Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Cleaf - 02.10.2019, 16:35:23
-
moro
mikähän on mennyt pieleen kun vaihdoin uuden v-pyörän ja kytkimen niin kovassa kiihdytyksessä auto ravistaa ja kierrokset nousee hieman ja vauhti ei, ottaa kuitenkin vetoja kunnolla hetken päästä?
liikkeelle lähdössä ja normiajossa ei mitään ongelmaa
kytkimen ja v-pyörän osat pesin jarrukliinerillä...
-
Mites ennen remonttia?
Onko softassa joku kohta, jossa jollakin pyörintänopeudella tulee sellainen momenttipiikki, että pito loppuu?
Ei tuo asennus helposti voi kovin pieleen mennä. Eihän tiputa öljyä auton alle?
-
.... kytkimen asennukseen on kuulemma asennustyökalu. :o
-
ei merkkaa reviiriä auto.
ja eihän tähän autoon sitä erikoistyökalua tarvii???
-
.... kytkimen asennukseen on kuulemma asennustyökalu. :o
Tarkoittanet sitä keskitystuurnaa ? Eikai se muuten mene kasaan. (paitsi itellä kun laittelin silmämääräisesti ennenmuinoin. :D
-
Tarkoittanet sitä keskitystuurnaa ? Eikai se muuten mene kasaan. (paitsi itellä kun laittelin silmämääräisesti ennenmuinoin. :D
Empä osaa sanoa, mutta asentaja,joka laittoi minulle vauhtipyörän ja kytkimet, niin hän sanoi,että asennus työkalua tarvittiin.?
-
Joissain autoissa on paineasetelmat mitkä pitää painaa kasaan ja laittaa esijännitykseen ennen asennusta.
Mutta onko tässä sellaista?
Itse kokeilisin rauhallista sisäänajoa jos sinne onkin jäänyt öljyä.
-
Ainakin Volvoihin tarkoitetut itsesäätyvät kytkimet(SAC) on olleet esijännitetty valmiiksi ja säätyy kohdalleen asennusvaiheessa/heti sen jälkeen. Esijännitys pitää asettaa uusiksi jos sellaisen asetelman asentaa uudestaan tai jännitys on jostain syystä lauennut. Muutoin asennus perinteiseen tapaan.
-
joo pitänee hissukseen ajella jonkin aikaa ja katsoa josko rupeaa pitämään kunnolla.