Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Keskustelua Volvoista => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: Kaldonia1 - 28.02.2020, 20:17:37
-
Ostin viikolla näpäkän ja jämäkän V70:n bensavaparin, jossa on webasto.
Hain aiemmin diesel-autoa lähinnä juuri webaston ja dieselin väännön takia. Nyt olen sangen onnellinen, että lähes sattumalta löytyi bensapeli webastolla.
Onko muilla kokemuksia bensawebastosta? Millaisia?
Toistaiseksi ei vaikuta hirmuisen tehokkaalta, mutta voi olla omaa taitamattomuutta säädöissä tms.
-
Pojalla 2001 Ceessä ja lämmittää hyvin kabiinin, sekä motin. On kyllä hiljanen verrattuna omaan diesel ardicciin.
-
Hiljainen tuntuu olevan tämäkin.
Kabiinin lämmitykseen vaikuttavat auton lämmityslaitteen säädöt - toisin kuin vaimon vanhemmassa, ensiasennus diese-webastossa.
Hyvä peli, kerrassaan mainio. Pitää vaan opetella käyttöä ja säätöjä. :) :)
-
Bensa 440 Volvossa oli, kyllä se ihan lämmitti mitä muistaa. Olisikohan ollut alkuperäinen. Taisi olla hanskalokerossa kantikas säädin mutta ihan varmaksi en tuota lukitse.
-
Meillä V50 1.8 on jälkiasennus thermotop c, muistaakseni 4,2kw tehoinen. Nopeasti lämmittää koneen. 15 minuuttia riittää koneelle hyvin, sisätilat vaatii enemmän yleensä 30min -20 asteessa.
Diesel tt-v verrattuna kuulostaa että pihalla on hävittäjäkone, ääni kuuluu taloon sisälle asti. Selittyy varmaan osittain sillä, että ei ole äänenvaimenninta pakoputkessa. V70 tt-v pitää käydä ihan vieressä kuuntelemassa, että onko päällä.
Paloilmapuhaltimen vaihdatti tälle talvea n. 600 palotunnin kohdalla, muuten toiminut hyvin. Ei ollut paljoa karstaa palopesässä.
Iso miinus verrattuna tehdaswebastoon on se, että ilmastoinnin joutuu aina säätämää ennen auton sammutusta ja uudelleen säätö kun auton käynnistää. Eli lämmönsäädöt täysille, puhallus ylös, AC pois. Ajoon lähtiessä lämmönsäädöt oikeaan, AUTO päälle ja talvisin sitten vielä yleensä AC pois.