Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: pajapeikko - 09.02.2021, 18:59:46
-
Moi
Osaako joku palstalaisista kertoa vinkkejä miten nelivedon takaiskarit( Tavalliset ei nivot) vaihdetaan? En löytänyt netistä videota tai valokuvia. Haynes oppaassa (näytetty 2veto) on jousenpään ja iskarin pään väliin näytetty 15mm rako. Omassani ei rakoa juuri ollut. Asentaja jätti kirjan mukaisen raon eli yläpää ei ole avain samassa kohtaa kuin alunperin. Onko tästä haittaa ja mitä aiheuttaa?
Kiitoksia vastauksista.
Terv
pajapeikko
-
Tuota rakoa en tajunnut, S60 mallisuoritus:
https://m.youtube.com/watch?v=8Mjp5EM5TZk
-
iskarin alapäässä on jousen kannatin lautanen jossa pokkaus pystysuorassa. jousen alapää oli melkein kiinni tässä pokkauksessa.
(https://i.ibb.co/3rKRMXN/20210123-093643-001-1.jpg) (https://ibb.co/3rKRMXN). kiitos videolinkistä.
-
Jousen päätä vartenhan se on tehty...