Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Tume3 - 31.10.2020, 17:09:33
-
V70 2.4bensa - 03 ja moottorin merkkivalon sytyttää ja antaa vikakoodiksi p0441, Polttoainehöyryjen talteenottojärjestelmä, riittämätön virtaus.
Auto toimii aivan normaalisti, kulutus on pysynyt ennallaan ja letkut ovat päällisin puolin ehjiä.
Mikähän mahtaa tämän vian aiheuttaa? Onko jokin anturi mikä olisi mennyt? Tai missä tämä talteenottojärjestelmä sijaitsee?
Paikalliselta Volvon liikkeeltä kysäisin huollon puolelta ja varaosista ni eivät olleet tätä vikakoodia kuulleetkaan
-
Syylärin moottorin puolella ja kuskin kohdalla on solenoidi joka ohjailee bensiinihöyryjä imusarjaan/aktiivihiilelle, siinä voisi olla ongelmakohta. Tosin itsellä viallinen sellainen aiheutti sen ettei tankkauksen jälkeen lähtenyt heti käyntiin ja tyhjäkäynti välillä humppasi
-
Kiitos. Tämä ei ainakaan vielä ole millään lailla oireillut tyhjäkäyntiä, käynnistymistä tai mitään muutakaan. Ainoa vaan että sytyttää moottorin merkkivalon.
-
Vidalla tai muulla kunnollisella vikakoodinlukijalla saa tarkemmat vikakoodit esiin, niin ei tarvi arvailla niin paljoa.
-
Hei! Oman puolisoni S80 2.4 20V bensa 2004 oli juuri tuo sama koodi. Katoin konehuoneen letkut läpi ensin ja sitten otin evapin venttiilin/solenoidin esille joka sijaitsee imusarjan alla. Tämä hankalassa paikassa mutta saa kyllä irti purkamatta sen enempää autoa. Kun letkut ja johto irti niin 9v patterilla virtaa tuohon irrotetun osan liittimiin ni jos kuuluu naksahdus niin venttiili ok. Itellä ei naksahtanut ollenkaan vaikka vaihdoin napaisuudenkin, siniseltä uusi venttiili 45e ja 5min asennuksen jälkeen auto toimii taas :)
Tässä viel hyödyllinen video kyseiseen hommaan https://www.youtube.com/watch?v=0H2lIuQ8e34