Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: v6e - 13.08.2020, 20:23:07
-
Noniin uus tulokas foorumilla ja autokin on kohtalaisen tuore tapaus itsellä.
Auto:
v60 Bi-fuel T5
vm 2015
135tkm
Oireet:
kiihdyttäessä nykäisee rajusti, yleensä silloin kun lähtee rekasta ohi. Sitä rajumpi nykäys mitä rajumpi kiihdytys.
Aluksi aattelin että tulee lootasta (automaatti) mutta ei, kun vaihteen laittaa S-asennossa vaikka 4. pykälälle niin huomaa selvästi kun polkasee että nykäisee kerran rajusti ja sen jälkeen mennään kivuttomasti loppuun asti.
Tämä tapahtuu melkein joka kiihdytyksessä. Parhaiten saa esille 80km/h->
Kolmesti huomannut tasakaasulla ajettaessa tasamaalla tai pieneen alamäkeen 60-80km/h että kevyttä nykimistä tulee koko ajan. Johtuu varmaan siitä että 90% matkasta taittuu motarilla.
Auto ollut omistuksessa kesäkuusta, kilometrejä tullut n. 8k ja nyt mittarissa 135tkm.
Ensimmäiset oireet alkuvaiheessa esille ja siitä asti seurattu jännityksellä, nyt korjaamo aikaa odotellessa.
Vikavalo ei ole syttynyt kertaakaan, olettaisin että vikamuisti on tyhjä myös mutta se selviää ensi viikolla.
Tuntuu että vika tulisi vain kaasulla ajettaessa. En edes tiedä onko tässä jossakin pullossa vikaa koska en ole saanut tankkiin edes tyhjänä menemään koskaan yli 13kg ja tässä ajassa kuitenkin tankattu jotain 300 kiloa kaasua. Tankkiin tainnut kahdesti mennä yli 12kg...
Kaasutankin range on ollut siinä 300 kilometrin tietämillä että tuskin ainakaan mitään pulloventtiilivikaa voi olla?
Tänään tarkastin huoltokirjoja tarkemmin ja merkkihuollossa käynyt 2014 vuoteen asti mutta kaasulaitteiston huoltoa ei ole vieläkään tehty kertaakaan, onko tietoa kuinka usein pitäs kattoa? Tais olla kilpailevilla merkeillä suositeltu 5v?
Takuu Varman piikkiin yritän mahdollisen korjauksen saada, toivottavasti saisivat kuntoon...
-
En osaa tuohon nykäykseen ottaa kantaa, mutta tankattavan kaasun määrään on muutamia havaintoja. Tankkaus tapahtuu paine-erolla mittarin vierestä olevasta kontista autoon. Kontin pulloihin kompura paineistaa kaasun ja sieltä autoon sillä paineella mitä on. Jos tankilla on paljon ollut väkeä, niin ei välttämättä ole kompura ehtinyt nostattaa painetta. Terragas:n kaveri tästä kertoi ja useamman kerran tämän havainnut. V70 mk2 volvoon ei mennyt kuin vaihtelevasti 10-12kg kaasua. Kun kävi aamulla aikaiseen tankkaamassa, niin kaasua meni jopa 16kg! Ainakin Tampereen suunnalla on kohtuu kovalla kuormalla gasumin asemat.
Kerro kuinka nykimisen kanssa käy.
-
En edes tiedä onko tässä jossakin pullossa vikaa koska en ole saanut tankkiin edes tyhjänä menemään koskaan yli 13kg ja tässä ajassa kuitenkin tankattu jotain 300 kiloa kaasua. Tankkiin tainnut kahdesti mennä yli 12kg...
Käyttöohjekirjassa mainittu 16 kg nimelliskapasiteetti on kaasun kokonaismäärä ja silloinkin puhutaan ns. pohjanmeren kaasusta, jonka tiheys on puhdasta metaania suurempi mukana olevan hiilidioksidin yms. tauhkan vuoksi.
Kaasulla ajelu katkeaa jo ennen kuin tankki on täysin tyhjä ja metaanin kanssa pelehdittäessä "tyhjäksi" ajettuihin tankkeihin uppoaa tosiaan n. 13 kg useimmilla asemilla. Lämpimällä säällä taidetaan kaasua annostella vähän varovaisemmalla paineella ja Nekalan aseman ruuhkat ynnä kehno paine ovat tulleet tutuiksi. Surkein esitys oli 9,5 kg tankkausmäärä "tyhjiin" säiliöihin.
Toisessa ääripäässä Tuupakka Vantaalla. Sieltä saa myös nestemäistä tavaraa (raskas kalusto) ja kait tästä johtuen painetta piisasi - tyypillinen tankkausmäärä oli 14 kg. Oli. Viime joulun alla tyyli muuttui ja tankkaus katkesi jo 1 kg jälkeen, jos en ollut ajanut säiliötä tyhjäksi asti. Eikä tyhjiinkään enää ihmeellisiä määriä saanut. Tuntui, että tämä asema tuuttasi kaasua kovempaan tahtiin, kuin autoon upposi, ja päätteli siitä, että tämähän oli jo valmiiksi täynnä. No, sama ongelma on kyllä bensankin kanssa - ennenaikaisia laukeamisia piisaa ja tankki pitää lirutella täyteen pikku hiljaa.
Oma autoni nykäisee selvästi vain vaihtaessaan kylmäkäynnistyksen jälkeen bensalta kaasulle. Jatkuva pätkiminen kuulostaisi siltä kuin seossuhteen säätö menisi reisille.... imuvuotoa tai kaasunjakajassa jotain häikkää?
Joskus on myös adaptiivinen vakkari saanut kohtauksen, mikä tuntui ensiyllättämältä siltä, kun sytytys pätkisi. Arpoi siis vetoa päälle/pois parin hz taajuudella, kun vaihdoin moottoritiellä kaistaa hitaamman saavutettuani.
Edit: taisi tämä 16 kg nimelliskapasitetti olla S60 spekseistä. V60 virallista arvoa ei ole silmiini osunut. V70 tankit ovat suuremmat.
-
Ajattelinkin että johtuu tämä vajaatankkaus paineista.
Aika mielenkiintoinen oire, ja hiton hankala varmaan löytää. Soittelin Perjantaina Volvolle, eivät edes ota autoa sinne, eivät tiedä kaasuista kuulemma mitään.
Suosittelivat Terragas vianhakuun, eka paikka jonne soitin niin suositteli että yksi Suomen parhaista löytyy Espoosta
AD-AUTOHUOLTO AUTO COMBI
Komeetankatu 1, 02210 Espoo
Puh: +358 44 2315315
Soitin tuonne ja sanoi että kyllä vika löytyy jos tulee päälle vianhaun aikana, ottaa vaan aikaa (eli maksaa pirusti)
Epäili että sytkäpuolessa häikkää, ihmetteli että yleensä näin vähän ajetuissa ei vielä ole tuommoista.
Ensimmäinen epäilys itsellä että tämä liikkeen yhteistyökumppani ei ole huollattanut oikein, vaan työntänyt jotkut perus tulpat tonne kiinni ja nehän tunnestusti toimii tosi hyvin kaasuautoissa :2funny:
No anyway, keskiviikkona ollaan toivottavasti viisaampia, harmittaa kun tuo pirun auto toimii välillä kun junan vessa, ja välillä nykäisee niin että öljykannu paksissa lyö takapenkkiin...
Edit: Onko kellään kokemusta lisäturvan korvauksista, alkaa vähän itseä pelottaa kun tullaan puhumaan muutamasta € pelkässä vianahaussa :D
-
Auto saatu vihdoin korjaamolta. Maanantai iltana vein ja eilen sain haettua pois. Kaksi täyttä työpäivää korjaamolla.
Todella huonoa palvelua, lupasivat soittaa tiistaina, ei kuulunut. Soitin keskiviikkona ja sanoi puhelimessa että katon kohta soitan takas, sanoin tässä kohtaa että ei tarvitse tulen hakemaan auton joka tapauksessa tänään iltaan mennessä.
Olivat katsoneet ilmeisesti vain vikakoodit, sanoivat että eivät pääse Volvon kaasuun kiinni koska eivät toimita vianhakulaitteita Ruotsista Suomeen.
Eli kahden päivän korjaamolla seisomisen jälkeen käteen jäi vikakoodi matalasta polttoaineen paineesta.
Olisin ollut mukavaa saada vikakoodi edes paperilla, mutta ei kertoi tämän puhelimessa.
Mistä löytyy sellainen kaasu korjaamo josta saisi oikeesti sellaista palvelua että autosta jonkin vika saataisiin pihalle, tai edes tarkastettua että kaasu puoli olisi kunnossa?
Ei millään huvittais alkaa joka korjaamolle soitella kun lupaavat toista ja tekevät toista...
-
Auto saatu vihdoin korjaamolta. Maanantai iltana vein ja eilen sain haettua pois. Kaksi täyttä työpäivää korjaamolla.
Todella huonoa palvelua, lupasivat soittaa tiistaina, ei kuulunut. Soitin keskiviikkona ja sanoi puhelimessa että katon kohta soitan takas, sanoin tässä kohtaa että ei tarvitse tulen hakemaan auton joka tapauksessa tänään iltaan mennessä.
Olivat katsoneet ilmeisesti vain vikakoodit, sanoivat että eivät pääse Volvon kaasuun kiinni koska eivät toimita vianhakulaitteita Ruotsista Suomeen.
Eli kahden päivän korjaamolla seisomisen jälkeen käteen jäi vikakoodi matalasta polttoaineen paineesta.
Olisin ollut mukavaa saada vikakoodi edes paperilla, mutta ei kertoi tämän puhelimessa.
Mistä löytyy sellainen kaasu korjaamo josta saisi oikeesti sellaista palvelua että autosta jonkin vika saataisiin pihalle, tai edes tarkastettua että kaasu puoli olisi kunnossa?
Ei millään huvittais alkaa joka korjaamolle soitella kun lupaavat toista ja tekevät toista...
Soitappas Autoliike/korjaamo Mika Pohjoselle Lahteen. He tuovat Bi-Fuel Volvoja Suomeen ja heillä on myös ilmeisen hyvä asiantuntemus kyseisistä autoista.
-
Soitappas Autoliike/korjaamo Mika Pohjoselle Lahteen. He tuovat Bi-Fuel Volvoja Suomeen ja heillä on myös ilmeisen hyvä asiantuntemus kyseisistä autoista.
Soitin! Kiireinen mies vastasi ja kertoi että vikadiagnostiikka laitteet kaasujärjestelmään löytyy.
Sanoi että tuo auto näytille, kaasu laitteessa vika.
Kerroin oiretta vähän tarkemmin ja veti sanansa takaisin ja sanoi että vika on polttoaneen paineanturissa polttoainekiskossa. Niitä on kuulemma aikaisemminkin ollut, ja juurikin tällä vikakoodilla joka kertoo polttoaineen matalapaineesta. Harmi vaan kun ikinä en sitä vikakoodia itselle saanut.
No anyway, seokset menee kiihdytyksessä sekaisin koska pa-paine näyttää väärin ja näissä syöttää 15% bensaa kaasun mukana = raju nykäisy. Sanoi suoraan että vie volvolle, anturi pitää koodata/sopeuttaa autoon.
Höpistiin hetki ja sovittiin että vien auton huoltoon möyhemmin tuonne koska voi tarkastaa kaasulaitteiston aina huollon yhteydessä.
Volvolla anturi vaihdettiin, hintaan 380€. Lisäturva korvasi tämän 100€ omavastuulla.
Anturi sijaitsee polttoainekiskon päässä moottorin suojamuovin alla, toinen pää menee metalliputkeen ja toinen pää kumiletkuun, kyljessä sähköliitin.
Anturin varaosakoodi: 31432653.
(https://img.aijaa.com/m/00848/14882943.jpg) (https://aijaa.com/8ZAdXH)
Suuret kiitokset Saban! Ratkaisit meikäläisen aivopähkinän! Autolla ajettu nyt 300km ja tuntuu pelaavan nyt hyvin.
-
Hienoo hei.
Uutta oiretta, auto seisonu parkissa pari päivää ja aamulla +9 lämmintä. Lähdin risteyksestä kiihdyttämään niin joku rele naksuu konehuoneessa. Tuntus siltä että kiihdyttäessä naksahtaa ja rele jää nakuttamaan niin että sisälle kuuluu.
Olen ennenki kuullut joskus kiihdytyksesä että kerran naksahtaa joskus rele mutta nyt kylmällä ääni kuului kiihdytyksessä jatkuvasti, naks naks naks naks, kunnes laski kaasupolkimelta. Kun perään uudestaan kiihdytti niin sama homma.
Teki tämän kylmällä koneella 4 kertaa. Kun moottori lämpesi niin alko toimiimaan normaalisti. Mitään muuta ei tapahtunut kuin releen nakutus ääni, kaikki tuntu normaalilta.
Ai että, odotellaan mitä käy, kaivakaa kristallipallot esiin kohta mennään taas :2funny:
-
Hienoo hei.
Uutta oiretta, auto seisonu parkissa pari päivää ja aamulla +9 lämmintä. Lähdin risteyksestä kiihdyttämään niin joku rele naksuu konehuoneessa. Tuntus siltä että kiihdyttäessä naksahtaa ja rele jää nakuttamaan niin että sisälle kuuluu.
Olen ennenki kuullut joskus kiihdytyksesä että kerran naksahtaa joskus rele mutta nyt kylmällä ääni kuului kiihdytyksessä jatkuvasti, naks naks naks naks, kunnes laski kaasupolkimelta. Kun perään uudestaan kiihdytti niin sama homma.
Teki tämän kylmällä koneella 4 kertaa. Kun moottori lämpesi niin alko toimiimaan normaalisti. Mitään muuta ei tapahtunut kuin releen nakutus ääni, kaikki tuntu normaalilta.
Ai että, odotellaan mitä käy, kaivakaa kristallipallot esiin kohta mennään taas :2funny:
Mulla V60 T5 2011 naksuu, raksuu kanssa välillä ja sitten lopettaa jossain vaiheessa jos on edes raksunut. Epäilen itse että vois olla joku ahtopaineisiin ja sen säätöön liittyvä juttu. Ei todellakaan tietoa, ollut jo 2 vuotta
-
Näissä on varmaan kaikissa sama järjestelmä kaasulle.
Aamulla taas sama homma, kun kierroksia antaa niin voimakas naksahdus aina kun kierrokset nousee, sama kun kiihdytetään niin naksahtaa muutaman kerran.
Nyt oire jatkui 4-5min kunnes vähän lämpesi, sitten katosi.
Video ohessa: Vilkku vähä häiritsee ääniä mutta kuuluu selvästi välillä.
https://youtu.be/fdW11iWxxOo
Lähetetty minun GM1903 laitteesta Tapatalkilla
-
Ai että.
Soitin taas Autoliike Mika Pohjoselle, sieltähän se vastaus löyty Parosen Jussilta jälleen.
Määränsäädin rikki, pahenee kylmällä ja ajan kanssa. Ajoin autolla 2tkm oireen aikana ja viimeisinä aamuina autolla ei edes kaasulla kehdannut ajaa kun piti niin kovaa pauketta ja nykimistä kiihdyttäessä.
Oire:
Kaasulla kiihdytyksessa kylmänä kova naksaus/kolahdus moottoritilasta.
Jos kaasupolkimeen koskee kiihdytyksen aikana niin samantien ääni ja nykäisy, ja kun kiihdytys lopetetaan niin ääni ja nykiminen loppuu. Jos kaasun kytkee pois oire häviää heti.
Viimeisenä oire kuulosti siltä että auto leviää juuri tienpäälle ja matkanteko päättyy, mekaanikko Jussi Paronen kuvasi oiretta popkornikatilaksi ja siltä se kuulostikin kiihdytyseksessä.
Vein auton päiväksi huoltoon ja korjattavaksi, määränsäädin vaihdettiin uuteen, ohjelmisto päivitettiin parempaan joka vaikuttaa kulutukseen. Määrän säätimessä 2v takuu riippumatta kilometreistä.
Liikkeeltä sain vihdoin sijaisauton koska korjaamolle oli matkaa 1,5 tuntia suuntaan. Siitäkin oli kova vääntö koska ei kuulemma ole mahdollista.
Hinta: ~680€ Liikkeelle, mulle 100€ omavastuu, eli autoa korjattu lisäturvan piikkiin nyt melkein 1000€...
Bensanpaineanturi kesti 126tkm ja määränsäädin 130tkm. Ei vakuuta meikäläistä nyt tämä Volvo.
Jussilta sain parasta palvelua ikinä, mikään muu korjaamo ei ole osannut puhelimessa auttaa autoongelmissa ja oireissa.
Nämä molemmat oireet selvisi puhelimessa ilman visuaalista tarkastelua.
Olisi vaihtanut määränsäätimen odotellessa mutta halusin huollon samalla koska kilometrejä tullut autoon 15tkm.
Eilen autoa haettaessa näytti vielä mitä vahdettu ja lisäsi jäähdytysnestettä, kertoi takuut sekä huoltokirjamerkinnät ja sanoi että saan kuitin sähköpostiin. Aivan mahtavaa palvelua, joka paikassa tuntuu että kukaan ei tiedä mitä autolle tehty tai mikä siinä on vikana eikä koko vehjettä oteta edes halliin sisälle, tai jos otetaan niin katotaan vaan koodit ja kovaa ajoo.
Eli jos kaasu autossa ilmenee ongelmia niin vastaus löytyy täältä! Kiitos Saban joka kertoi tästä paikasta!
Vanhatie 27
15240 Lahti
huolto@autoliikemikapohjonen.com
Huollon puhelin 044-987 5273
Tässä korjaamossa on kaasulaitteiden vianhaku diagnostiikka olemassa joten Volvojen kaasujärjestelmään pääsee käsiksi sekä ovat maahantuojia määränsäätimissä joten saavat säätimen halvemmalla kuin muut Suomessa!
Korjaaja on syystäkin ihan kiireinen ja välillä hankala saada puhelimella kiinni.
Toivon että tää auto on nyt kunnossa!
-
Ei vakuuta meikäläistä nyt tämä Volvo.
Kaasu Volvoissa kaasutekniikka on 3. osapuolen autoon asentamat, ei ole volvon tekniikkaa.
-
Onnistuisikohan Pohjosella muidenkin merkkien kaasuautojen huollot?
Itsellä vm2016 Avensis, joka muutettu vuoden alussa kaasulle. Auto nykii kaasulla ja autoa on säädetty 5 kertaa muunnoksen jälkeen ja turhautuminen iskee. Kun saatiin säätämisellä nykiminen pois kiihdyttäessä, niin nyt se nykii tasaisessa ajossa tai meinaa sammua tyhjäkäynnillä kierrosten laskiessa alle viidensadan.
-
Noniin palataan taas aiheeseen.
Autoon tuli uusi oire, ja vähän vanhojakin.
Nykiminen 80km/h ja kiihdyttäessä sekä tyhjäkäynti hävisi.
Lisäksi tyhjäkäynnin huonontuessa auto meni aamulla vikatilaan pariin otteeseen, kylminä aamuina.
Lopuksi vaihteistoon tuli vikailmoitus vaihteiston rajoitetusta tilasta ja sain auton jälleen korjaamolle.
Vikakoodi on kuulemma matala polttoaineen paine. Eli sama mikä oli 4.9, jolloin vaihdettiin paineanturi Volvolla.
Tuota vikaa ei siis koskaan ole korjattu autosta vaikka niin luulin.
Auto on nyt ollut taas korjaamolla 4.12 alkaen = 25 vuorokautta.
Korjaamon mielestä suuttimet paskana koska tekee kolmeen sylinteriin sytytyskatkosta kylmänä.
Itselle ei mahdu ymmärrykseen se että yksi aamu menee kolme suutinta autosta rikki ja korjauskustannukset 800€.
Vika varmaan jossain muualla tälläkin kertaa, ja aikaisempi 4.9 vaihdettu pa. paineanturi on ollut koko ajan ehjä.
Oma veikkaus on korkeapainepumppu, luulen että se on nyt sanonut sopimuksen irti.
Lisäksi korjaamo ilmoitti että vaihteiston vikaa ei voi tutkia ennenkuin tyhjäkäynti korjattu ja ohjaustehostinkin tekee häriökoodia aina käynnistettäessä.
Varmaan tammikuun ekalla viikolla taas viisaampia. Osat tulee tammikuun alussa ja toivottavasti auto tulisi kuntoon mahdollisimman pian.
4.9 vikakoodi oli ollut P008A00, nyt P008B00.
Ohjaustehostin U041592.
Auto on tälläkertaa korjattavana kaasukorjaamolla Porvoossa koska vianhaku menee automyyjän piikkiin.
Itse olisin halunnut auton viedä Lahteen osaavalle korjaamolle.
Onnistuisikohan Pohjosella muidenkin merkkien kaasuautojen huollot?
Itsellä vm2016 Avensis, joka muutettu vuoden alussa kaasulle. Auto nykii kaasulla ja autoa on säädetty 5 kertaa muunnoksen jälkeen ja turhautuminen iskee. Kun saatiin säätämisellä nykiminen pois kiihdyttäessä, niin nyt se nykii tasaisessa ajossa tai meinaa sammua tyhjäkäynnillä kierrosten laskiessa alle viidensadan.
En osaa vastata, ilmeisesti keskittyneet Volvoihin sekä Tesloihin. Varmaan tuolta osaavalta ukolta hoituu myös muut merkit.
-
Ettei huono akku nyt tekisi noita temppuja?
-
Onnistuisikohan Pohjosella muidenkin merkkien kaasuautojen huollot?
Itsellä vm2016 Avensis, joka muutettu vuoden alussa kaasulle. Auto nykii kaasulla ja autoa on säädetty 5 kertaa muunnoksen jälkeen ja turhautuminen iskee. Kun saatiin säätämisellä nykiminen pois kiihdyttäessä, niin nyt se nykii tasaisessa ajossa tai meinaa sammua tyhjäkäynnillä kierrosten laskiessa alle viidensadan.
Volvo forumilla ollaan, mutta asiaa avesta. Kaasulla ajaessa tulee nyt vikakoodit seisontajarrusta ja jokin pre crash järjestelmästä. Bensalla auto toimii. Ilmeisesti viimeksi katkaistiin kaasun ohjainlaitteesta yhteys väylään, jolloin tuota häiriötä ei pitäisi enää tulla, mutta niin vain kaasulla tulee vikakoodit... on tämä mystistä touhua.
-
Noniin palataan taas aiheeseen.
Autoon tuli uusi oire, ja vähän vanhojakin.
Nykiminen 80km/h ja kiihdyttäessä sekä tyhjäkäynti hävisi.
Lisäksi tyhjäkäynnin huonontuessa auto meni aamulla vikatilaan pariin otteeseen, kylminä aamuina.
Lopuksi vaihteistoon tuli vikailmoitus vaihteiston rajoitetusta tilasta ja sain auton jälleen korjaamolle.
Vikakoodi on kuulemma matala polttoaineen paine. Eli sama mikä oli 4.9, jolloin vaihdettiin paineanturi Volvolla.
Tuota vikaa ei siis koskaan ole korjattu autosta vaikka niin luulin.
Auto on nyt ollut taas korjaamolla 4.12 alkaen = 25 vuorokautta.
Korjaamon mielestä suuttimet paskana koska tekee kolmeen sylinteriin sytytyskatkosta kylmänä.
Itselle ei mahdu ymmärrykseen se että yksi aamu menee kolme suutinta autosta rikki ja korjauskustannukset 800€.
Vika varmaan jossain muualla tälläkin kertaa, ja aikaisempi 4.9 vaihdettu pa. paineanturi on ollut koko ajan ehjä.
Oma veikkaus on korkeapainepumppu, luulen että se on nyt sanonut sopimuksen irti.
Lisäksi korjaamo ilmoitti että vaihteiston vikaa ei voi tutkia ennenkuin tyhjäkäynti korjattu ja ohjaustehostinkin tekee häriökoodia aina käynnistettäessä.
Varmaan tammikuun ekalla viikolla taas viisaampia. Osat tulee tammikuun alussa ja toivottavasti auto tulisi kuntoon mahdollisimman pian.
4.9 vikakoodi oli ollut P008A00, nyt P008B00.
Ohjaustehostin U041592.
Auto on tälläkertaa korjattavana kaasukorjaamolla Porvoossa koska vianhaku menee automyyjän piikkiin.
Itse olisin halunnut auton viedä Lahteen osaavalle korjaamolle.
En osaa vastata, ilmeisesti keskittyneet Volvoihin sekä Tesloihin. Varmaan tuolta osaavalta ukolta hoituu myös muut merkit.
Mulla aveen tuli vikakoodit seisontajarrusta ja precrash-järjestelmästä ja nimenomaan kaasulla. Vika on ilmeisesti siinä, että lämpötila, jossa muuttaa bensalta kaasulle, on säädetty liian alhaiseksi. Olen todennut tämän ajamalla bensalla auton varmasti lämpimäksi ja sitten vaihtanut itse kaasulle. Näin toimien ei ole vikakoodeja tullut. Eli auto korjaamolle ja nostetaan lämpötila 30 asteesta 40... 45 asteeseen.
-
Soitin! Kiireinen mies vastasi ja kertoi että vikadiagnostiikka laitteet kaasujärjestelmään löytyy.
Sanoi että tuo auto näytille, kaasu laitteessa vika.
Kerroin oiretta vähän tarkemmin ja veti sanansa takaisin ja sanoi että vika on polttoaneen paineanturissa polttoainekiskossa. Niitä on kuulemma aikaisemminkin ollut, ja juurikin tällä vikakoodilla joka kertoo polttoaineen matalapaineesta. Harmi vaan kun ikinä en sitä vikakoodia itselle saanut.
No anyway, seokset menee kiihdytyksessä sekaisin koska pa-paine näyttää väärin ja näissä syöttää 15% bensaa kaasun mukana = raju nykäisy. Sanoi suoraan että vie volvolle, anturi pitää koodata/sopeuttaa autoon.
Höpistiin hetki ja sovittiin että vien auton huoltoon möyhemmin tuonne koska voi tarkastaa kaasulaitteiston aina huollon yhteydessä.
Volvolla anturi vaihdettiin, hintaan 380€. Saka varma korvasi tämän 100€ omavastuulla.
Anturi sijaitsee polttoainekiskon päässä moottorin suojamuovin alla, toinen pää menee metalliputkeen ja toinen pää kumiletkuun, kyljessä sähköliitin.
Anturin varaosakoodi: 31432653.
(https://img.aijaa.com/m/00848/14882943.jpg) (https://aijaa.com/8ZAdXH)
Suuret kiitokset Saban! Ratkaisit meikäläisen aivopähkinän! Autolla ajettu nyt 300km ja tuntuu pelaavan nyt hyvin.
Ymmärsinkö oikein että bensaa kuluu kokoajan vaikka auto kulkee kaasulla? Minkä verran tuo vie bensaa/kaasua normiajossa?
Itse olen ajanut nyt 180000 km v70 -06 bifuelilla, välillä katsellut noita uudempia v60 tai 70 malleja.
Onko kellään tietoa onko näissä p3 alustan kaikissa autoissa samat kaasulaitteet, tietääkseni ne on kolmannen osapuolen tehtaalla asentamat.
Kokemuksia ja kommentteja näistä löytyy selvästi vähemmän kun vanhemmista malleista.
-
Ymmärsinkö oikein että bensaa kuluu kokoajan vaikka auto kulkee kaasulla? Minkä verran tuo vie bensaa/kaasua normiajossa?
Olisiko kuitenkin niin, että bensakoneet toimivat normaalisti 100 % kaasulla ja bensaa ruikitaan sekaan vasta (lähes) täyskaasukiihdytykissä. Bensakoneissa kun on usein sellainen viritys, että kiihdytyksissä vedetään seos reilusti rikkaalle. Ylimääräisen polttoaineen tehtävä on jäähdyttää sylintereitä (vrt. vesiruiskutus) ja ehkäistä siten nakutusta.
Dieseleissä pitää koko ajan ruikkia dieseliä sytykkeeksi tuon 15 % verran.
V60 kulutus on reilun vuoden pysynyt 1,5-2 l bensaa ja 3-5 kg kaasua per 100 km maantiepainotteisessa ajossa. Nurkkapyöritys (ruuhkaa + lyhyttä ajomatkaa) nostaisi etenkin bensankulutusta. Webastolla lämmitellenkin ajellaan talvella 1. kilometri bensalla ja 20+ l/100 kulutuslukemat taulussa. Ilman webastoa parikin kilometriä, joten kylmästartin hinta taitaa talvella olla 0,5 l luokkaa.
-
Moro,
Vähän vanha aihe mutta kokeillaan.
Oliko aloittajalla vika loppujen lopuksi siinä korkeapainepumpussa ja korjaantuiko se?
Itsellä v60 2016 t5 bi-fuel tekee täsmälleen samanlaisia oireita kuin aloittajalla. Nykäisee rajusti kun reilummin painaa kaasua. Pientä satunnaista nykimistä muulloinkin. Pari kertaa talvella mennyt vikatilaan ja limp home mode päälle.
Bensalla ei nykimistä. Ehkä perstuntumalla pientä tehottomuutta joskus.
Tulpat vaihdettu. Kaasusuodatin vaihdettu. Testerin kans ajeltu testiajoa eikä tietenkään silloin nykäisyn nykäystä :idiot2:
Täytyy käydä vielä uudestaan vikakoodeja luetuttamassa kun on nyt pahentunut tuo nykiminen.
-
Hei poncco tai v6e, löytyikö nykimisen syy?
Itse painin saman ongelman kanssa, ja on vaikeaa =(
(v90 T5)
-
Onkohan näissä koneissa samanlainen polttoaineen paineen sensori, kuin meikäläisen 2,5T:ssä. Jokseenkin samansukuiset mystiset nykimiset ja yskimiset korjaantui mokoman mokkulan vaihtamisella.
-
Menossa lähiakoina taas terra gasin pisteelle, kerron samalla tuon vinkin, kiitos =) Palaan ketjuun kun oma ongelmani ratkaistu, tavalla tai toisella.
-
Täällä yksi samojen ongelmien kanssa painiva ilmoittautuu.. Oma tilanne on se, että käytin jo viimevuonna autoa nykimisen ja epätasaisen kiihtyvyyden takia pajalla, silloin vikakoodia antoi jokin polttoaineen matalapainesäädin/anturi kumpi olikaan. Osa vaihdettiin ja nykiminen loppui mutta alkoi pikkuhiljaa parin kuukauden jälkeen tekemään jälleen samaa.. Otin korjaamolle yhteyttä ~2kk sitten ja käytin vianhaussa jossa jälleen sama osa antaa vikakoodia ja korjaamon tiskillä ukko tiesikin kertoa, että nämä aikaisemmat osat ovat olleet paskasti suunniteltuja jo alunalkaenkin ja nyt pitäisi olla paranneltu versio, vitut sanon minä kun nyt reilu kuukauden jälkeen tismalleen samat oireet ovat palanneet..
-
Meillä vaivasi tehottomuus, joka hävisi kokonaan suutinten puhdistuksella. Tehtiin valmistajan ohjeen mukaan mutta Tec4-suutinpuhdistusaineella. Aineet putkeen ja pakko-ohjauksella suuttimien läpi. Tuntui, kun vapariautoon olisi asennettu turbo. Suositus 75 000 km välein.
https://www.youtube.com/watch?v=mw4tXQ7JzDU
-
Meillä vaivasi tehottomuus, joka hävisi kokonaan suutinten puhdistuksella. Tehtiin valmistajan ohjeen mukaan mutta Tec4-suutinpuhdistusaineella. Aineet putkeen ja pakko-ohjauksella suuttimien läpi. Tuntui, kun vapariautoon olisi asennettu turbo. Suositus 75 000 km välein.
https://www.youtube.com/watch?v=mw4tXQ7JzDU
Mitähän maksoi toimenpide? Ja tämä varmaan vaatii kaasuluvat korjaamolta vai kelpaako mikä vaan paja?
-
Hieman mainoksen makuinen viesti useammassa ketjussa...
-
Ei siinä mitään mainostamista ole, eri ihmisten samanlaisiin vikoihin sama vastaus.
Oli reilun satasen huolto, käytin paikallisessa kaasuautoihin erikoistuneessa firmassa.
Omassa vielä vaivaa tukkoisuus ja ajoitusongelmat, epäilen Timing Modulea ja pakoputki täytyy avata.
-
Täällä on nyt pari vuotta kärsitty V90 -18 bi-fuelin nykimisestä. Alkaa v-käyrä nousemaan tämän auton "ominaisuuksien" kanssa. Oireena on enemmän tai vähemmän jatkuva nykiminen ja voimattomuus pintakaasulla ajaessa. Joskus myös isompia nykäyksiä satunnaisesti.
Sama vikakoodi "P008B00 - Low Pressure Fuel System Pressure - Too High" näyttää olevan päällä edelleen. Autoa on tutkinut Bilia sekä myös kaasuhuolto. Bensan paineanturi on nyt vaihdettu pariin kertaan ja vaikea sanoa onko käyttäytyminen muuttunut juuri ollenkaan vaihtojen yhteydessä. Nyt lisäksi vaihdettiin tukkeutunut bensatankin evaporaatio suodatin. Tästä johtuen bensan tankkaaminen oli tolkuttoman hidasta kun polttoaine ei suostunut menemään tankkiin. Ajatuksena oli että josko tämä aiheuttaisi alipainetta tms. polttoainejärjsetelmään ja sotkisi paineet. Mutta eipä tälläkään ollut mitään vaikutusta.
Lisäksi auto ei aina suostu toimimaan kaasulla vaan kesken ajon systeemi piippaa kolme kertaa ja vaihtaa bensalle. Näitä tapahtuu satunnaisesti. Joskus monta kertaa päivässä ja toisinaan taas voi mennä viikkokin ilman ongelmia. Tapahtuu useimmiten matkan akuvaiheessa tosin pitemmässä matkassa lyhyen pysähdyksen jälkeen saattaa myös ilmetä. Joskus tulee heti startatessa, joskus likennevaloissa seistessä. Mitään logiikkaa en ole löytänyt tähän. On mahdollista että tällä ei ole mitään tekemistä tuon tasaisessa ajossa esiintyvän nykimisongelman kanssa.
Onko kukaan saanut PA-paineantureita vaihtamalla tätä nykimistä pysyvästi loppumaan vai onko kyse oikeasti jostain muusta? Parista paikasta olen nyt kuullut että näiden antureiden kanssa olisi paljonkin ongelmia, mutta sitten toisaalta tuolla vikakoodilla hakemalla ei oikeen mitään löydy.
Onko tässä anturin sopeuttamisessa perää? Eli että anturia ei pysty itse vaihtamaan? Muistaakseni näitä sai kiinasta about kympillä kun viimeksi katsoin. Ehkä voisi tilata laatikollisen..
Tämä suuttimien puhdistus ihan mielenkiintoinen vaihtoehto, mutta miten suuttimien likaantuminen voisi aiheuttaa tuon PA-paine vikakoodin?