Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: anza l - 21.10.2020, 22:13:50

Otsikko: volvo pätkii kiihdytyksessä
Kirjoitti: anza l - 21.10.2020, 22:13:50
Terwehdys kaikille!
Olisikohan jollakin antaa neuvoja seuraavanlaiseen ongelmaan.
Elikkäs auto on 940 vm 97 2.3fk.manuaali 213000km. Autossa Viking Ekomax lastut  ja ahdot n.0.9. kovemmassa kiihdytyksessä ahtojen noustessa nykii/pätkii todella ikävästi 0,5 bar jälkeen alkaa, mutta kovilla kierroksilla kun vetoalue jo alkaa loppumaan niin  nykiminenkin loppuu vaikka kierrokset vielä nousee. vika ei kylmänä niinkään esiinny.
jakajankansi ja pyöriä, tulpat, lämpöanturi uusittu (original) ezk, ecu, puola immu ja nakutustunnistin kokeiltu toisilla osilla polttoainepaine mitattu ajossa muistaakseni 3,5-4 bar. ykk anturia en vielä ole kokeillut.


kiitos vastauksista jo etukäteen !!