Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: eepioj - 10.08.2019, 12:52:01

Otsikko: V70tdi mk2 ei käynnisty
Kirjoitti: eepioj - 10.08.2019, 12:52:01
Vaihdon koneen pumppuineen ko.autoon. Ilmauksen jälkeen saatiin kone käyntiin. Rupsutteli nätisti minuutin ja annoin paikallaan vähän lisää kierroksia jolloin sammui, eikä enää käynnisty. Tutkailin asiaa ja huomasin, että katkaisusolenoidille tulee virtaa vain n. puoli sekuntia.Pähkäilin josko joku rele  on viallinen. Mistähänpäin autoa sellaista pumpunrelettä pitää etsiä? Aina käynnistäessä paloi nro 11sulake. Se eliminoitiin irroittamalla huohottimen lämmittimen johto. Testauksen aikana myös maffin anturi piti melkoista säksätystä. Voisiko em. oireet johtua pumpun ajoituksesta, vaikka kone hetken olikin käynnissä näillä ajoituksilla?Eikö kellään ole edes valistunutta arvausta viasta?
Otsikko: Vs: V70tdi mk2 ei käynnisty
Kirjoitti: vikki - 11.08.2019, 22:09:45
Ehkä ei mikään valistunut arvaus, mutta veisin ihan ekana VIDAn piuhaan.  Syitähän voi olla vaikka mitä ongelmaan, eli joku johto poikki/oikosulku (jäänyt väliin) tai mikä tahansa, esim liitin ym.