Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: Riku heiskari - 13.09.2021, 14:58:18

Otsikko: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: Riku heiskari - 13.09.2021, 14:58:18
elikkäs kyseessä tommonen 850 volvo automaatti ilmastoinnilla varustettu eli lämmönsäädön kun laittaa niin kuumalle kun saa niin puhaltaa kuumaa mutta jos pienentää vähänkään nii alkaa tulemaa ihan haaleeta ilmaa.. Mistähän tämmönen voisi johtua servomoottorin vaidoin vänkärille kun teki samaa ja hetkeksi asettui mutta nyt taas alkoin kun ilmat vähän kylmeni..Vikakoodejakin vilkuttaa millähän niitä voisi lukea? Voisiko vaikuttaa nuo sisäilman propellit mitkä ovat katossa koska kuskin puolen rupellin on lentänyt huis vittuun..Varaosa-autossa olisi ehjä mutta en ole vielä perehtynyt kuin vaihetaan (ideoita otetaan vastaan)

olisi hyvä saada pelaamaan oikein

 joten kiitos jos autatte =)
Otsikko: Vs: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: insinörtti - 13.09.2021, 16:23:39
Anturivika tuollainen. Säätöpuoli pelaa, kerran auto osaa puhaltaa myös kuumaa.

Lämmönsäätö maksimissa pakottaa yleensä puhalluksen mahdollisimman kuumaksi, lämpötilamittauksista riippumatta. Pykälä pois lämpötilapyyntöä ja säätöautomaatio astuu mukaan kuvioihin. Se taitaa huomioida sekä puhalluksen lämpötilan, ohjaamon lämpötilan että ulkoilmankin. Minkä tahansa anturin vika tai puuttuva mittaustulos saa aikaa väärän tai holtittomasti vaihtelevan lämpötilan.
Otsikko: Vs: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: Riku heiskari - 14.09.2021, 13:04:52
Mikähän anturi mahtaa olla kyseessä
Otsikko: Vs: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: Xuppo - 14.09.2021, 14:10:06
Mikähän anturi mahtaa olla kyseessä

Voisiko vaikuttaa nuo sisäilman propellit mitkä ovat katossa koska kuskin puolen rupellin on lentänyt huis vittuun..

Tuosta lähtisin liikkeelle
Otsikko: Vs: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: Riku heiskari - 14.09.2021, 15:55:01
Onko ohjeita miten vaikea vaihtaa ehjät löytyy varaosa romusta
Otsikko: Vs: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: razori - 03.10.2021, 15:25:31
Minimissään kattoverhoilu pois, muuten ei saa paikoilleen.
Otsikko: Vs: 850 outo lämmitys teho
Kirjoitti: Riku heiskari - 18.10.2021, 18:51:33
vaihdoin tuon propellin kuskin puoelle no kaikki vikavalot hävisi mutta silti jos vääntää vähänkin ilmaa kylmälle niin alkaa puhaltaan tosi kylmää..Alkaa vähän jo itellä ideat loppumaan että mikä vaivaa..