Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: D5AWD - 06.11.2021, 13:55:06

Otsikko: S60 -02 Jäykkä ohjaus
Kirjoitti: D5AWD - 06.11.2021, 13:55:06
Kyseinen Volvo:
S60 2002
2,4 manuaali bensavapari
314tkm ajettu

Seuraavassa tekstissä annetut minuutit kuvaavat siis ratin liikerataa, eivät aikaa.

Eli ongelma on ohjauksessa:
Rattia voi kääntää n. "5 min verran" molempiin suuntiin kunnes ohjauksessa tulee raskas "pykälä" jonka yli ratin saa kääntää kaksin käsin ja se lopulta "muljahtaa". Sama toistuu joka "vartin" kääntämisen välein eli yhden ratin ympäri pyöräyttämisen aikana neljästi. Toimii samalla tavalla ajaessa ja paikoillaan. Ajaessa auto tosin tärisee ja vetelee joka suuntaan niin että sitä on vaikea hallita. Saattaa suoraan ajaessakin yhtäkkiä vetää hieman jompaankumpaan suuntaan rattia kääntämättä.

Sama toistuu niin 16" kesä- kuin talvirenkailla ja molemmissa on ollut ilmoja tarpeeksi, sekin siis poissuljettu.

Muutama vuosi sitten oli samanlainen S60, tosin dieselkoneella. Siinä tuli vastaan vika jossa vetonivel jumittui ja meinasi rikkoa tukikannakkeensa. Voisiko tämä olla jotain sellaista vikaa edeltävää toimintaa?
Otsikko: Vs: S60 -02 Jäykkä ohjaus
Kirjoitti: Mustalaatikko - 06.11.2021, 14:00:15
Tulee mieleen sekä kuiva rattiakselin nivel, kulunut tehostimen pumppu tai ohjaustanko, väljä tukivarsi/iskari/jousi poikki. Lisätään vielä runkovika eturenkaassa
Otsikko: Vs: S60 -02 Jäykkä ohjaus
Kirjoitti: laatikkovika - 06.11.2021, 14:48:22
Tarkasta äkkiä hammastangon kiinnitys apurunkoon!
Onko tiukalla?
Kerran meinasin päästä hengestäni kun oli löysällä ja ohittaessa joutu äkkiä tekeen ratilla neljäsosakierroksen korjausliikkeen..

Tuo kuvaamasi oire sopii kyllä hyvin rattiakselin alaristinivelen jumittamiseen.
Ensiapuna vaikka wd:tä koitat uittaa sinne.

Jatkuva tärinä ja vetely...jaa' a. Kannattanee nostaa pyöriä ylös ja pyöritellä niin vois tuntea mahd nivelvian.

Ääniä ei sit kuulu?
Otsikko: Vs: S60 -02 Jäykkä ohjaus
Kirjoitti: Volvomania - 07.11.2021, 20:27:47
Rattiakselin nivel lienee kuiva. Se on helppo rasvata ja sijaitsee hyvin näkyvillä konehuoneessa tulipellin kupeessa.
Otsikko: Vs: S60 -02 Jäykkä ohjaus
Kirjoitti: D5AWD - 17.11.2021, 13:44:05
Hammastanko oli tiukasti kiinni. Ristikkonivel voideltu, nyt kääntyy taas melkein normaalisti. Ajon aikana esiintyvä ohjauksen "vempulointi" johtunee kai kuluneista etuiskareiden yläpään laakereista/joustintuista. Väännättää ilmeisesti ohjauskulmia???

Tärinä vaikuttikin pidemmän tutkinnan jälkeen tulevan kytkimeltä, tosin loppui kun ajoi pidempään parina päivänä. Auto on siis ollut seisonnassa pihassa joten kytkin mennyt jotenkin jumiin?? Edellinen omistaja kertoi vaihtaneensa levyt ja painelaakerit ym. kun edellinen kytkinlevy oli ollut kiero. Sen jälkeen ajettu n. 10tkm.