Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Dee_Vitone - 09.03.2020, 14:02:50
-
Auto on Xc90 d5244t, jossa siis Aisinin Aw55-51 automaattilaatikko. Edellisestä laatikkoöljyjen vaihdosta nyt n. 40tkm. Mietin että voisiko lyhyemmillä vaihtoväleillä toimia sellainen, että tyhjentäisi propusta ja täyttäisi saman verran mitä tuli pihalle. Onko kokemusta paljonko näin saisi kerralla vaihdettua? Sitten toistaisi saman vaikka 1000 km:n jälkeen?
-
Propusta tulee vain abot kaksi litraa, niin ei varmaan järkevämpää huuhdella samantien.
-
Noin 3,4 litraa tulee ropusta kerrallaan ja vaihtaisin vähintään 10 litraa. Öljyn väristä riippuen menee yleensä noin 14-15l.
Jos haluaa vaihtaa vain ropusta laskemalla, tyhjentää ja täyttää, käyttää noin minuutin-puoltoista, tyhentää ja täyttää uudestaan. Uusi ja vanha öljy sekoittuu jos laskee pois, täyttää kerran ja vaihtaa ajon jälkeen. Silloin vaihdosta ei ole niin paljoa hyötyä.
-
Ok, kiitos. Pitääkö ajotietokoneelle jotenkin ilmoittaa että vaihto on tehty vai meneekö vaan öljyt vaihtamalla?
-
Testerillä nollataan öljylaskuri.
-
Tarkoitin sitä että tarvitseeko ajotietokone tietoa, että automaatin öljyt on vaihdettu esim. laatikon toimintaa varten. Eli muuttaako laskurin nollaus toimintaa. Liekö haittaa jos ei nollausta tekisi?
-
Ei ole haittaa, jos sitä ei nollaa. Omiin autoihin vaihdettu useasti lootaan öljyt ilman että tuota laskuria on nollattu. Viimeksi nollasin sen, enkä huomannut mitään eroa.
-
Minkähänlaisissa olosuhteissa se vaihteiston laskuri pyytää vaihtoa? Kun näissä tosiaan ensimmäisinä vuosina huolto-ohjelmaan se ei kuulunut. Viimeksi nollasin itse laskurin kun vaihdoin öljyt, sopeutusta en ole tehnyt. Tuntuu toimivan.
-
Tuo laskuri laskee kuinka usein vaihteistoöljyn lämpötila on ollut suurempi kuin X lukema. En tiedä, että muuttaako se sitten oikeasti vaihteiston toimintaa jotenkin. Muistaakseni jos lämpötila on ollut yli 150 astetta kauemmin kuin muutaman minuutin, niin se ainakin laukasee vikakoodin.
-
Ei tosiaan vaikuta olevan mikään pakollinen juttu, mutta tullut tehtyä siinä samalla.
-
Öljylaskurin ja sopetuksien nollaus öljynvaihdon yhteydessä niin taas toimii kuin uusi.
-
Kiitos asiallisista vastauksista. Jostakin luin että jotkut eivät suosittele ollenkaan noita huuhteluita, mutta koskee ilmeisesti paljon ajettuja automaatteja, joihin ei ole vaihtoja tehty lainkaan tai harvakseltaan. Omalla autolla mittarissa 247tkm ja vaihdot tehty huoltokirjan mukaan n. 130tkm kohdalla ja itse teetätin noin 208 tkm kohdalla. Ehkä päädyn tuohon huuhteluun kuitenkin. Sen verran helpolta hommalta vaikuttaa.
-
Lauhduttimen paluu letkusta öljyä ulos konetta käyttämällä ja saman verran aina lisää laatikkoon tilalle, vaikka litra kerrallaan, ei täyty astia kovin nopeasti tuosta paluu putkesta. Paluu letkun irroittamiseen ei tarvitse edes työkaluja. Itse laitan letkuun sen verta jatkoa että saa täytettävän pullon tallin lattialle. Öljyä varaa sen 10-12 litraa niin on jo huuhtoutunut kertaalleen läpi.
-
Kiitos asiallisista vastauksista. Jostakin luin että jotkut eivät suosittele ollenkaan noita huuhteluita, mutta koskee ilmeisesti paljon ajettuja automaatteja, joihin ei ole vaihtoja tehty lainkaan tai harvakseltaan. Omalla autolla mittarissa 247tkm ja vaihdot tehty huoltokirjan mukaan n. 130tkm kohdalla ja itse teetätin noin 208 tkm kohdalla. Ehkä päädyn tuohon huuhteluun kuitenkin. Sen verran helpolta hommalta vaikuttaa.
Wetterillä aikanaan tiesivät Bemareissa tapauksia, joissa "paljon" ajettu laatikko antautunut (tiettävästi ensimmäisen) öljynvaihdon jälkeen. Volvoissa ilmeisesti ei niinkään iso ongelma. Manuaalisesti huuhtelemalla vaihdoin omaani, tunteroisen homma oli yksin tallissa värkäten. Kaveri nopeuttaa huomattavasti, kun ei tarvitse itse juoksennella eestaas käynnistelemään autoa/lisäämään öljyä. Jos taas ei ole seikkailumieltä, niin korjaamothan tekee 250€ pintaan, josta jo suurin osa öljyä.
-
Lauhduttimen paluu letkusta öljyä ulos konetta käyttämällä ja saman verran aina lisää laatikkoon tilalle, vaikka litra kerrallaan, ei täyty astia kovin nopeasti tuosta paluu putkesta. Paluu letkun irroittamiseen ei tarvitse edes työkaluja. Itse laitan letkuun sen verta jatkoa että saa täytettävän pullon tallin lattialle. Öljyä varaa sen 10-12 litraa niin on jo huuhtoutunut kertaalleen läpi.
Näitä öljynvaihto-säikeitä lukiessa on tullut pohdittua, jotta eihän se laatikko siitä rikki menisi, vaikka lauhduttimen letkusta valuttais öljyä ulos moottorin käydessä niin kauan kuin sitä sieltä kunnolla tulee? Toki öljypumppu nappaa vähän ilmaa, mutta muutama sekunti ei sitä kuitenkaan rikkoisi. Ei kai laatikossa ole sellaisia komponentteja/rakenteita, jotka rikkoutuu välittömästi joutuessaan öljystä erooon? Täysin kuivaksi ei yksikään komponentti mene.
Joskus Omegaan (jossa GM:n surullisen kuuluista loota) vaihdoin mainitulla tavalla. No, ei se laatikko öljyillä korjaantunut, mutta tuskin rikkoutu enempää tuolla vaihtotavalla, taisin kuitenkin ajaa useammankin kymppitonnin tuon jälkeen.
-
Jos pelkää sitä sisäisen suodattimen tunkeutumista kun uudet öljyt saa lian liikkeelle on yksi vaihtoehto koneellinen huuhtelu vastakkaiseen öljyn kiertosuuntaan pesuaineiden kera. Jossain Öljypisteessä tms. Itse olen ajatellut että kun ottaa vanhat öljyt pois kuumana ja huuhtelee isolla öljymäärällä(20l) voi tuosta selvitä ilmankin.
-
Jos pelkää sitä sisäisen suodattimen tunkeutumista kun uudet öljyt saa lian liikkeelle on yksi vaihtoehto koneellinen huuhtelu vastakkaiseen öljyn kiertosuuntaan pesuaineiden kera. Jossain Öljypisteessä tms.
Pelkällä paineilmallakin on kaksi autoa saatu toimimaan ja liikkumaan jälleen. Niissä ei enää tullut linjasta öljyä ollenkaan auton käydessä. Ja pari muuta autoa joissa omistaja on sanonut laatikon käytöksen muuttuneen paljon paremmaksi. Laskee öljyt pois, jättää ropun auki ja työntää syylärin ylemmästä öljylinjasta ilmaa sisään niin pitkään, että laatikosta alkaa valumaan öljyä. Sieltä tulee litra-puoltoista. Nopea homma jos on paineilmaa käytössä. Sitten vaan täyttö ja normaali huuhtelukäsittely. Tietysti huuhtelun ja paineilmakäsittelyn järjestystä voi vaihtaa jos siltä tuntuu.