Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Minä ja Volvo - 19.02.2021, 20:29:39
-
Mistähän mahtaa johtua sellainen todella hiljainen pienen hetken oven sulkemisen jälkeen kuuluva surina auton sisällä?(en tiedä jos vaikka surina alkaisi jo heti kun avaan lukot) Surina on niin vaimea, että jos sitä ei osaa "kaivata" niin ääntä ei kyllä kuule. Hieman paremmin surinan kuulee konehuoneen puolella jos avaa oven ja laitaa heti perään kiinni, niin hetken surisee joku. Ikäänkuin vaikkapa sisäpuhaltimen moottori kävisi pienellä nopeudella hetken. Auton sisällä varsinkin tämä surina on niin vaimea, että tosiaan helposti jää huomaamatta. Kiinnostava juttu tosiaan. Jäi aikanaan autokaupassa kysymättä, huomasin surinan jo liikkeessä. Voisikohan asia liittyä jotenkin sisäilman-laatujärjestelmään. Sen olen havainnut, että sisäilman kierto menee päälle aika herkästi, vaikka tuulilasinpesunestettä käytettäessä.
-
Pientä surinaa pitää ainakin auton keskikonsolissa oleva pienenpieni ropeli joka vetää sisäilmaa sisäänsä ja varmaan sitä haistelee.
-
Kiitoksia vastauksesta, ihan uutta tietoa tuo minulle. Viittaisi olevan juuri tuosta kyse.