Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Tuunaus ja Autohifi => Autohifi => Aiheen aloitti: remotion - 29.10.2020, 16:05:35

Otsikko: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 29.10.2020, 16:05:35
Näin kärkeen avasin kaiutin ritilät ja tein auton alkuperäisestä eli nykyisestä kokoonpanosta lapun:

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/Volvon+hifit+tietokanta.png/full)


Ajatukseni on että teen äärimmäisen varovasti OEM-hengessä pienen parannuksen toistoon, jolla saisin suodatettua nykyisiltä kaiuttimilta lievästi alapäätä jolloin ne pärjää varsin mainiosti. Ja niille laittaisin kaveriksi hattuhyllylle 6x9 midbassot joille ajetaan vain halutut taajuudet noin 200Hz asti.

Minun autossa on hattuhylly jossa ei ole kaiutin paikkoja. Mutta pellissä on silti paikat 6x9:lle joihin voisi sujuvasti laittaa alapuolelle elementit kiinni.

Kysymys1: Tuleeko kaikissa malleissa kaapelit valmiina hattuhyllylle vaikka kaiuttimia ei olisi ruksattukaan? Jos ei niin mistä ne kannattaa vetää?
Kysymys2: Hattuhyllyssä on joku 5mm vuori alla, voiko siihen laittaa reiän varovasti jättäen päälikankaan niin että kukaan ei huomaa, vai tuleeko hattuhyllyn kangas painumaan kuopalle?
Entä jos vahvistimelle pitää vetää lievästi nykyistä paksumpaa johtoa niin mistä se viedään akulta läpi? Sulakerasialtahan ei varmastikaan löydy vapaata 15 tai 20A lähtöä ja paluuta?

Ajatuksena tällähetkellä olisi kombo:
Sony DSX-GS80 normaalia tehokkaampi D-luokkaisella piirillä oleva mankka josta ajettaisiin orkkis kaiuttimet, sekä sitten hattuhyllyn alle sniikisti asennetut Audison Prima AP690:set.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 29.10.2020, 21:29:37
Osaan jo vastata että kuusysi paikoista löytyy kontista valmiiksi melkein irtileikattu akustiikkamateriaali mikä on helppo ottaa pois, sen alla on valmiiksi reunaperforoitu levy mihin tuo oem hattuhyllykaiuttimen ritilä on tullut. Huopa on liimattu siihen, koitan ottaa huovasta kovalevyn irti siitä lämmöllä ja/tai sitrus cleanerilla huomenna.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Acke - 29.10.2020, 22:06:10
Hattuhyllyssä en muista nähneeni mitään johtoja, ei kontin enkä matkustamon puolella. 1995 mallin sähkökaavio kertoo kyllä, että niitä voisi olla:
(https://i.ibb.co/2WqfpZf/940-loudspeakers.jpg) (https://ibb.co/2WqfpZf)
Kuskin iskaritornin takana löytyy läpivienti jos haluat vetää paksummat virtajohdot.

Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 30.10.2020, 00:39:00
Ei meinaa silmät riittää mutta siis:

takavasen- = ruskea/pinkki
takavasen+ = sininen/pinkki

takaoikea- = pinkki/musta
takaoikea+ = pinkki/valkoinen

Kiitos, kyllä tuon d-luokkainen vahvari kaipais 15-20A.  12AWG johdot riittäisi, mutta kun nyt on valmiiksi 4AWG kuparipiuhaa teinivuosilta niin... Mille kaikelle tuo 15A sulake on? Näin aiemmin 940 kuvan missä nuo oli 8A sulakkeita.

Mistä kannattaa vetää kaiutinkaapelit mankalta taakse? Olen super kehno purkamaan ettei vaan hajoa mitään, varsinkaan kojelaudasta en haluis purkaa mitään... Tietysti ne voi löytyä valmiina tsägällä. Ja tähän tsägäilyyn pitäis oppia jostain miten noita takapenkkejä avataan tms.

Kopion internetistä löytämääni tähän oman muistin tueksi: "For all interested, the wiring WAS there. Once you remove the rear seat bottom and back, rear deck cover, and padding, you will find the wiring there all ready for you. Obviously can't guarantee it will be there in every car, but if yours has the 6x9 cutouts in the rear deck, there is a good chance it will be there."

"the standard place to run rear speaker wiring is along the driver side door sills. remove the step/sills from the bottoms of the front and rear door frames, remove the lower B pillar trim, lift a bit of the carpet, and route the wires through there, up the rear wheel hump, and you should find where the antenna wire goes into the trunk and can probably run your speaker wires through the same place. "
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Acke - 30.10.2020, 20:36:43
takavasen- = ruskea/pinkki
takavasen+ = sininen/pinkki

takaoikea- = pinkki/musta
takaoikea+ = pinkki/valkoinen
Kaavion mukaan juurikin näin. 15A HOT menee orkkisvahvarille ja radiolle (+ moottoriantenna ja cd-vaihtaja), 15A ACC menee radiolle.
Noihin väreihin kannattaa suhtautua varauksella. Mun -95 autossa värit täsmää, mutta -94 autossa väri ei täsmännyt -93, -94 tai -95 kaavion mukaan.

Johdot on helppo vetää ton englanninkielisen suosituksen mukaan, ja rikkoamisriski on todella pieni kun melkeinpä kaikki on ruuveilla kiinni, eikä klipseillä. Kojelaudasta ei tarvitse ottaa kuin tuhkis, pikkulokero radion alta ja itse radio. Lisäksi ratin ja hanskalokeroiden alla olevat muovit.
Takapenkin istuinosa lähtee repimällä ylöspäin takareunasta ja sitten nostamalla, selkänoja on kiinni pulteilla. Ne löytyvät kyynärnojan takaa (kuva) (https://www1.garaget.org/gallery/images/72/71222/71222-27c608d08815a5f6879efc232e0d6dff.jpg). Lisäksi piti muistaakseni irrottaa turvavöiden kiinnisyspultit reunoilla. Näyttäisi ainakin olevan irti tossa linkkamassani kuvassa (yläreuna vasemmalla) ja muistaakseni ne piti selkänojaa kiinni reunoista.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 31.10.2020, 20:17:25
Kas niin, tässä lähtötilanne ennen turailuja:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_2.jpg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_3.jpg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_4.jpg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_7.jpg/medium)

Kahtena iltana vietetty tunti kontissa makoillen. Yllättävän mukavaa. :D
Huopapalat on valmiiksi volvolla leikattu soikeiksi, joten ne lähtee vain vetämällä pois, sitten napsin kärkipihdeillä pois valmiiksi perforoidun kovalevyn kiinnikkeet katki.
Lopuksi vähän lämpöä perään ja erkaannutin vähän kerrallaan kovalevyyn liimatun hattuhyllyn huovan irti palasta, ja lopuksi repäisin sen pois.
Huopa jäi kopeloidun näköiseksi ja venyneeksi mutta sellaiseksi että elementin voisi hyvin laittaa tuonne inkogniitto asennuksena alle eikä kukaan tietäisi. Midbassoilla on tarkoitus soittaa vain 20-200Hz joten varmaan sois ihan ok läpi tuosta mutta parin dB:n vaimentuma ehkä kuitenkin.... Toinen vaihtoehto ja nyt jo todennäköinen ois puhkoa verhoilu ja päälle grillit jolloin sais täydet irti äänestä.

Orkkisgrillit on hirveän vaikea löytää ja lisäksi ne on rumat kuin syöpä. Kuva Ebaysta.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_10.jpg/medium)

Piirtelin siis jo alustavasti 3D:nä uusia ritilöitä. Nämä voisin joko 3D-printata sopivasta materiaalista tai miksei tietysti laserleikata.
Kiinnitystä mietin että teenkö siihen alaspäin huulet vaiko vaan 1 tasoisen ja tarranauhalla kiinni verhoiluun. Veikkaan että se riittäisi.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_9.png/medium)
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 01.11.2020, 19:22:08
Noo eihän ne elementtien reiät ole tietenkään sinnepäinkään samassa kohtaa kuin vakiona.
Olin kontissa selällään aika hyvin tovin tuossa ja hioin vakioreikien todella teräviä reunoja pois jotka tuli 3 mm alaspäin siitä reiästä.

Tietääkö muuten kukaan että mitkä nämä reiän vieressä olevat prässätyt peltilätkät on? Voiko niistä katkoa reunat tai ottaa kokonaan pois vai onko siellä päällä jotain jemmassa?
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_3.jpg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_4.jpg/medium)
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 03.11.2020, 17:56:07
3D printattujen ritilöiden karkaisua leivinuunissa:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_13+.heic/medium)

Ja piikikkäällä karvateipillä paikoillaan joka puree tuohon verhoiluun kuin isä äitiin:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_11.jpeg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_12.jpeg/medium)

Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Turbo 242 - 03.11.2020, 22:04:45
3D printattujen ritilöiden karkaisua leivinuunissa:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_13+.heic/medium)

Ja piikikkäällä karvateipillä paikoillaan joka puree tuohon verhoiluun kuin isä äitiin:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_11.jpeg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_12.jpeg/medium)

No nyt. :o Aika komeat ritilät.  P>
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 04.11.2020, 21:02:48
No nyt. :o Aika komeat ritilät.  P>

Noo ne on juuri sopivan rupuset volvoon. Jos olisi tehnyt paremmasta materiaalista ja pienemmällä kerroskorkeudella ni ois oikeastikin hienot.


Mutta ei ois pitänyt ruveta tähän mitä yksinkertaisimpaan autohifihommaan kun arvasin että minun mielenlaadulla menee loputtomaksi projektiksi.
Elementit ei ole vieläkään asennettu koska pelti mihin ne pitäis kiinnittyä on vähän liian pienellä aukolla joten osa elementin surroundista jäis puristuksiin.
Laserleikkautan nyt sit tämmöiset käikäleet 2mm raudasta ja M5 kierteet reikiin. Yläpuolelta ensin ruuvaus orkkis pellin läpi näihin, ja kun väliin jätetty kierrelukite ja epoksiliima on kuivunut niin sitten samojen pulttien rei-istä elementit kiinni ja nylokeilla kiinni.

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_14.jpg/medium)
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Dave - 05.11.2020, 15:11:40
Todella hienot nuo ritilät. Voisi olla myös ovikaiuttimissa/kojelaudan diskanteissa ja kelpuuttaisin omaan ysikymppiin.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 05.11.2020, 22:59:20
Todella hienot nuo ritilät. Voisi olla myös ovikaiuttimissa/kojelaudan diskanteissa ja kelpuuttaisin omaan ysikymppiin.

Voin myydä 3d printattavan STL tiedoston 10€. Sen voi sitten kukin maksanut printtauttaa itselleen kahtena kappaleena missä haluaa.

Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Dave - 07.11.2020, 13:43:08
Voin myydä 3d printattavan STL tiedoston 10€. Sen voi sitten kukin maksanut printtauttaa itselleen kahtena kappaleena missä haluaa.

Noh, pidetään mielessä.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 11.11.2020, 21:21:07
Juu ei niitä oikeen mun kannata tehdä kun hinnaksi muodostuisi sellainen että tuskin kiinnostaa. Mutta jos kiinnostaa niin jatketaan privalla.

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_15.jpg/medium)

Laserleikatut asennuskehykset 2mm mustasta raudasta ja M5 kierteillä, oikealla naturaali ja elementtien päällä kaksi rengasta joihin vetäisin laadukkaalla permanenttitussilla pienen kalvon. Ei tuo nyt varmaan ruostumista estä mutta ettei asentaessa ruostu käteen kiinni. :2funny: Rauta tulee toiselta puolelta venesilikonilla ja toiselta puolelta näiden alle jäävä elementin täsmälleen samankokoinen kumireunus.

Nyt saan pultattua ja liimattua tuon kehyksen ensin sinne kiinni ja sitten elementin kanssa ei tarvitse turata kun sen voi työntää jo valmiisiin pultin reikiin ja mutterit (ehkä nylokit) alle.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 17.11.2020, 19:56:52
Lähes mitään ei ole tapahtunut koska terveydentila ollut vähän vaakalaudalla, mutta viime perjantaina kuitenkin asensin nuo asennusrenkaat yläpuolelta läpi tulevilla M5 pulteilla, ja tiivistys joka kohdasta pellin ja renkaan välistä sekä lähellä olevat aukot pellissä Cascon vene&auto silikonilla.

Tälläiset lärpykät sieltä piti hakata taltalla ja vasaralla irti koska muuten elementit eikä asennusrenkaat olisi koskaan mahtuneet:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_16.jpg/medium)
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 25.11.2020, 16:13:14
Etanatahti jatkuu... 6x9 ovat kuitenkin paikallaan nyt. Lyön elementtien vieressä olevien reikien päälle jo nykyisten sedimenttien päälle vielä parimillistä bitumia jotta ei olla täysin akustisessa oikosulussa. Käytännössähän hattuhylly toimii baffelina joten kauempana elementeistä paine ero on niin minimaalinen että varmaan se kovalevy+huopa ajaa jo asiansa...

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_17.jpg/medium)

Eniten mietityttää kaiutinkaapeleiden veto mankalta hattuhyllylle. Milläköhän esim tuo takakontissa oleva huopa irtoaa niin että se menee täysin ehjänä myös takaisin?
Ja miten pääsee mankalta kynnyskoteloon ja miten kynnyskotelon klipsit aukeaa, vai kannattaisiko tuoda keskeltä autoa?
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 27.11.2020, 01:03:04
Mankan 3D-printattu asennuskehys asennusruuveja vaille valmis.
Hieroin tuotakin taas aivan liian pitkään. Printti lähes semionnistui toisella yrittämällä mutta täyttelin edestä vähän keravalaisen näköisen 940 TURBO tekstin pois ja hioin tuota tänään parikin tuntia käsin jotta sain ensimmäisen kerroksen printtijäljet ja pienen warppiintumisen pois, ja sitten spraymaalilla vähän roisketta sen hionnan päälle ajatuksena mahdollisimman OEM-henkinen jälki.  Ei se nyt ainakaan ole samaa viimeistelyä kuin nykyinen volvon oman mankan asennuskehys koska se on pinnaltaan täysin sileä, mutta ehkä jopa vähän fiksumman näköinen.

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_18.jpg/medium)

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_19.jpg/medium)

Seuraavaksi melkeen harkitsen että josko jättäisin johtosarjan ihan DIN-adapterin kanssa sellaisekseen, ja lisäisin kuitenkin 6x9:lle pienen vahvistimen, jolloin voisi paremmin säätää saundia elementtien kesken. Mihin sen sitten sijoittaisi sen vahvistimen niin kiinnostaisi kyllä kovasti tietää. Esim onko edessä polkimien tai apparin jalkatilan edessä jotain helposti lähestyttävää tilaa minne saisi vielä jäykät virtakaapelitkin vietyä? En kyllä tiedä edes että lukeeko tätä topikkia kukaan, mutta jos lukee ja aiheesta tietää niin saa jeesata.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: puppet - 27.11.2020, 15:58:56
Virtakaapelia tuli vedettyä apparin puolelta konttiin kun laittelin nuorisokaiuttimen takakonttiin V:> listojen purku oli helppoa ja kaiken sai siististi irti ja takaisin. Sieltä samaa reittiä saat helposti kyllä kaiutinkaapelitkin vedettyä. Tulipellissä on läpiviennit oikealla puolella virtaa ajatellen jos vahvarin asennat. Ne hanskalokeron alla olevan muotosuojan/verjoilulevyn kiinnittimet oli aika onnettomat :-X
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 27.11.2020, 18:48:54
Virtakaapelia tuli vedettyä apparin puolelta konttiin kun laittelin nuorisokaiuttimen takakonttiin V:> listojen purku oli helppoa ja kaiken sai siististi irti ja takaisin. Sieltä samaa reittiä saat helposti kyllä kaiutinkaapelitkin vedettyä. Tulipellissä on läpiviennit oikealla puolella virtaa ajatellen jos vahvarin asennat. Ne hanskalokeron alla olevan muotosuojan/verjoilulevyn kiinnittimet oli aika onnettomat :-X

Kiitti, laitan nyt välivaiheena tuon uuden mankan juurikin seuraavaksi kiinni ihan vaan johtosarja-adapterilla, ja lisään varmaan tuollaisen Eton Micro 120.2 vahvarin sitten myöhemmin.
Ajatuksena jemmata vahvari hanskalokeron alle näillä näkymin ja vetää vain kaiutinkaapelit taakse. Kynnyslistoissa näkyy sellaisia neliönmuotoisia nappuloita, ni lähteekö ne jos työntää talttapääruuvaria väliin, ja niiden alla ruuvit, vai miten homma toimii? En haluaisi rikkoa yhtään mitään kun auto on täysin virheettömässä vakiokunnossa sisältä. Takapenkin selkänojan kanssa taistelu myös mietityttää jo aivan liikaa.. Parempi olisi jos pääsisi jotenkin C-paneelin kohdalta sinne hattuhyllylle...
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 27.11.2020, 20:19:26
Nyt mätsää kyllä aika täydellisesti kehyksen ja tuon ilmastoinnin paneelin tausta. Alkuperäinen kasettimankan kehyshän on kiiltävän musta.
Mankan värit sai kanssa säädettyä täysin samoiksi kuin muuallakin mittaristossa koska saa RGB:nä säädettyä. Värien takia ja kunnon D-luokan vahvistimella, hillityllä ulkoasulla, kunnon isolla volyyminupilla ja hyvillä RCA lähdöillä minä tämän Sony DSX-GS80 valikoinkin. Mankka ei ole kuvassa ihan täysin perille työnnetty vaan jää ehkä millin vajaaksi alalaidasta koska siellä on todella iso nippu noita kaapeleita takana. Täytyy katsoa paremmin ajan kanssa saako niitä työnnettyä syvemmälle kojetaulun sisään mistä kaapelit alunperin tulevat tai sitten joutuuko alla olevaan säilytystasoon tekemään jonkun muokkauksen. Tai sitten juottelen jotkut kaapelit lyhempinä ja kutistesukilla yhteen jolloin on mahdollista saada paljon niitä isoja liittimiä veke. Toisaalta just siks ostin adapterit ettei tarvis.  :2funny:

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_20.jpg/medium)
Kuvattu iPerunalla, myin kameran veks samalla ku ostin nää ni kuvien taso on laskenut ihan oletetusti ekasta postista.

ps. Nyt ois muuten täydellisesti toimiva orkkis CR906 jouten kehyksensä kanssa jos joku kaipaa. Hp 60€ ja käteisnoutona Espoosta, koodia mulla ei siihen ole mutta faijan arkistoista saattaa löytyä tai googlella. Ihan ilmaiseksi en viitsi antaa koska mielummin säilyttää orkkismankan tai myy sit vaikka tuplahinnalla ebayssa. ::)
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: B-Man - 27.11.2020, 21:17:46
Kynnyslistat on ruuveilla kiinni, jotka tosiaan niitten neliötulppien alla. Kaikki verhoilut lähtee kyllä aika siististi irti.
Ite vedin rca:t apparin puolelta konttiin ja virränsyöttö kuskin puolelta. Virtakaapelin läpivienti tehty kytkimen pääsylinterin kohdalla olevaan peltilevyyn, siihen sai kätevästi läpivientiholkin. C-pilarin pikkuikkunan alapuolella on sopiva kolo, josta saa vedettyä kaapelit kontin puolelle.
Purin myös kaikki takapenkin ja kontin verhoilut irti, koska tein äänieristyksen samalla. Subin vahvari on kiinni hattuhyllyn pellissä alapuolella.
Mankan takana on tosiaan ahdasta mutta niitä johtonippuja kannattaa työnnellä esim sinne alalokeron taakse. Kyl ne sinne mahtuu myös johtoadapterin kanssa :)
Takakontin väliseinän huovan saa irti, kun irrottaa takapenkin selkänojan ja sen keskikyynärnojan. Sen alla on ruuvit jotka pitää suksiluukkua kiinni.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Dave - 28.11.2020, 15:18:08
Erittäin fiksu toteutus soittimen kanssa.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 29.11.2020, 01:37:53
Erittäin fiksu toteutus soittimen kanssa.

Tuohon löytää ilmaisen 3d tiedoston jonka voi printata: https://www.thingiverse.com/thing:2538201
Tuossa tiedostossa on kuitenkin hankalasti tulostuva 940 TURBO teksti edessä, jonka loppupeleissä päädyin täyttämään yli. Kun ottaa huomioon epäonnistuneet printit, niiden kanssa edes takaisin ajelu ja hionnat ja maalaukset, niin siitä ilmaisesta tulikin äkkiä 50€ bensaa ja tarvikkeita, 20h printtiaikaa, sekä 4h maalauksia ja hiontaa. Joten ehkä helpompi ottaa se valmis joskin äärimmäisen roskan näköinen adapteri biltemasta 9 eurolla.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 30.11.2020, 06:29:28
Lauantaina kun ehdin mankan saada säätöihin ilman hattuhyllyn osuutta vakiokaiuttimilla ja ehdin vähän kuunnella. Niin olin todella yllättynyt että kovasti vaivannut särö bassoilla ei johtunutkaan elementeistä vaan siitä Volvon kasettimankasta.  :o Toki tiedossa oli että sen reservit oli rajalliset ja nekin THD 10% säröllä, mutta että ero olisi noin valtava. Nyt tässä onkin aika loistavat lähtökohdat olla uusimatta ovien ja kojelaudan kaiuttimia sen enempää mihinkään ja liitän vaan pikkuvahvarin kanssa ne hattuhyllyt toistamaan bassoa, ja pieni ylipäästösuoto oville, jotta liikerataa ei turhaan koetella. Olin henkisesti ihan varma että en tulisi olemaan tyytyväinen toistoon vaan ovikaiuttimet ois roskiskamaa ja että projekti paisuisi kuin pullataikina. Nyt taidetaan päästä kuitenkin vain puolikkaalla pellillisellä.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Dave - 01.12.2020, 12:44:36
Tuohon löytää ilmaisen 3d tiedoston jonka voi printata: https://www.thingiverse.com/thing:2538201
Tuossa tiedostossa on kuitenkin hankalasti tulostuva 940 TURBO teksti edessä, jonka loppupeleissä päädyin täyttämään yli. Kun ottaa huomioon epäonnistuneet printit, niiden kanssa edes takaisin ajelu ja hionnat ja maalaukset, niin siitä ilmaisesta tulikin äkkiä 50€ bensaa ja tarvikkeita, 20h printtiaikaa, sekä 4h maalauksia ja hiontaa. Joten ehkä helpompi ottaa se valmis joskin äärimmäisen roskan näköinen adapteri biltemasta 9 eurolla.

Ok. Itsellä ei ole 940 vaan S 90 omalla soittimella. Mutta jos haluaisi hienovaraista päivitystä niin tällainen ratkaisu toimisi itselle. Tuota ei välttämättä erota tarvikesoittimeksi ja värit sopivat Volvon vihreään, Sonyn logo vaan piiloon :D Välillä kaipaa autossa auxia vaikka alkuperäisyys minulle tärkeä. Ratkaisuja on olemassa.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Ribbe - 01.12.2020, 12:48:29
Ok. Itsellä ei ole 940 vaan S 90 omalla soittimella. Mutta jos haluaisi hienovaraista päivitystä niin tällainen ratkaisu toimisi itselle. Tuota ei välttämättä erota tarvikesoittimeksi ja värit sopivat Volvon vihreään, Sonyn logo vaan piiloon :D Välillä kaipaa autossa auxia vaikka alkuperäisyys minulle tärkeä. Ratkaisuja on olemassa.
Muistaakseni orkkis soittimien cd-vaihtajan liittimeen saa laitteen joka näkyy soittimelle kuin vaihtaja, mutta siihen saa kytkettyä muita äänilähteitä.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Dave - 01.12.2020, 13:59:25
Muistaakseni orkkis soittimien cd-vaihtajan liittimeen saa laitteen joka näkyy soittimelle kuin vaihtaja, mutta siihen saa kytkettyä muita äänilähteitä.

Hyvä tietää.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Ribbe - 01.12.2020, 14:46:35
Hyvä tietää.
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=99793.0
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 04.12.2020, 21:15:06
Eilen purin takapenkit koemielessä melkeein kokonaan, puuttui vaan tenmil-socket joka oli eri hiippakunnassa kuin itse. Mutta nyt ainakin ymmärrän logiikan.

Edelleen kyllä mietin mistä kaapelit kannattais vetää. Kuskin puolelta vaiko apparin. Apparin puolella edessä kotelot epäselkeämpiä ja v:mäisemmän muotoisia mutta ainakaan ei ois polkimien tiellä jos asennus jää kesken.
Tällähetkellä voittava ajatus on että vetäis apparin puolelta jalkalistasta ja sitten ehkä apparin penkin alla siirtyis menemään keskikonsolin reunan alla ja sitä pitkin keskikonsoliin.

Konehuoneeseen kurkkasin ja totesin että en näe mitään läpivientiä. Vaikuttaa aika karmeelta työkalulta. Pari topikkia luin missä oli auttavat kuvat, mutta kun ne kuvat on poistettu tms vanhentuneet ni en nähnyt yhtään kuvaa läpivienneistä. Jos jollain sattuu olee kuva miltä näyttää paneelien alla etujalkatiloissa tai miltä näyttää läpivienti konehuoneen puolelta ni kinostelee.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Acke - 04.12.2020, 22:11:41
Hyvää kuvaa ei ole, mutta tässä (https://www1.garaget.org/gallery/images/72/71222/71222-6f26d3570b0011ad85c7aab175425eb1.jpg) näkyy vähän mistä virtapiuha menee läpi. Kuskinpuolen iskaritornin ja tulipellin välisen palasen alta, siis. Sisäpuolella taisi olla äänieristeet tiellä ja niihin sai leikata aukon. Voin tarkistaa ensi kerralla kun käyn tallilla.

Jos laitat vahvistimen konttiin kannattaa vetää RCA ja virta eri puolilta, esim virta kuskin puolellle ja RCA apparin puolelle. Mulla on noin, piuhat kynnysmuovien alla (https://www1.garaget.org/gallery/images/72/71222/71222-f9dd0479655fd1c2387120a28ed0a07f.jpg) koko matkalta. Soittimen takaa menee siis RCA tuolta ilmakanavien alta, ECUn yli ja siitä alas. Takapenkin takana olevassa pellissä on pienet aukot alareunassa, siitä saa vaikka vietyä kaapelit konttiin. Ei tarvitse purkaa noin paljon kuin kuvassa, siittää että ottaa muovin pois hanskalokeron alta ja ECUn päältä.
Vahvistimen voi laittaa telineeseen takapenkin taakse jos ei halua että se vie paljon tilaa. Esim. tällainen (https://www1.garaget.org/gallery/images/72/71222/71222-2dc8558d52f3ffeeed9a8f36c28027ed.jpg) asennus oli aikoja sitten. Tosta kun otti subikotelon ulos niin oli reilusti tilaa kontissa.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 04.12.2020, 23:38:09
Kiitos selityksestä. Vahvari on tosiaan pieni D-luokkainen eli Eton Micro120.2 jonka todnäk hommaan..
Se on 11x8x4cm kooltaan.

JOS laitan vahvistimen, niin laitan sen joko hanskalokeron alle tai vastaavaan paikkaan kuskin puolelle. Nuo häiriö asiat on selkäpiissä, olen ollut ihan maahantuojalla asti hifimekaanikkona ja paljon tehnyt ja lukenut sähköä niin tuollaiset aika vakiota. Toinen vaihtis on edelleen ketjuttaa kaikki ovi kaiuttimet tuohon mankkaan ja siitä ottaa takakaiutinlähdöillä signaali noille hattuhyllyosastolle. Tämä mankka kun on tosiaan normaalista poikkeava sillä että siinä on ihan oikea pieni pääte mukana. Mutta aika limitillä se silti menisi, kun taas vahvarilla ois selkeempi tehdä. Tällähetkel ajatus että vahvarilla mennään. RCA:t tosiaan riittää silloin 50cm pituudeksi hyvin.

Kiitos kuvasta ja ota ihmeessä kuva jos sopii. Aika tiukkaan pakatulta näyttää ränni kyllä jo valmiiksi.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Acke - 05.12.2020, 22:32:16
Tarkempi kuva läpiviennistä (https://www1.garaget.org/gallery/images/72/71222/71222-6dc4780a60155ced6783241799576274.jpg) konehuoneen puolella. Oikenapuoleisin johdoista on siis virtapiuha, ja sen kohdalla oli umpitötsä jonka leikkasin auki, niin että halkaisija jäi sopivaksi. Sisäpuolelta katsottuna näyttää tältä (https://www1.garaget.org/gallery/images/72/71222/71222-f9440f2c47d4fd5bd4a184bba19ae6ad.jpg). Kytkinpolkimesta vasemmalle ja ylös niin löytyy.
Apparin puoleltakin löytynee vastaava läpivienti, ainakin vaparista löytyi. Mutta se oli veemäisempi (ahtaampi).

Hieno soitinkehys ja suojat hattuhyllyllä :tykkää:
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 06.12.2020, 05:44:27
Kiitos Acke kuvista ja selityksestä. Täytyy ensiviikolla avata ne ruuvit siitä kuskin jalkotilan muovista ja kurkata.
Sulakehan pitäis olla lähellä akkua, ni onko sulla sille myös hyvä paikka sieltä? Vai onko vaan kaapelissa mukana ilman että se on mitenkään se sulakepesä ankkuroitu koriin? Kai se tuollaises ohuemmassa AWG12 tai 10 kaapelissa menis semmoinenkin jos vaan pito riittää.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Acke - 06.12.2020, 11:26:20
Sulakepesä on tilapäisesti (klassikko  :D) kiinni nippusiteillä jossain laturin ja runkopalkin läheisyydessä, en muista tarkalleen missä. Saattoi olla samassa telineessä kuin aftermarket-hälyttimen sireeni. Yhden rempan jälkeen oli tilapäisesti pelkästään johdoissa. Tarkoituksena on ollut tehdä kannake sille, mutta hyvin se on pysynyt noinkin.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Kankikari - 06.12.2020, 11:47:11
Ite työnsin vahvistimelle kaapelin repsikan puolelta keskikonsolin sisään josta mattoja purkamatta repsikan etupenkin alta maton alle ja takapenkin alta ulos ja konttiin. Samaa reittiä vein rca jossa herätepiuha, oli varmasti liian likellä toisiaan jos uskoo että häiriöitä tulee niin sit uskoo. Ei omaan korvaa eikä muutenkaan tuosta tullu mitään huminoita tai vinkumisia. Sitä alko miettiin et kuinka paljon sitä ennen tehny ihan turhaa hommaa kun eri puolelta autoo vedelly piuhoja joskus aiemmin.

Onko minkä painonen tuo vahvistin. Jos eteen piilottaa joutuu tekeen jonkun telineen kun ei siellä oikeen ole muutakun rattiakselin ja polkimien telineet joissa rautaa ja siihenkin on sytkäpurkkia ja monta muuta sähköön liittyvää asiaa kiinni. Repsikan puolella sit ilmastoinnin kotelointia hanskalokeron takaa alaspäin. Tyhjää ehkä siellä mihin apukuskin varpaat menee.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 07.12.2020, 01:13:03

Vedin tänään myöhään illalla ihan tyhjässä kauppakeskuksen parkkihallissa kaiutinkaapelit eteen.
Vedin apparin puolelta. Otin penkin selkänojaa auki ja työnsin kontin puolelta huovan taakse ja sitten näin kaapelin päät pellissä olevasta reiästä ja siitä sitten vedin ne koko matkalta kynnyslistan alla. Kyllä sormenjäljistä varmaan tuli heikommat kun avasin ovien kohdalta kotelot, mutta muutenhan ne ei lähde vieläkään irti, niin ihan sormilla työnsin ja raotin joka kohdasta sitä muovia ja sain painettua siististi kotelon alle, aina hanskalokeron sisänurkkaan saakka josta mulla nyt roikkuu päät niistä. Liittimet ja kutistesukat yms tein tietenkin kotona pöydällä ennen mitään asennuksia.

Vahvarin asennusta vai käytänkö mankan erikoispäätettä tuohon. Sitä vielä mietin edelleen.
Etonin sivulla eikä vahvarin manuaalissa mainita painoa ollenkaan. Epäilisin että aika tarkkaan kilon.


ps. laturi vinkuminen voi indusoitua kaiutinkaapeleihin mikäli RCA lähtötaso on alhainen ja liikaa gainia päätteessä. Vinkumisesta pääsee eroon lisäämällä syöttöä RCA:han, esim nostamalla subwooferin tasoa, ja hiljentämällä gainia päätevahvistimesta. Tässä ei tarvitse edes RCA:den kulkea läheltä virtakaapeleita mutta sillä saa toki lisättyä riskiä. Olen suoraan sanottuna odottanut 20v että milloin digitaalinen signaalitie tulisi autovahvistimiin. Olisi melko helppoa kun signaali kulkisi laitteiden välillä joko optisena tai esim Cat6 piuhassa ja sitten mankka ja vahvari keskustelisi vain volyymin siihen päälle. Vielä fiksumpaa olisi langaton tiedonsiirto, tai niinpäin että headunit on vain kontrolliyksikkö volyyminapille ja virtanapille ja kännykkä mistä musiikit tulee bluetoothilla keskustelisi suoraan vahvistimen kanssa.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 08.12.2020, 21:27:16
Onnistuin jotain tyrimään, mankan aukon takana oli joku muovinen peitelätkä minkä sitten sain puolen tunnin yrityksen jälkeen repimään veks mutta sitä tehdessä ilmeisesti painoin liikaa johonkin johtoon ja nyt ei enää pyyhkijät liiku ylöspäin vivusta työntämällä eikä automaattisesti kun laittaa pissapoikaa lasille. Eli varmaan joku johto katkes tai liitin vähän irtosi osittain. Miten fiksaan?
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: TJA - 08.12.2020, 23:07:13
Eikös laturin vinkuna näissä hommissa liity yleensä huonoon maadoitukseen?
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 09.12.2020, 15:03:11
Ja fiksattu. Isoin takimmainen rele pyyhkijöiden. Se oli päässyt irtoamaan.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 09.12.2020, 16:23:04
 Nyt tuli muuten kreisi idea! Paljonko tupakansytytin saa virtaa? Onko sillä 20Amp sulake tai yli? Jos tekisin uuden mallisen keskikonsolin jossa ei ole tupakansytytintä lainkaan. Käyttäisin sen virrat vahvariin mikä mahtuisi siihen samaan tilaan mankan alle asiallisesti! Ja riittäis 10cm pitkä heräte ja RCA. Virtakaapelit ois valmiina ja kaiutinkaapelit on vedetty jo viereen. Lisäksi mankan takaa lähtee usb kaapeli jolle voisin tehdä printtiin helposti mestan.

Katsoin tosin 940 1992 diagrammin ja siinä se oli samassa 15A sulakkeessa kuin mankka. Silloin se ei kyllä ole hyvä idea...
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: Kankikari - 09.12.2020, 16:26:19
Kato siitä tuhkiksen takakannesta sulakkeet, siellä on varmaanki hanskalokero valo ja tupakinsytkä samassa 10A sulakkeessa.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 17.12.2020, 09:37:57
Kaiutinkaapelit tuli vedettyä aiemmin.
Aloitin elementtien luota ja reitittämällä pellissä olevasta aukosta takapenkin takaa, ja sen jälkeen koko matkan jalkalistaa pitkin.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_22.jpg/medium)

Työn tuoksinassa:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_27.jpg/medium)

Tähän nämä jää odottamaan vahvistinta:
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_21.jpg/medium)


Vahvarin takana kun on iso määrä piuhasarjoja ja vielä pitkä usb johto jonka poistamista vakavasti harkitsen että purkaisin mankan ja ottaisin liittimen mankan sisältä oikeen irti.
Niin päätin sitten kahden johtosarjan väliltä ottaa ISO adapterit pois ja sen sijaan kolvasin kaapelit yhteen ja sukka päälle.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_23.jpg/medium)

Laitoin myös tilaukseen saksasta (kun Autostudiolta kukaan ei kahteen viikkoon vaivautunut vastaamaan puhelimeen) vahvistimen ja pätkän kaapelia. Tuota kaapelia nyt saisi mistä vaan ja halvemmallakin mutta mennään nyt tuommoisella.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_25.jpg/medium)
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_26.jpg/medium)

Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 23.12.2020, 21:20:56
Täytyy kyllä sanoa että tämän koko miellyttää itseä suunnattomasti.
Älkää hämääntykö isosta kädestä. :P

(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_28.jpg/medium)

Teoriassa vielä tänään voisi yötämyöden mennä vetämään kaapeleita ja tekemään asennuksia. Ja saisi paketin kasaan omaksi joulu- ja synttärilahjaksi (vaikkei noilla niin väliä itselle olekaan). Mutta taidan ehkä odotella että pääsen kaverin talliin puuhailemaan. Siellä on parempi valaistus ja ei niin yksinäistä kuin kauppakeskuksen parkkihallissa.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 25.12.2020, 14:04:25
Heräsin tänään aikaisin ja mietin parituntia että pitäisikö repäistä ja lähteä kauppakeskuksen parkkihalliin että nyt siellä olisi tyhjää.
Repäisin sitten ja menin ja jätin muijan nukkumaan...
Ensimmäinen puolitoistatuntinen kului virtakaapelin vetoon akulta jalkatilaan.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_29.jpg/medium)

Apparinpuolelta sisään ja kaapelit lyhennetty ihan ok mittaan. Ilmaisesta 2h parkkiajasta käytin 1.59 ja äkkiä takaisin himaan hakemaan pidempi RCA-kaapeli.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_30.jpg/medium)

Himasta uusi RCA-kaapeli ja muija nukkui sikeästi eikä edes huomannut että tulin. Aattelin että eikun takas vaan.
Työn tuoksinassa tuli purettua taas vähän turhaankin about kaikki mahdollinen kun etsin sijoituspaikkaa vahvarille. Monta melkein sopivaa löytyi muttei yhtään mihin se oikeasti mahtui.
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_31.jpg/medium)

Hattuhyllyssähän oli alunperin paljon niitä reikiä, mitä sitten tukin silikonilla yms.. Vetäisin nyt sitten vielä millistä bitumia jossa alumiinikalvo pinnassa, jotta suoraan elementin ympäriltä ei akustista oikosulkua pääse tapahtumaan.

Lopuksi purin hanskalokeron kun tajusin viimeinkin että siinä edessä on ruuvit peiteläppien alla piilossa. Tässä näkyy mihin vahvari sijoitettiin. Tuota pitää ehkävielä revisitoida että kiinnityspinta on kolmion muotoinen kuoppa, ja vahvarissa 1mm 3M VHB kaksipuolinen tarra koko takaosassa, mutta se ei välttämättä pysy paikallaan siellä...
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_32.jpg/medium)

Valmiina näyttää niinkuin ei olisi koskaan käytykään missään. Eli juuri siltä miltä pitääkin. :) Taas kuin ihmeen kaupalla aikaa meni 1.59 siitä 2h ilmaisesta parkkiajasta!
(https://remotion.1g.fi/kuvat/Volvo+940/940_33.jpg/medium)

Kaikenkaikkiaan sain mankan todella monipuolisilla asetuksilla naulattua tosi makeesti saundin ja äänikuvan pysymään riittävän edessä subbarin etäisyys asetuksella.
Mankan tekemä parannus ovikaiuttimiin oli sellainen mitä en alunperin tahtonut edes uskoa, luulin että elementit olisi särkeneet mutta ei todellakaan, kaikki särö tuli kasettimankasta, ja uudessa mankassa puhtia riitti.
Nyt sitten tämä vahvarin lisäys ja noiden hattuhyllyjen midbassojen käyttö toi juuri toivotusti bassoa, voimaa ja sielua koko toistoon. Äänenpaine varoja on todella paljon vielä käyttämättä joten homma meni just niinku pitää maaliin.

Loppujen lopuksi kun löin auton parkkiin ja kävelin kotiin niin niin harvinainen onnellinen hymy istahti naamalle. Ja en saanut virnettä pois pariin minuuttiin. Eli olihan tämä sitten kannattava projekti loppujen lopuksi. Kiitos kaikille jotka seurasivat.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 28.12.2020, 14:33:05
Nojoo, tämä meni nyt sitten jollain tapaa vituiksi kuin jeesuksen pääsiäinen tai muu vastaava sanonta.

Akku sileänä. >:( :( Ilmeisesti tämä keltainen piuha mitä olen pitänyt mankan herätteenäkin ei ole heräte vaan jatkuva, enkä sitä mitannut kun kuitenkin mankkakin sammui aina sammuttaessa...
Tulikin kalliimpi homma kai tästä.
Otsikko: Vs: Volvo 940 98 classic hifistämisen partaalla
Kirjoitti: remotion - 28.12.2020, 17:29:40
Jep näin se oli, nyt heräte lähtee punaisesta. Hinnaksi virheelle tuli 115€ Vartan akku.