Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Ralliantti - 23.07.2020, 16:58:21
-
Isän 960 3,0 tuli vika, kone pätkii, käy vajailla pytyillä.
Vilkkukoodit luettu, ei mitään. Omatoimista tutkimista ja huomattu ledikynällä että syl.2 puolan ohjausmaa ei tule puolalle. Muihin puoliin tulee. Samoin kaikille puolille tulee +12v.
Eli ajatus oli, että vika on oltava puolan ja ecun välisessä johdossa tai itse ecussa. Mutta nyt kun olen etsinyt internjeetin ihmeellisestä maailmasta kytkäreitä, jotka viimeinkin löytyi, niin tuli kohdalle hämmästyttävä rakenne.. Puolien ja ecun välissä on vielä kaksi muutakin "ecua", eli parittomia puolia ohjaa toinen ja parillisia puolia toinen. Niille sitten tulee käskyt eculta. Tällaiseen en ole koskaan törmännyt.
Kaaviossa lukee niiden sijaitsevan imusarjan lähistöllä.
Onko kukaan ennen kohdannut tällaista vikaa tai noita kahta ihme mötikkää?
Täytyy lähteä tutkimaan niitä lisää..
(https://i.ibb.co/Rh9NyC1/Volvo-960-3-0-95-puolat.png) (https://ibb.co/Rh9NyC1)
-
Sytytyksen pääteasteet löytyvät pultattuna imusarja kylkiin (toinen keulaa päin ja toinen tulipellinsuuntaan. Kannattaa tarkastaa johtosarja puolien ja pääteasteiden väliltä kun on monesti todella rapeassa kunnossa.
(https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51w12xuEiXL._AC_SY355_.jpg)
-
Jep. Nyt kun näki kuvan, niin muistui mieleen, että onhan noita tullut kuitenkin nähtyä ennenkin. :) Ei vaan tosin tullut mieleen suorasytytyksen kanssa. Tuo selittää myös pienen ihmetyksen miksi puoliin meni vain kaksi johtoa.
Äsken juuri kävin etsimässä konehuonetta ja näkyihän ne kumpikin imusarjan kyljissä kiinni. Sitten vaan varmistamaan johdon kunto ja mahdollisesti pääteasteen vaihtoon.
-
No niin, nyt on em.kuvan mukainen taaempi pääteaste, eli parillisten sylinterien, vaihdettu. Ja vika korjaantui. Nyt käy taas niin hienosti :)