Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: Vibramate - 06.07.2020, 21:42:52

Otsikko: Auto täristää yli 100 km/h vauhdissa
Kirjoitti: Vibramate - 06.07.2020, 21:42:52
Eli -91 farmarin omistajana kyselen, kun moottoritiellä ajaessa, noin 110-120 km/h vauhdissa auto alkaa täristämään huomattavasti. Aika tarkkaan juuri tuossa nopeudessa alkaa täristämään ja täristys tuntuu eniten ratin kautta.

Volvoon vaihdettu moottorin tukikumit (täristäminen alkoi ennen vaihtoa), renkaiden tasapainotus myös kunnossa. Mistä voisi johtua? Jostain luin että joku kardaaniin liittyvä homma voisi olla, mutta osaako joku tarkemmin kertoa tai ohjeistaa?
Otsikko: Vs: Auto täristää yli 100 km/h vauhdissa
Kirjoitti: Lankku - 06.07.2020, 21:57:53
Jumettava etujarru aiheuttaa tuollaista ravistusta.
Otsikko: Vs: Auto täristää yli 100 km/h vauhdissa
Kirjoitti: Mustalaatikko - 06.07.2020, 23:32:19
Mulla ei renkaiden tasapainotus paljastanut kieroa vannetta, mutta kun vaihtoi pyöriä akselilta toiselle löytyi viallinen: ratti tärisee niin aiheuttaja joku pyörivä massa etuakselilla, koko kori tärisee niin aiheuttaja taka-akselin suunnalla. Eli jos pyöriä vaihtamalla tärinä siirtyy niin vika on pyörissä tällaisessa vauhdin mukaan tasaisesti kasvavassa tärinässä.
Otsikko: Vs: Auto täristää yli 100 km/h vauhdissa
Kirjoitti: Vibramate - 07.07.2020, 00:50:18
Mulla ei renkaiden tasapainotus paljastanut kieroa vannetta, mutta kun vaihtoi pyöriä akselilta toiselle löytyi viallinen: ratti tärisee niin aiheuttaja joku pyörivä massa etuakselilla

Joo pitääpä tutkia! Kuulostaisi ihan loogiselta ja kaiken lisäksi autoon on joskus osunut oikeaan etukulmaan, niin en ihmettelisi vaikka vannekin olisi silmin huomaamattomia vahinkoja kärsinyt.
Otsikko: Vs: Auto täristää yli 100 km/h vauhdissa
Kirjoitti: Mustalaatikko - 07.07.2020, 08:49:49
Ja sit jos joku vanne kuumenee enemmän kuin toiset, tarkista sen jarru/laakeri