Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Petri Wilkman - 17.10.2020, 10:06:45
-
No niin,kävi kylmät
Millä saa katkenneen napapultti pois akselista?
Ja eihän se mihinkään pääse vaikka pulttia ei ole?
Eli voi ajaa???ko
-
Ajoa vaan. On noita tullut vastaan, että renkaanvaihdossa putoaa napapultti.
-
Juu,niin vähän ajattelin kun,kun eihän se pidä edes laakereita paikoillaan,ja ei se akseli poikaan pääse
-
Milläs sen katkenneen pätkän saa akselista sitten joskus pois
-
Milläs sen katkenneen pätkän saa akselista sitten joskus pois
Ellei ole apinan raivolla kiristetty, niin saattaa irrota helposti vaikka poraamalla sopiva alku pultin päähän ja sopiva torx-pää tms. siihen pultin päähän lyötynä kiertää sen pois..
Näissähän on sitten jonkun verran käytetty ruuvilukitetta siinä kierre-osassa, joten saattaa vastustaa irroittaessa..
Muuten vastakierretappia käyttäen otettu muutama katkennut pultin jämä pois.
-
Asia ratkaistu
Hain nimarkilta uuden koko vetoakselin 100,29€ kai se jonkun aikaa kestää :-\
-
No niin,kävi kylmät
Millä saa katkenneen napapultti pois akselista?
Ja eihän se mihinkään pääse vaikka pulttia ei ole?
Eli voi ajaa???ko
Jatkoa ajatellen pari juttua... Napapultti on kertakäyttöinen, venyy kiristettäessä. Jos vetoakselin boorissa ei ole liimaa, lähtee vetoakseli hyvin suurella todennäköisyydellä liikkumaan booreilla aiheuttaen ainakin ABS-vikoja.
Katkenneen pultin jämän poistaminen. Pultin kierteessä on jotain lukitetta valmiina. Se voi vähän vastustaa poistamista. Muutenhan katkennut pultin jämä ei pitäisi olla lujaa kiinni ehjässä kierteessä, koska pultti ei pohjaa kiristettäessä. Eli tarkemmin sanottuna, reikä on läpi tai ainakin niin syvä, että pultti ei kiristettäessä pohjaa.
-
Eli tarkemmin sanottuna, reikä on läpi tai ainakin niin syvä, että pultti ei kiristettäessä pohjaa.
Läpireikä.
-
Jos hitsikone löytyy niin prikka ja mutteri päälle ja hitsaa siihen pultin jämään kiinni.
Jos vaikuttaa oikein lujasti kiinni niin poraa pienen kolon ekaks pultinjämään. Saa paremman kiinnityksen.
Ei tarvii uhrata työkaluja tai katkaista sinne lisäksi vastakierretappia.
-
Ei jaksanut pulata
Ostin uuden koko vetarin
Maksoi jopa 100€
Kestää minkä kestää,mutta onpa ainakin uusi ja timmi
-
Ei jaksanut pulata
Ostin uuden koko vetarin
Maksoi jopa 100€
Kestää minkä kestää,mutta onpa ainakin uusi ja timmi
Hyvä valinta. Sen vanhan voi laittaa ajan kanssa kuntoon kaikinpuolin.
-
No,niin uus vetari vaihdettu+samalla alapallo,koiranluut,iskarin kaikki yläpään romut
Tulihan hyvä,ei lonksu enää yhtään,kun laittaa vaihteen silmään,taisi vetari siis olla muutenkin tiensä päässä jo
-
No,niin uus vetari vaihdettu+samalla alapallo,koiranluut,iskarin kaikki yläpään romut
Tulihan hyvä,ei lonksu enää yhtään,kun laittaa vaihteen silmään,taisi vetari siis olla muutenkin tiensä päässä jo
Siinä se näkyy, miten tärkeä se napapultti on. Vetarin boorit menee väljäksi ajanmittaan, mutta se vanhakin voi olla vielä käyttökuntoinen, kun kaivaa jämän pois. Ilman pulttia boori vetäytyy kauemmaksi ja silloin alkaa lonksua.
-
Polar Partsilla näyttää olevan vetarit 70-80€ kpl.
-
Käykö tämä S80 vetoakselin pultti myös S60 volvoon vm 2002? https://www.motonet.fi/fi/varaosatuote/179554/363603?ajoneuvo=661
Kuuluu välillä naksahdus kun vaihtaa vaihdetta niin ilmeisesti nuo vaihtamalla uusiin pitäisi korjaantua?
-
Sama pultti käy kaikkiin. Naksaus tuskin poistuu pultinvaihdolla jollei se ole löysällä.
-
Jos ei poistu uusilla pulteilla kun vanhoja ei ilmeisesti kannata kiristää katkeamisriskin takia niin onko ainut keino sitten uudet vetarit? Tai jos antaa vaan naksua niin onko siitä jotain haittaa pitkällä aikavälillä? Itseä tuo nyt ei niin haittaa kun ei se sisälle kuulu jos ei ikkunat ole auki mutta ajattelin kokeilla noilla uusilla pulteilla kun ei paljoa maksa.