Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: kipi - 13.09.2019, 10:10:24
-
Moron. Oon värkkäämäs b6254 pohjaista b6284 konetta kera etanolin ja eatonin m90 ahtimen. Mihin asti tuota vakio moottorinohjausta pystyy käyttään/modaamaan. En oo vielä katsonu tarkemmin mikä ruisku tuos on mutta valittavana ois -95 2.5L ja -91 3.0L moottoreiden ohjauksista.
-
Siellä on 1.8 jos kyseessä 960 -90 - -95
-
Se riittää yllättävän pitkälle.
Ilmamassamittarin riittävyys voi olla toinen juttu? En tiedä yhtään mihin asti tuo 012 toimii.
Ja suuttimien koko on sit toinen.
Se ecu ei välttämättä kykene kompensoimaan yli 350cc/min suuttimia tyhjäkäynnillä = rikas tyhjäkäynti/osakaasualue.
Mut en ole kokeillut ilmamassamittarin kanssa kuin 380cc/min@4.5bar eikä autossa ollut silloin laajakaistaa eikä itellä ollut mahdollisuutta ottaa päästöjä.
440cc/min kiinasumut (ev6 kopiot) ei ainakaan toiminut. :D toki koneen toiminta ilman ilmamassamittaria läppärungoilla koskemattomalla motronicilla on muutenkin aika kyseenalaista.
Periaatteessa molempia motikoita pystyy säätämään ostrichin+tunerpron kanssa.
Jos sieltä löytää tyhjäkäyntikartankin (muistaakseni löytyy), niin varmasti saa säätöihin vaikka reilusti isommillakin suuttimilla.
Se on vaan toinen juttu että haluaako välttämättä pysyä siinä motikassa vai hankkiiko suoraan esim. ecumaster emu classic, maxxecu street tai ms3 (tai budjettiratkaisuna esim. megasquirt.. atecu v3).
-
Vakiolla 1.8 Motronicilla noin 0,5bar paikkeilla on tullut raja vastaan T6 suuttimilla ja 1bar korotetulla bensanpaineella E85 kanssa. Vaihtelee vähän asianhaaroista riippuen. Uusikoppaisessa 1.8:ssa on -025 immu joka taitaa toimia vähän eri tavalla kuin vanhakorisen ja mun mielestä uudemman ruisku toimii muutenkin paremmin muutosten jälkeen.
-
Vakiolla 1.8 Motronicilla noin 0,5bar paikkeilla on tullut raja vastaan T6 suuttimilla ja 1bar korotetulla bensanpaineella E85 kanssa. Vaihtelee vähän asianhaaroista riippuen. Uusikoppaisessa 1.8:ssa on -025 immu joka taitaa toimia vähän eri tavalla kuin vanhakorisen ja mun mielestä uudemman ruisku toimii muutenkin paremmin muutosten jälkeen.
Ja ilmeisesti uudempaa pystyy softaamaan aika moni, kun vanhempaa ei kaikkia kiinnosta.