Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Keskustelua Volvoista => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: Minä ja Volvo - 05.10.2021, 10:37:10

Otsikko: Pakokaasumittaus
Kirjoitti: Minä ja Volvo - 05.10.2021, 10:37:10
Mahtaisikohan joku tietää, että saakohan merkkihuollossa tilattua huollon yhteyteen pakokaasumittauksen todistuksineen? Aajattelin mennä päivittäiskäytön volvollani katsastukseen välittömästi huollon jälkeen ja haluaisin, että pakokaasut mitattaisiin ennakkoon huollon yhteydessä. Tietenkin mittaus jotain maksaa, mutta jos asian jättää katsastajalle, maksaa sekin. Ja on mukavaa, että yksi asia vähemmän murehdittavana katsastuksen hetkellä.
Otsikko: Vs: Pakokaasumittaus
Kirjoitti: R70AWD - 05.10.2021, 12:08:38
Varmasti saa, mutta mikä tahansa pikkukorjaamo jolla laitteet tekee saman ja varmasti halvemmalla kun merkkihuolto. Toisaalta jos auto käy muutenkin huollossa, niin pyytää sieltä mukaan tarvittavat todistukset katsastusta varten.
Otsikko: Vs: Pakokaasumittaus
Kirjoitti: Arponen - 05.10.2021, 13:50:10
Yleensä saa tilattua, jos mittauskone löytyy. Bensapäästökone luulis löytyvän joka merkkikorjaamosta, mut tiiän muun merkkisiä korjaamoita, mistä ei diiseliin löydy mittaria.
Otsikko: Vs: Pakokaasumittaus
Kirjoitti: R70AWD - 06.10.2021, 20:55:43
Dieseliin saa lappuja paikallisesta dieselhuollosta. Taas kerran tuen mieluummin sellaista kun konttoria. Eikä säry vehkeetkään kun se homma tehdään oikein  8)
Otsikko: Vs: Pakokaasumittaus
Kirjoitti: jogiin - 08.10.2021, 01:44:02
Sehän kannattaa kysyä huoltoo sopiessa et onko mahdollista saada päästöt katsastusta varten  :) Jos ei niin käy muualla mittauttamassa tai sitten vaan konttorille jos tietää että kaikki on kunnossa  :)
Otsikko: Vs: Pakokaasumittaus
Kirjoitti: Minä ja Volvo - 08.10.2021, 10:40:50
Juu näin tehdään  :) Tosiaan juu bensiinimoottori kyseessä