Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: KuuTio - 16.05.2020, 16:50:59
-
Volvo V70 2.5T
2006
Bensa
253tkm
Huomasin ruuhkassa kun jonkun aikaa paikallaan olemisen jälkeen pääsi valoista ampaisemaan liikkeelle, niin peilissä näkyi vain sininen pöllähdys. Mielenkiinto heräsi ja aina pidemmän tyhjäkäynnin jälkeen kun lähtee liikkeelle niin pölläyttelee mutta loppuu aika nopeasti. Öljyä joutuu lisäilemään silloin tällöin. Tehot tallella, muut nesteet pysyy sisällä ja suurempia vuotoja ei äkkiseltään näy. Luin huohotinjärjestelmästä ja venttiilinvarrenkumeista, jotka saattaa vaikuttaa asiaan. Hiukan näkyi vaaleeta höyryä tulevan mittatikun reijästä.
Onko muilla ollut samanlaista ongelmaa?
-
Kuinka paljon öljyä kuluu ? Oma vie 1l/7000km ja ei pölläyttele.
-
Turbokin voi hukata öljyä
-
Tovi vastaamisesta kun tuli elämään muuta ajateltavaa, mutta asiaan...
Öljyä kuluu noin 1l/2000km ja tosiaan muuta oireilua ei ole kun tuo sininen pöllähdys pienen paikallaan seisattelun jälkeen. Moottorista ei minkäänlaista hikoilua/tiputtelua.
Tänään vaihdettu Keskusautohallissa öljyloukku ja siihen tulevat putket. Edelleen jatkuu pieni sininen savu, öljyntäytöstä nousee pieni valkoinen höyry ja kumihanska täyttyy. Ilmeisesti ei sinisellä putsattu banjopultteja (onkohan oikea nimitys ???), jotka kuulemma tukkeutuvat ajan kanssa. Saako tuota imusarjan alla olevaa banjoa putsattua ilman imusarjan irroitusta?
-
Miten kyseisen yksilön huoltohistoria ? Onko mahdollisesti ajettu huoltovälien yli huonoilla öljyillä ? Josko päästää öljyä läpi männänrengaista, nuo venttiilinvarren kumit kuulostaa ihan 80-luvun ongelmalta (psl Opel :D). Melkeen painaisin kunnon Forte Motor Flushin ja kunnon öljyt ja suodatin. Sen jälkeen seuraisin tilannetta.