Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: vieno68 - 13.11.2021, 08:55:50
-
Kuskin jalkatilaan ei tule ollenkaan ilmaa niin missä mahtaisi olla vika?
Miten säädetään käsijarru vaijeri kun kahva nousee aivan tappiin asti ja silloin vasta pitää?(uudet palat ja levyt vaihdettu)
-
Kahvan juuressa on mutterit joilla loppusäätö tiukataan. Nuo kässärithän säädetään niin että vaijerit löysällä satuloiden päästä ensin säädöt kohdalleen ja loput sitten kahvan juuresta.
Omassa jotkut halpis tarvikevaijerit jotka on ylipitkät ollut jo ihan alkuaankin niin "holkitettu" kahvan juuresta isommilla muttereilla joilla saatu lisää tarvittavaa säätövaraa. Ei suositeltava tapa mutta oli pakko saada liikevara säädettyä niin että pitää noin puolivälissä liikerataa ja kelpaa siten katsastuskonttorillakin.
Alkujaan satulan säätöjen jälkeen loppuun kierrettynä kahvaltakin se meni ihan pystyyn, piti kässäri jotenkin loivassa mäessä muttei enää jyrkässä eikä rengas ilmassa mm renkaan momenttiinvedossa.