Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Jimppa - 27.09.2020, 21:51:10
-
Volvo lähtee liikkeelle liian herkästi/terävästi/äkäisesti vaikka kuinka rauhallisesti yrittää lähteä liikkeelle. Voiko vidalla "opettaa" tai säätää laatikkoa rauhallisemmaksi tms.? Ja kylmänä kun lähtee liikkeelle niin ensimmäisellä vaihteella hidasajo on nykivää joka tuntuu lähes samalta kuin bensa olisi loppumassa mutta tämä ongelma lähtee laatikon lämmettyä. Laatikkoöljyt vaihdettu alle 1tkm sitten. Autolla ajettu nyt 141tkm.
-
Tässähän taitaa olla tuo surullisen kuuluisa powershit laatikko... Toivottavasti ei alkavaa isompaa vikaa...
Tässä lisää
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=108071.0
-
Pakko vähän puollustaa välillä powershiftiä. Toiminut 180tkm loistavasti ja on ehdottomasti paras Volvon laatikko mitä minulla on ollut, nyt 3. Volvo menossa.
Onneksi Volvon powershift on märällä kytkimellä ja laatikossa on jopa oma suodatin laatikkoöljyille jota ei ollut edellisissä Volvoissa.
Omaani on vaihdettu laatikon öljyt ja suodatin 90tkm ja 170tkm kohdilla ja seuraavan teetän pikkasen yli 200tkm. Maksaa kaikkiaan 350e kerta merkkiliikkeessä.
-
Kylmänä nykimisestä...itsellä oli sama ja vaihdettiin korkeapainepolttoainepumppu hintaan 390e, on kuulemma tyyppivika jos alkaa nykimään T5 bensakone. Saattaisko T4:ssa olla myös sama vika?