Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Mustalaa - 10.03.2021, 09:55:39
-
Elikkäs 1.6 T4 flexifuel-moottori ja automaattilaatikko. Laatikko käynyt juuri korjauksessa ja samat oireet olivat ennen korjaustakin.
Etenkin talvella on tullut huomattua lyhyellä matkalla, että autolla kun pysähtyy liikennevaloihin, noin viisi kertaa kone nostaa kierroksia 100-200 rpm ennekö tasaantuu tyhjäkäynnille. Silleen, että sen kuulee ja huomaa. Muutaman kerran tasaisella ajettaessa on tuntenut, että 40 vauhdeissa kone nostaisi kierroksia neulan verran (50?) ja palautuisi takaisin ja tekisi samaa joitain kertoja uudestaan.
Samoin 40-50 vauhdeissa etenkin loivaan ylämäkeen ajaessa, eli tilanteissa joissa auto pikkasen kaasuttaa pitääkseen vauhdin yllä, kuuluu pieni tasainen vikinä.
Ei anna koodeja. Arvauksia missä voisi vika olla ja ovatko saman oireita molemmat?
-
Eikös tuo ole GDI kone? Eli venttiilit ei puhdistu bensasuihkulla vaan niitä olis hyvä puhdistaa muuten. Sitä vois kokeilla. Haeppa foorumilta GDI koneesta tietoa.
-
Tai apulaitteet kunnossa? Ilmastoinnin kompura esim?