Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Izmo - 19.02.2021, 09:11:17
-
Sanokaapa joku mikä mättää ku vuotaa virranjakajan ja kannen välistä ihan perkeleesti öljyä. Vaihettu uudet o-renkaat ja 2 kertaa käyttäny jakajan irti ja tutkinu mutta vuoto sen ku jatkuu. Ei siis vuoda stefasta koska koppa puhdas. b230ft
-
Tulisiko nokkapukin välistä tai sitten venttiilikopantiivisteestä?
-
En usko. Justiin käytin taas jakajan irti. Käytin nokkapukin samalla irti ja laitoin uuden venakopan tiivisteen vuotaa edelleen.... Voiko vuotaa kannentiivisteestä ulospäin? On iha öljyssä kone tuolta virranjakajapäästä, valuu lohkoa myöten maahan asti ei saa nyt kunnolla selvää mitä siellä tapahtuu.
-
Nokkapukkiin ohut liima loctite 510 tai muu tasotiivisteliima.
-
Joo aivan voihan se tosiaan nokkapukin saumasta vuotaa. Täytyypi hommata sopivaa liimaa siihen nokkapukin väliin. Ei käyny mielessäkää tuommonen mutta niinhän sinne kuulemma kuuluiskin laittaa tasoliima nokkapukin väliin.
Kiitos avusta.
-
Venttiilikopan tiiviste voi myös falskata nokan kahta puolta, missä tiivistepinnassa on jyrkkä kulma, jos ei laita liimaa.
-
Joo liiman kans uuden venakopan tiivisteen laitoin mutta vuotaa silti.
Kellään kokemusta tästä mömmöstä?
https://www.motonet.fi/fi/tuote/275999/Anaerobinen-tiivisteliima-Elring-AFD2018EL-Liq74-461681461682-50-ml