Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: make12 - 08.10.2011, 17:06:19

Otsikko: V70 umpion peilipinta tärisee!!
Kirjoitti: make12 - 08.10.2011, 17:06:19
Auto on v70 vm.05 d5 bi-xenon
Umpio/peilipinta tärisee! Yritin tutkiskella mut eihän sinne paljoa näe!
Jostain kuulin et sielt vois mennä rikki jokin onneton kiinnike!
Volvolta kysäisin varaosia umpioon mut ei kuulemma saa osia et pitäis ostaa 1000euron umpio! ei kiitos!
Onko kellään vastaavaa ongelmaa ollut?
Taitaa olla jo pelkästään umpion irrotus aika homma!
Otsikko: Vs: V70 umpion peilipinta tärisee!!
Kirjoitti: kaksi70 - 12.10.2011, 18:59:23
tuossa topicissa on puskurin irroittamisesta: http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=2879.msg64075#msg64075 . Jotta umpion saa irti niin puskuri on irroitettava.
Otsikko: Vs: V70 umpion peilipinta tärisee!!
Kirjoitti: Major - 14.10.2011, 17:07:55
Onhan korkeudensäätömoottorin "kuula" paikallaan siellä umpion hahlossa?
Otsikko: Vs: V70 umpion peilipinta tärisee!!
Kirjoitti: make12 - 16.10.2011, 11:59:28
on paikallaan! näkyy jotain muovin palasia siel umpion pohjalla! lähteeköhän umpion lasi kohtuudella irti ja tarviiko uuden tiivisteen tai jotain?
Otsikko: Vs: V70 umpion peilipinta tärisee!!
Kirjoitti: Nortti - 16.10.2011, 12:44:54
on paikallaan! näkyy jotain muovin palasia siel umpion pohjalla! lähteeköhän umpion lasi kohtuudella irti ja tarviiko uuden tiivisteen tai jotain?

Muovilasinen "lasi" on sikakitin tapaisella kumimaisella massalla kiinni. Sitä ei oikeastaan pysty siististi irroittamaan. Sahaaminen irti lienee ainoa tapa, millä se lähtee jotenkin irti eikä siitäkään siistiä tule. Joskus kokeilin lasia leikata saumastaan puukolla, mutta ei siitä siistiä tullut, koska kotelossa on ura ja lasi on urassa ja liimaa on myös sisäpuolella eli tarvittaisiin joku J-muotoinen puukonterä.

Se sisusta lienee tuettu kolmesta pisteestä ja joku kiinnike on varmaan murtunut irti. Kun valon ottaa irti, niin kyllä niistä lampunvaihtorei'istä pääsee tuollaisen irtonaisen paikan tarkastamaan. Mihin tahansa kiinnikkeeseen voi laittaa sikakittiä liitoksen ohuesti ja edelleen säädöt toimivat, koska liitos on joustava ja liike on pieni. Oikein tehtynä tuollainen korjaus ei maksa mitään ja valo toimii kuten uusikin.