Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: PeePee2 - 19.06.2020, 14:24:25

Otsikko: V70 II 2001 turbon Cruiserin vika
Kirjoitti: PeePee2 - 19.06.2020, 14:24:25
Vakkari on pidemmän aikaa temppuillut putoilemalla pois päältä. Joskus pysyy kauankin päällä. Joskus sen saa uudestaan toimimaan ja joskus ei, kun plus-painiketta aikansa pohjassa pitää.

Innostuin täältä VRC:ltä vikaa selvittelemään, ja yleisimmäksi Cruiser-viaksi osoittautui imusarjan päässä oleva kaasuläppäkotelon likaisuus. Eli ihan helppo homma uusi tiiviste, hammasharja ja kaasariputsi-aine kehiin.

Kun konepellin sain auki, niin eipä imusarjan päässä kaasuläppäkoteloa ollutkaan. Vaan imaputsarista lähti massavirtaus-mötikän kautta putki koneen taakse - kaiketi turpolle. Jossain videolla muistan nähneeni massavirtaus-töttöröä myös putsattavan, kuten kaasuläppäkoteloakin. Liekö molemmilla putsauksilla sama tarkoitus ja vaikutus?

Mittaristo myös temppuilee. Milloin mikäkin näyttö on pelistä pois. Onkohan kaikkien oireiden takana sama vika, tai samat viat?
Otsikko: Vs: V70 II 2001 turbon Cruiserin vika
Kirjoitti: Sebastian1 - 20.06.2020, 07:48:56
Kyllä siellä se kotelo on.

Tässä yksi video;

https://www.youtube.com/watch?v=jvVCjQx07Sg

Vakkarin poistippuminen voi johtuu monesta syystä. Minulla vakkarin poistippuilu ja erinäiset vikailmoitukset johtuivat cem-viasta.

Otsikko: Vs: V70 II 2001 turbon Cruiserin vika
Kirjoitti: PeePee2 - 02.09.2020, 13:27:45
Myöhästynyt kiitos Sebastiani 1 'selle. On ollut noita muita ongelmia. Nyt katsastus pani takajarruletkut vaihtoon - ahtaat ja hankalat on paikat.
On tää VRCF hieno sivu ja avuliasta on täällä porukkaa!