Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: jon1.tur - 30.12.2020, 16:26:40

Otsikko: 745 kontin lukko
Kirjoitti: jon1.tur - 30.12.2020, 16:26:40
Ongelmana 745 takakontin luukku joka ei aukea enää, aikasemminkin joutu välillä kahvaa ränkkäämään että aukesi, puuttuu varmaan joku palautin jousi?
Onko kellään kuvaa minkälainen kahva tuossa sisäpuolella kuuluisi olla kun se ja kontin verhoilu puuttuu.
Äkkiseltään ei näy irtonaisia vipuja eikä aukea edes sisäpuolelta vipuja kääntelemällä.
Lukko pesään ei avain mene mutta voi olla väärä avainkin, eikä pitäisi olla lukkoon mennyt kun keskuslukko ei toimi.
Se lukkopesän tanko myös tuntuu olevan jumissa mutta voiko se vaikuttaa aukeamisen?
Jäätynyt ei ole kun on pari päivää ollut lämpimässä hallissa
Otsikko: Vs: 745 kontin lukko
Kirjoitti: jon1.tur - 30.12.2020, 22:45:14
Otin ne kaksi vipua lukosta irti ja väänsin meisselillä niin aukesihan se mutta mitään vikaa en tuosta keksinyt, rasvasin joka paikan aseöljyllä ja kontti toimii taas normaalisti.
Lukko pesälle menevän tangon jätin irti kun lukkopesä tuntuu olevan aivan jumissa