Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: squier - 27.10.2011, 11:13:30
-
Tuollainen on työn alla, kaverin auto.
Teki todella kovan paineen vesitilaan ja ilman paisarin korkkia käyttäessä kurlutteli paisariin kuplia.
Autoon on pari vuotta sitten jonkun liikkeen toimesta tehty kansiremontti ennestään.
Ennen purkamista uusin termostaatin ja paisarin korkin, ei vaikutusta.
Nyt on kansi purettu ja pahvissa ei ollut mitään vialla, koneistamostakin soittivat äsken että kansi on suora ja koeponnistettu huolella, eikä mitään vikaa kannessa.
Onkos näissä ollut niitä sylinteriputken halkeamisia enemmänkin? Voiko sitäkään nyt todentaa millään kun kansi on pöydällä?
-
No, mikä on " todella kova paine " vesitilaan ?
Kyllä se paisariin kuplia pistää tulemaan jos järjestelmässä on ilmaa.
Tuohan on paineistettu jäähdytys järjestelmä.
No, miksi kansi on purettu pois ? jos mitään vikaa ei löytynyt ?
-
Ajossa puski vedet ulos paisarin korkin välistä. Neste kyllä kiersi ainakin ainakin syylärissä ja lämppärissä. Vesipumppu myös uudenkarhea. Nyt kironnut että olisi sittenkin pitänyt tehdä se ohivuotomittaus ennen kuin kannen nosti pois.
-
Eipä tälle voi muuta tehdä kuin lyödä takaisin nippuun jahka tulee uudet kannenpultit. Tuskinpa se siitä mihinkään muuttuu mutta koittaa nyt ainakin selvittää että mikä pytty vuotaa.
-
Kuin kävi tän kanssa ?
-
On kasassa ja käytelty/ajeltukin pikkasen. Painetta ei nyt vaikuttaisi niinkään tekevän mutta vettä on litran verran saanut kumminkin lisäillä. Mulla on pikkasen ideat vähissä jo tämän suhteen.
-
Ettei ois eksynyt muovisiipinen vesipumppu ja siitä siipi irtaantunut/löystynyt? Nimim. sellaisen takia yhden vitoskoneen kannen aukaisseena.
-
Vesipumpun kattelin heti ensimmäiseksi, siinä ei huomautettavaa.
-
Mites lämmöt käyttäytyi kun puski vettä pihalle? entäs lämmöt nyt? Voisko vuotaa esim kenno matoille ja kun tarpeeksi vähenee niin keittää ja nostaa paineen? Eli haiseeko glygo sisällä/Matot märät?
-
Nyt alkaa olemaan loppusuoralla tämän kanssa, viimein saatu leimattuakin kun löytyi ehjä käytetty nivo taakse :D
Elikkä se vedenhäviäminen ja paineen tekeminen todella hävisi sen kannentiivisteen vaihdon jälkeen, ainakin toistaiseksi.
Vielä pitäisi selvittää se, miksi ahtopaineen säätöventtiili hakkaa koko ajan ihan hulluna, tyhjäkäynnillä ja virrat päällä. Ahtopaineanturi uusittu...ei vaikutusta.
Ja leimalla ei mennyt päästöistä läpi kun oli happea liikaa arvoissa...happi putosi heti kun nyppäsi EVAP-venttiililtä johdon irti.
-
Unohtunut päivittää, ei se uudella pahvilla mennyt kuin muutaman kuukauden. Sylinteriputki siellä halki on niinkuin pelkäsinkin. Vaihtomoottoria etsimään pistää.