Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Tove - 20.07.2019, 21:52:26
-
Moroo,
Mites sais kivuttomasti peruutuskameran Vollen omaan näyttöön? Aliexpressissä on jtn malleja, onko niistä kokemuksia?
http://s.aliexpress.com/YBvAZvym
-
Kivuttomimmin menee tietty ku vie merkkiliikkeeseen- tai huoltoon ja asennuttaa sielä, mutta kustantaa töineen hyvän matkaa toista tonnia :o
Ite kun laittaa nii jonkin verran saa askarrella. On monet niitä täälläki asennelleet eli tietoa jo kokemuksia pitäis kyllä löytyä. Ite oon kans himoinnu kameraa sekä eteen että taakse mutta hinta hiukan laimentamisesta intoa ja ite en arvaa lähtee asenteleen :)
Ihan mielenkiinnosta kysyn että mistä oot löytäny 2016 mallin D3 koneella? Tuotu esim. Hollannista tms?? Suomeen ei oo tainnu tulla uutena ainakaa virallisen maahantuojan kautta
-
Auto on tukholman tuliainen. Entinen oli v70 d5, vähän on nuhasempi mutta kyllä liikettä kuitenkin riittää:) Kamera pitää vaan saada jotta osuu kärryn koukkuun
-
Nostetaan aihe uudelleen ylös kun tuli itselle ajankohtaiseksi. 2015 mallin xc60 jossa tutkat edessä ja takana, kaistavahdit,kuolleen kulman tunnistimet, automaattiset kaukovalot, kaarrevalot yms, mitä kaikkea mahtaa muuta tarvita jos purkaamolta löytyy kamera?
-
Volvon lisävarustesivuiltahan tuo selviää. Ilmeisesti joissain autoissa on "valmius" eli johtosarja valmiina, ja joissain ei.
Kameran tiedot
https://accessories.volvocars.com/fi-fi/XC60(-17)/Accessories/Document/audio/drivers-support/VCC-490989/2015
Asennusohje
https://accessories.volvocars.com/fi-fi/InstallationInstruction/Document/VCC-478857-2/XC60(-17)/2015
Aika suolaisen hintainen on kamera https://volvozone.eu/product/camera-volvo-32204198
-
Kamera + asennus itse + softa vdashillä niin murto-osa sinisen hinnasta. Kameran jos onnistuu esim jostain purkuautosta löytämään.
-
Itse on tarkoitus nikkaroida softaa lukuunottamatta projekti. Ainoa ongelma on se kun tässä ei tiedä mitä piuhoja ja boxeja kameran lisäksi pitää hankkia, ja siniseltä en saanut irti kun osien hinnan. n. 850e softan kanssa. Asennettuna n 1200e.
-
Itse on tarkoitus nikkaroida softaa lukuunottamatta projekti. Ainoa ongelma on se kun tässä ei tiedä mitä piuhoja ja boxeja kameran lisäksi pitää hankkia, ja siniseltä en saanut irti kun osien hinnan. n. 850e softan kanssa. Asennettuna n 1200e.
No katso tuosta aiemmasta asennusohjeesta, mitä pitäisi olla ja lähde tutkimaan autostasi :)
-
Hmm, ei sinisen vo. mieskään oikein osannut sanoa tarkkaan, hinnasta päätellen pitäs osataa myös lisäboxit, ei taida tuo 820 lisävaruste versio selvitä kotikonstein.
-
Hmm, ei sinisen vo. mieskään oikein osannut sanoa tarkkaan, hinnasta päätellen pitäs osataa myös lisäboxit, ei taida tuo 820 lisävaruste versio selvitä kotikonstein.
Laita valmistenumero niin katson josko näkis millä varusteilla lähtenyt takomosta liikkeelle, luulisi nyt tuolla osaavan katsoa :'(