, toinen ilmanputsarin alla ja toinen ilmanputsarista oikealle ja sulakerasian kieppeillä sen alla. .
Otettiin putsari edestä pois niin näkee kunnolla ja saa johdot kulkemaan siististi kiinni, pystyy kyllä ilmankin putsarin poisottoa vaihtaa..

Laitan miten kävi, se viimeinen sitten että tcm pinni löytää ja suoralla johdolla ohittaa nykyinen johto anturin liittimeltä.
Lukupäitten oltava ok kun vika siirtyi anturin mukana turbiinin nopeudesta ajonopeuteen..

Tuo vaan vähän rahastusta kun saa vain anturiparina eikä yksittäin. Emäntä halusi kerralla uudet  ja maksaja niin käytetyt poissuljettu.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023 ratkaistu
Kirjoitti: kupari s40 - 06.03.2019, 19:02:44
Okei anturit vaihdettu ja vikavalo hävisi. Toimii taas kuin unelma sekä automaatti että manuaalipuoli. Testannut yli tunnin ja käynyt kaupassa, tankkaamassa, jne pysähtyen välillä auto sammuksissakin olleena.
Aikaisemmin herjasi ja vikavalo lähes heti nollauksen jälkeen, max 500m matkan nollaiksesta pimeänä.

Anturisarjassa joka tuli taas on eroa vanhaan se että antureilla lisänä on erilliset liittimet joten saa johtosarjan ainakin jatkossa erikseen varaosina volvolta mikäli tarve. Saako antureita erikseen ei mulla tietoa.
Volvon mukaan näitä antureita ei ole kuulemma mennyt, no kerta ensimmäinen sitten ja osat kuitenkin varastosta löytyi heti ja tuli tänne siniselle kahdessa päivässä.

Kallis 200€ sarja mutta niin helppo ja nopea uusia ettei työlle jos joku liikkeessä vaihdettaa tule 30min enempää hintaa. Meillä meni lankomiehen kanssa noin 15 min niin auto jo kåyntiin.

Huomio oli että jos toinen noista tieto uupuu eli ajonopeus niin ei mikään vaihde toimi, turbiinin nopeus antaa siis vikatilan mutta pystyy ajamaan. Jos tuo tcm ajonopeus jollain häviää ja vaihteisto täysin mykkä ja koodi tulee siitä voi kokeilla vaihtaa anturit päittäin niin saanee vian siirtymään turbiinin nopeuteen ja ainakin siirrettyä ajamalla pois tien päältä.
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023 on Ratkaistu
Kirjoitti: Mustalaatikko - 06.03.2019, 20:40:38
Kiitos tiedoista tämä on hyvä raportti melko harvinaiseen vikaan. Eipähän turhaan vaihdeta koko lootaa
Otsikko: Vs: -01 T5 geartronicilla obd koodit P0717 ja P1618 sekä tcm 0023 on Ratkaistu
Kirjoitti: kupari s40 - 06.03.2019, 21:08:05
Joo toi laatikon toiminta on vaihteiden jysäytyksineen  ja luistoineen kuin öljyn vähyys / likaisuus tai joku mekaaninen vika voi
myös aiheuttaa. Vikakoodit sähköistä onneksi näistä saa ulos.

Mikäli jollain tulee sama koodi tcm 0023 ja häiriökuvaus muuten täsmää on anturisarja numero Volvolla 30713724