Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: jpajula - 30.10.2021, 13:58:49
-
Ihan nyt varmistan, että onhan toi kuvassa https://www.skandix.de/en/spare-parts/suspension-steering/steering/power-steering-system/reservoir-power-steering-oil/1058086/ oleva alempi ja pienmpi liitin se paluulinja? Ja onko tossa jotain sihtejä tms missään välissä?
-
Kiinnostaisi myös tietää missä sihti piilottelee.
-
Pienempi on paluu.
Suodatin löytyy säiliöstä paluulinjan sisäänmenosta säiliön sisällä. Ei vaihdettavissa, paitsi säiliö uusimalla.
Pestähän sitä voi koittaa.
Tuol on vähän etusampi
https://www.skruvat.fi/Tasaussailio-servo-ohjaus-P207417.aspx
-
Voisiko tukkeutunut suodatin aiheuttaa pienillä kierroksilla raskaan ohjauksen? Maantiellä ohjaus matkanopeudessa kevenee.
-
Joillakin on ohjauksen nivel jäykistynyt rasvan puutteesta.
-
Voisiko tukkeutunut suodatin aiheuttaa pienillä kierroksilla raskaan ohjauksen? Maantiellä ohjaus matkanopeudessa kevenee.
Kai se tuostakin voi johtua.
Enemmän epäilisin kuitenkin pumppua. Muutaman käytetyn olen purkanut ja niissä oli pesä kulunut nimismiehen kiharalle. Lamellit ei tiivisty silloin kunnolla pesään ja tuotto huononee. Kierroksilla vielä tuotto riittää.
-
Joillakin on ohjauksen nivel jäykistynyt rasvan puutteesta.
Tämä on se yleisin, mutta ilmenee vaan tietyssä asennossa eli jos ohjaus on jäykkä-normaali-jäykkä-normaali kääntyessä niin nivel vika.