Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: LENTAJA1 - 14.05.2020, 05:53:06
-
hei1
Volvo V70 T5 -01, mikä vika kun vasen etuvilkku ei toimi, mutta sivu- ja takavilkku vilkuttaa niin saamaristi!? Vika ei ole polttimossa, vaikka herjaa niin ja lisäksi, kun kytken esim. peräkärryn kaikki toimii moitteetomasti kunhan en paina jarrua?
-
Jos etuvilkun polttimo on ehjä, tarkista vilkun kanta. Itselläni oli aikoinaan saman ikäisessä Volvossa samanlaista oiretta ja se korjautui kannan vaihdolla.
-
Vois ehkä koittaa myös käyttää akunkenkää irti, jos on joku ohjausbokseista sekaisin.
-
Tuo vilkun kanta polttimoineen ei Volvoltakaan ihan maltaita maksa, joten melkein voi vaihtaa vaikka varmuuden vuoksi! :)
Mutta jos peräkärryn kytkeminen vaikuttaa noin paljon, niin ehkä sen koukun sähköt voisi tarkistaa?
-
S60 uusin alkuvuonna molemmat etuvilkun kannat, sinisellä 11€ kpl ja sisältää polttimonkin niin halpa hinta uusia vaikka molemmatkin..
Toinen kanta oli umpiruosteessa kosteudesta, poltinkaan siitä kuskinpuolen pohjasta ei lähtenyt ehjänä pois. Tuiossa meidän tosin vuotanut vettä sisään niin edesauttanut. Tuo vasen vilkku välillä toimi ja välillä ei.
Vaihto molempiin (pienikätisellä) vei 10 minuuttia,, pelkääjänpuolellahan saa pesunestesäiliön putken vetämällä irti jolloin tilaa sinne saa vähän enemmän.