Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: jukkis - 13.11.2011, 19:32:07
-
juu eli tuo vika tuossa otsikossa tulikin jo eli ainekin tasakaasulla ajettaessa tuntuu,että loota vaihtelisi vaihdetta"turhaan" vaikka nopeuden pitäisi samana ym..tuossa 60-80km/h paikkeilla ehkä enimmäkseen tekee tuota.
-
paljonko on ajettu automaattiöljyillä? voisi auttaa öljyn vaihto laatikkoon...
-
jeps tuo öljyn vaihto olisi varmaan paikallaan kun ei edellisestä vaihtokerrasta tietoa,öljyt kyllä tarkistin ja oli ihan ok ja puhtaa punaiselta näytti,mutta likaantuuko öljy vaihdelaatikossa vaikka olisi"vanhaa"en tiedä....
Hieman nykivää on ajoittain ajo varsinkin risteyksestä silleen pienellä kaasulla lähdettäessä.
-
En tiedä automaateista mutta manuaaleissa ainakin vanhakin öljy voi olla hyvän näköistä (kirkasta) mutta silti kannattaa vaihtaa.
-
Automaatin öljyn kyllä erottaa jos se on palannutta/vanhaa. Mutta mieleen tuli että mitä öljyä siellä on? Kierrossa voi olla myös roskia jotka sitten tukkii kanavia. Itelle laitoin Teboilin Fluid e:t laatikkoon ja muuttu melkosesti. Niin ja mulla tuo 4 vaihteinen laatikko johon käy tuo teboilin halpa öljy (20l/80€)
-
juu eli tuo vika tuossa otsikossa tulikin jo eli ainekin tasakaasulla ajettaessa tuntuu,että loota vaihtelisi vaihdetta"turhaan" vaikka nopeuden pitäisi samana ym..tuossa 60-80km/h paikkeilla ehkä enimmäkseen tekee tuota.
Itsellä oli samanlainen ongelma joka korjaantui heti kun herkisti jarrusatulat, toisen puolen satula oli aivan jumissa ja oli jo raudat vastakkain :-[