Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Ande92 - 27.08.2021, 07:08:08
-
Mikähän voisi aiheuttaa tuollaisen videolla esiintyvän tikityksen?
https://youtu.be/SpKa-IqBYII
Dieselit moottorit on minulle täysin uusi tuttavuus, mutta voiko äänen aiheuttaa vuotava suutin?
Öljykorkkia käytin auki, eikä ääni sitä kautta voimistunut/kuulunut.
Auto s80 d5 vm2007, 210tkm.
-
Kokeile painella jarrua! muuttuuko ääni
-
Kiitos nopeasta vastauksesta. En aivan heti pääse tuota kokeilemaan.
Mikäli ääni muuttuu jarrua painaessa, niin mihin vikaan tuo silloin viittaisi?
-
Ääni kuulostaa tulevan apulaitteiden puolelta ja ääni sopisi vikaantuneeseen laturin vapaakytkimeen.
-
Belarus varmaan ehdottaa alipainepumppua jarrukokeilulla?
Jos kilinä tulee apulaitteista niin pistä heti kuntoon ettei moniurahihna mene jakopään väliin.
-
Apulaitepuolelta ääni tulee.
Kaikki apulaitepuolen laakerit ja hihnat on vaihdettu pl. Tuota laturin vapaakytkintä lukuunottamatta. Laturin vapaakytkimen laakeria yritin vaihtaa 2tkm sitten, mutta se oli täysin jumiutunut enkä sitä saanut vaihdettua. Vaihdon yhteydessä en havainnut mitään välystä/rahinaa laturinlaakerilta. Toki onhan se voinut kulua rikki tuo tarkastuksen jälkeen
Onnistuisikohan tuon testaaminen irroittamalla apulaitehihna ja laittamalla auto käyntiin. Mikäli tikitys poistuu, niin vika vaikuttaisi olevan laturin vapaapyörässä.
-
Onnistuisikohan tuon testaaminen irroittamalla apulaitehihna ja laittamalla auto käyntiin. Mikäli tikitys poistuu, niin vika vaikuttaisi olevan laturin vapaapyörässä.
On hyvä tapa testata kuvailemallasi tavalla. Ja kokeilee samalla, että toimiiko vapaakytkin eli luistaa vastapäivään pyörittäessä.
-
Tosiaan apulaitejumpan yhteydessä tarkastin tuon laturin laakerin, eikä silloin laakerissa ollut mitään vikaa. Toki irroitus yrityksen yhteydessä on voinut ottaa siipeen ja nytten sitten antautunut.
Kun tuo laakeri ei irtoa laturista, niin sehän sitten tarkoittaa koko laturin uusimista. Toki sillä oletuksella, että ääni katoaa, kun apulaitehihna on irrotettuna. Bochilaisen laturin saa aeromotorsilta 289€ hintaan. Löytyisiköhän muualta vielä halvemmalla?
-
Voiko olla niin, että tuo laakeri tikittää välillä ja välillä ei? Aamulla tikitti, töistä lähdettyä tikitti, mutta kotia päästyä ääni oli kadonnu. :idiot2:
Täytyy ny kuitenkin koittaa kylmällä koneella irroittaa tuo apulaitehihna ja laittaa käyntiin ja kuunnella.
-
Laturi vaihdettu, kun vanhasta ei vapaapyörää saanu irrotettua. Aika vaihtelevasti tuo ääni ilmeni, kun vanha laturi oli paikoillaan. Ainakin nyt apulaitepuolella on kaikki hihnat ja laakerit uusittu, niin ei niitä tarvitse murehtia.
Vanhassa vapaapyörässä en käsin koettelemalla kyllä mitään välystä tuntenut ja laakeri luisti vapaasti pyörittäessä. Pieni kahina kuitenkin laakerista kuului.