Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: TJA - 03.04.2019, 10:17:43
-
Onko muut törmänneet tähän ongelmaan, jarrujen alipainepumppu ei sammu vaan käy auton ollessa sammuksissa kunnes päävirrat katkeaa?
Ulkomaisia foorumeita selaamalla vika on paikallistettu anturiin / venttiiliin.
Kuvassa osa ja osanumero, maksaa sinisellä 155e.
Muita korjausehdotuksia, ennen osan tilaamista?
(https://tomingo.kuvat.fi/kuvat/VRCF/Screenshot_20190403_101256_com.android.chrome.jpg/_medium.jpg) (https://tomingo.kuvat.fi/kuvat/VRCF/Screenshot_20190403_101256_com.android.chrome.jpg)
-
Jääkö se hurisemaan taukoamatta, vai vain "taustalle aktiiviseksi" että se toimii ,kun koskee jarruun?
-
Olikohan joskus 5 vuotta sitten S40 2.4i sama vika. Jäi tosiaan käymään vaikka auton sammutti. Kohtuu kuumanakin käy se pumppu jos kädellä kokeilet. Jossain vaiheessa taisi mennä sitten kokonaan ja alkoi polttamaan sulaketta. Taisi olla myös jotain muuta saman sulakkeen takana, siitä sitten syttyi vikavaloa mittaristoon.
-
Pumpulta tehostimelle menevässä letkuhässäkässä oli 1 takaiskuventtiili antautunut. Tyyppivika alkupään malleissa, 2,4i ja T5 koneisissa tämä "ominaisuus" ollut. Ei onneksi iso homma. Melko turha kapistus kyllä tuo pumppu.
-
Moi!
Mulla taitaa C70:ssä (vm 2007) olla sama vika, surina kuuluu, kun sammuttaa auton.
Tässä joku jamppa videolla vaihtaa tuota linkkaamaasi osaa
https://youtu.be/6AiAhWOCps0?si=egpWt6lMqOe80IBp
Eli siinäkö vika siis oli? Tuossa osassa lienee joku kytkin, joka ohjaa pumppua. Täytyy laittaa varmaan tilaukseen ja vaihtaa.
T. Juho