Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Amatsonin_tallissa - 21.12.2020, 10:37:32

Otsikko: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: Amatsonin_tallissa - 21.12.2020, 10:37:32
Volvo 5D STW 850 1996 SE-LW51/266 automaattivaihteisto.

Jäi kaupan pihaan pimeään eilen.

Tilanne: avaimen käännöllä

Satunnaisesti on ollut oiretta, että eka starttaus jää kesken n. 2-3 sekunnin jälkeen vaikka avainta pitää käännettynä (melkein hörähtää käyntiin mutta sammuu, ihan kuin startti jäisi kesken). Toisella yrityksellä on lähtenyt aina käyntiin normaalisti. Sytytystulpat ja johtosarja vaihdettu pari viikkoa sitten. Jarruvalokytkimen vaihdoin uuteen viikonloppuna, jarruvalot toimii nyt normaalisesti.

Mistä mahtais kiikastaa? Oisko starttimoottori tai bensapumpun rele? Virtalukon pohja? Maadoitus? Pystynkö testaamaan näitä jotenkin?
Otsikko: Vs: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: Kankikari - 21.12.2020, 11:02:21
Startin kaapelit ja yleensä virta ja maa johdot missä kunnossa? Kopauta pienellä vasaralla startin kylkeen ja koita startata sen jälkeen.
Ajonesto?
Automaattilootan vaihteen tunnistin pnp kytkin ( se estää vaihdepäällä käynnistyksen) renaa keppiä eestaas ja starttaa.

Otsikko: Vs: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: Amatsonin_tallissa - 21.12.2020, 11:32:44
Kiitti vinkistä, kopautuksen ja kaapelien nykimiset käyn tekemässä kun sade laantuu parin tunnin päästä.
Vaihteenvalitsinta renklasin edes takaisin eilen, ei ollut sillä kertaa vaikutusta ongelman esiintyvyyteen.
Otsikko: Vs: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: Kankikari - 21.12.2020, 14:10:43
Jos tietää mitä tekee voisi antaa startille herätteeseen suoraa virtaa. Mutta ite en ulkoo muista miten 850 startin virtaliittimet on niin en anna ohjeita. Sais virtalukon pohjan vian pois.
Otsikko: Vs: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: Amatsonin_tallissa - 25.12.2020, 12:43:49
Startin vaihto tepsi tähän ongelmaan.

Ensin kävin akun navat ja lähistön muut liitännät & kaapelit & releet läpi & puhdistin ja suihkin kontaktispraytä. Vaihdoin myös moottorin ylemmän maadoituskaapelin, joka oli syöpynyt lähes poikki. Näillä toimenpiteillä starttasi iloisesti tuolta kaupan pihasta, minne jäi seisomaan yön yli.

Seuraavana aamuna olin lähdössä katsastukseen mutta ei starttaa, samat oireet. Pari kolautusta jakarilla startin solenoidin suuntaan auttoi matkaan ja leima tuli. Hain samalla kertaa Motonetistä bensapumpun releen ja käynnistysmoottorin, startin vaihto illalla pimeässä ja lievässä tihkusateessa pihalla onnistui alta kolmen tunnin tällä ohjeella https://www.matthewsvolvosite.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=24199 (https://www.matthewsvolvosite.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=24199) (puhaltimen irrotin, ahdasta oli, en poistanut akkua yms.)
Otsikko: Vs: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: Kankikari - 25.12.2020, 13:14:08
 :D

Ite menin liki 4 vuotta kopistelemalla starttimoottoria aina aamuisin kuulapäävasaralla.
Otsikko: Vs: 850 farmari '96 ei starttaa
Kirjoitti: J.partsi - 25.12.2020, 20:09:37
Startin hiilet ku oisit vaihtanu nii olisit säästänyt rutosti emuleita