Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: heka - 19.10.2020, 13:33:02
-
Tervehdys,
Potilas vm.2012 XC60 5D. Vilkkutoiminto on aina silloin tällöin alkanut toimimaan normaalinopeutta huomattavasti nopeammin, samallatavoin kuin jonkin polttimon viallisuuden tai huonon kosketuksen seurauksena. Poikkeavaa tässä tapauksessa on kuitenkin se, että kaikki polttimot toimivat normaaliteholla ja vika esiintyy yhdessä tai eri aikaan molemmille puolille. Haluaisin aloittaa vilkkureleestä, mutta en tiedä, missä se sijaitsee autossani. Toivottavasti joku on sen paikallistanut. Kiitos tiedosta jo etukäteen.
Heikki
-
ei siellä ole sellaista varsinaista vilkkurelettä,,, peili vilkkuja ohjaa ovimodulit ,, muita vilkkuja CEM,
kannataa tarkistaa polttimoiden watti määrät , jokin kontakti häiriö ehkä tekee saman. (kuten itsekin kerroit)
vilkkuuko ongelman ilmetessä kaikki vilkut autossa, mutta normaalia nopeammin? vai pelkkä merkkivalo?
-
Kiitos vastauksestasi oa 5599. Enpä tiennyt tuommosta. Nopea vilkutus koskee ulkopuolisia polttimoita ja merkkivaloa yhtäaikaa, kuten normaalitoiminnassakin. Tilanne on hieman muuttunut alkuvaiheesta, jossa kyllä oli mukana lainakärry, joka aiheutti myös polttimon vikavalon syttymisen. Kun kärry ei ollut perässä, nopeaa vilkutusta esiintyi kuitenkin.
Olen koputellut kaikkia vilkkuja useamman kerran vian ollessa päällä ilman muutosta. Eilen illalla etuvilkku kuitenkin reagoi koputukseen ja jopa sammui hetkeksi. Pitää tarkastaa kosketuspinnat ja vaihtaa suosiolla uusi polttimo, tiedä vaikka korjautuisi näin helpolla.