Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Vipu82 - 23.01.2021, 00:32:20
-
Voiko XC60 MY17 Volvossa millään kytkeä pois tuon Stop&Start tominnon? Ärsyttää aikas kovasti.
-
Voiko XC60 MY17 Volvossa millään kytkeä pois tuon Stop&Start tominnon? Ärsyttää aikas kovasti.
Toki nappi on olemassa konsolissa, mutta kuitenkin. Ärsyttää!
-
Laittaa vaihdekepistä Sport-tilan päälle niin ei enää sammuttele moottoria. :pomo:
-
Ebaysta obd palikka. Niin sen jälkeen muistaa valinnan.
-
Itse tuli jotenkin nopeasti opittua ihan automaatiokäsiliike, kun sormi painaa starttia, sen jälkeen painaa aina s&s off about samalla käden heilautuksella. Äkkiä oppii tavan eikä siihen sen jälkeen kiinnitä huomiota edes.
-
Eli sama homma edessä. Tästä on jo kokemusta 1. XC60 autosta, välissä oli vähän vanhempi auto, jossa tuota ei ollut.
Täytyy siis totutella, että joka käynnistyksen jälkeen kun siirtää vaihdetta pitää painaa sitä Start/Stop painikkeesta toiminto pois päältä. Todella ärsyttävää. Haluaisin, että autoni pysyy käynnissä ja näyttää, että tuo olisi ainoa vaihtoehto. En rupea mitään OBD-palikoita hommaamaan tuon takia.
-
Vdashilla saa koodattua tuon olemaan vakiona pois päältä. Tuo kuitenkin maksaa, joten itse vaan painan nappia. Ei nyt niin iso ongelma että alkaisin siitä maksamaan.
-
OK. Kiitos tiedosta. Pidetään mielessä.
-
Ratissa olisi kiva olla start stop nappi. Yleensä haluan pitää tuon pois, mutta joskus kun tietää että tulee pitkä pysähdys niin tuota käytän, mutta olisi helpompi laittaa päälle jos ratissa olisi nappi. Tosin empä tiedä onko tuolla mitään merkitystä oikeasti, säästö on aika marginaalinen vaikka seisoisi valoissa 5min mutta tulee parempi mieli. Tosin loppujen lopuksi jos tuota käyttäisi paljon niin varmaan akku jne kärsii ja tulee kalliiksi.