Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: Hanne - 09.08.2019, 15:55:06

Otsikko: tyhjäkäynti
Kirjoitti: Hanne - 09.08.2019, 15:55:06
Mikähän mahtaa olla kun Volvo C30 tyhjäkäynti menee alas käynnistyksen jälkeen. Kaasun annon jälkeen pyörii kuitenkin.. kysyy tyhmä naishenkilö, ennen pystyi säätämään mutta nyt ei liene mahdollista ns manuaalisesti, tietääkö joku
Otsikko: Vs: tyhjäkäynti
Kirjoitti: kupari s40 - 09.08.2019, 17:57:03
Moottorityyppi ja onko käsi/automaattivaihteinen pitäisi laittaa tänne niin auttaa enemmin, bensa tai diesel on erityyppisiä vikoja .
Jos herjaa vikavaloa niin vikakoodinlukijaan kiinni auttaa selvittämään viasta tulleet koodit joiden perusteella voi vikakohtaa rajata..

Koneesta nyt tietämättä niin jos bensakone onko esim alipainevuotoja  tutkittu? Käykö pätkien tai vajailla pytyillä ( mm puolat, tulpat, imm tutkia),  ja onko tehot tallella ? Turbokoneissa on vapaastihengittävää enemmän mahdollisia vikakohtia..
Dieseliä en ole omistanut niin siitä en osaa mitään sanoa.