Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 440 / 460 / 480 => Aiheen aloitti: lupara - 31.12.2010, 07:42:28

Otsikko: Ajonesto temppuilee?
Kirjoitti: lupara - 31.12.2010, 07:42:28
Moro!

Ostin elämäni ensimmäisen Volvon, mummon vanha eli todella vähän (50tkm) ajettu -96 vm neljäkuuskymppinen. Kärry on seissyt viimeiset kaksi vuotta lämpimässä tallissa, vaihdoin akun, tulpat ja nesteet + suodattimet.

Autossa on yksi murhe: se ei aina lähde käyntiin ts. starttaa lainkaan. Joskus lähtee ekalla, joskus valot syttyy mut muuta ei tapahdu. Avainta lukkoon ja pois, "unlock"-namiskaa avaimenperästä ja jossain välissä starttaa ja käynnistyy - joka kerta on kuitenkin käynnistynyt alle kymmenellä yrityksellä. Edellisen omistajan tytär muisteli, että vika olisi esiintynyt satunnaisesti ennenkin.

Kysymys: mitä voisin itse tehdä asialle? Onko tuo ajonesto helposti ohitettavissa / poistettavissa kokonaan?

Kiitos etukäteen vastauksista.
Otsikko: Vs: Ajonesto temppuilee?
Kirjoitti: Ristus - 31.12.2010, 09:02:37
Kokeiles tota FAQ osiosta löytyvää ohjetta  ;)

http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=243.0
Otsikko: Vs: Ajonesto temppuilee?
Kirjoitti: lupara - 31.12.2010, 09:09:31
Kiitos, pitänee suorittaa tuo temppu :)