Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Basso - 08.12.2020, 21:12:17
-
Auto moottori pätkii satunnaisesti, niin että moottorivalo ym lataus, ja mitä niitä merkkivaloja onkaan syttyy ja auto sammuu, mutta usein nykäsee vain pari kertaa ja matka jatkuu normaalisisti. Tapaus kestää vain sekunnin pari. joskus harvoin sama tilanne toistuu kauemman aikaa ja kun laittaa kytkimen pohjaan auto käy normaalisti ja kestää kaasutella, mutta heti kun nostaa kytkintä alkaa nykiminen heti uudestaan. Tätä tapahtuu siis harvoin, yleensä ajon aikana vika ilmenee siis nopeina hetkellisinä moottorin sammuiluina ( 1-2 sek.) Joskus harvoin myös lämppärin moottori sammuu, mutta esim. radio ja kello ja muutenkin mittariston valot ei milloinkaan. huh huh... missähän vika. ps. Diesel suodatin on vaihdettu.
-
Virtalukon pohja yksi mahdollinen vikakohde. Tosin kytkimen ei siihen pitäisi vaikuttaa mitenkää.
-
Omassa poistui sama vika kun uusin moottorinohjauksen releen moottoritilassa olevasta sulakerasiasta.
-
Oliko kenties kysymyksessä moottorinohjausyksikkö???
-
Mulla on isomman laturin laiton jälkeen 2 kertaa sähköt pätkäissyt kostealla kelillä, kun lähes pysähtyy ja kääntyy pihaan(suunnalla ei väliä). Oma tulkinta on että laturi lakkaisi hetkeksi pienillä kierroksilla lataamasta tai auton cemmin mielestä ainakin ja auto sammuisi, käynnistyäkseen pari sekuntia myöhemmin itsestään. Ohjaustehostus selvästi ei tuolloin ole toiminnassa. Vauhdissa ei ole tuota tapahtunut, ja muutenkin todella harvoin, 2 kertaa vuoden sisään. Tästä saa myös vikakoodin laturin jännitteestä.